Замітка Антона Симковича спонукала й мене розвинути цю тему, бо ужгородський ОВІР вже давно є прикладом найбезсоромнішого зловживання владою чиновниками при мовчазному потуранні містян. А черга є не результатом некомпетентності або бездушності працівників, а цілеспрямованим засобом зробити відвідувачів покірними, запобігливими перед можновладцями та згодними оплачувати додаткові «послуги», крім обов’язкових платежів.
Психологічний розрахунок тут простий. Оскільки ті, хто оформляє закордонний паспорт, люди – не найбідніші, поїздки за кордон часто використовують для заробітку і цінують свій час, то з них легко можна зняти ще додаткові 150-200 гривень. І відповідно до цього розроблена струнка система. Відома «Гнатівна», яка згадується у коментарях і яка насправді в ОВІРі офіційно не працює (у всякому разі за її словами), неформально керує всім процесом, але не несе жодної відповідальності. За домовленістю з відділенням банку їх працівниця говорить, що спочатку треба зайти у такий-то кабінет. Відстоявши чергу, відвідувач змушений повертатися у касу платити, а потім – знову у чергу. І тут йому пропонують «послугу»: «Можете залишити гроші у нас, ми все зробимо». А головне, в озвученій сумі передбачають необов’язкові платежі, як-от страхування в наперед визначеній фірмі та внесок у благодійний фонд МВС, що разом становить близько 150 грн. Переважна більшість людей з цим погоджується, та й залишають ще «на чай». А у разі відмови від сплати додаткових платежів, «Гнатівна» пропонує ще відстояти одну чергу до керівництва за якимось міфічним дозволом, в якому насправді жодної потреби немає і ніякий підпис начальства ніде не фігурує. Так створюється типовий бюрократичний ланцюг, який не просто створює незручності, а викачує з громадян мільйони гривень додаткового податку, який до того ж не потрапляє у бюджет.
Проте головне, й тут я повністю погоджуюся з Антоном, що винні в цьому не стільки чиновники (вони піклуються про свій інтерес), скільки ці самі платники податків, що не хочуть і бояться контролювати владу, які ладні терпіти й пристосовуватись, але не брати на себе відповідальності. Вони не бажають захищати навіть власні права, а чекають на «месію» зверху. Бо «свині за допомогою псів можуть панувати лише при покірному беканні овець, які безмовно дають себе стригти» (Дж.Оруелл, Pink Floyd – альбом «Animals»).
Поляк 2012-07-30 / 13:00:39
Пащенку - респект!
Русин 2012-07-30 / 11:28:45
Пане Вікторе спасибі, що не даєте темі "заглохнути". Я чогось відчуваю, що "собака глибше зарита" і перед Гнатівною начальник ОВІРА "ставить завдання" по наповнюваності "каси", як напевне і від нього самого хтось зверху. Принцип пилососа "Знизу вверх".
Можливо помиляюся, але не думаю.
Сама Гнатівна це "шедевр" лиходійства і паскудства, скільки крові і нервів лише моїй родині попила, просто так нічого у неї не робиться.
У начальника також непросто. Для прикладу мені потрібно було лікувати дитину за кордоном і виготовити ще один, другий паспорт, для того щоб завчасно проставити візу, так там такий цирк був.
З досвіду скажу, що протягом тривалого часу "такса" на другий паспорт була не менше 50 у.о.(це ще з середини 90-х).
І в кінці-кінців, що наявність закордонного паспорта говорить про достаток і заможність, і тому можна злупити зверху.
Для порівняння - маючи закордонний паспорт ви можете:
купити памперси в Угорщині в 2 рази дешевше як у нас;
відпочити в нормальному аквапарку - 60-70 грн. з людини (день). У нас його взагалі немає.
Зібрати дітей до школи мінімум у 3 рази дешевше в магазинах Ніредьгази, як в Ужгороді;
Пролікувати дітей в Угорщині в 10 разів дешевше і головне якісніше ніж в Ужгороді.
Купити нормальні продукти в магазинах на 30-40% дешевше як у НЕНЬЦІ і багато чого можна продовжувати....
З закордонним паспортом в Ужгороді просто набагато легше вижити пересічному, не кажучи вже про заробітчан.
А Гнатівна і їй подібні тим користуються (там куча молодих людей, які прогнили наскрізь, і думають, що у них така робота, і здатність "прокрутитися".