У найзахіднішому регіоні країни чи не 90% усіх ЗМІ є прямою власністю місцевих політично активних діячів. Щодо ЗМІ – юридичних осіб – то тут все ясно, як день: варто лише глянути у Єдиний держреєстр фізичних і юридичних осіб. І ми побачимо, що закарпатські газети, радіо, телеканали записані або безпосередньо на таких діячів, або ж на їх найближчих родичів.
Кому належать Інтернет-сайти, переконатися також легко – достатньо глянути їх контент у розділі “Політика”: про кого згадувань найбільше, чия позиція донесена найяскравіше, той і є власником медіа (або ж фінансистом з відповідними наслідками).
Така ситуація і єпроблемою №1 у закарпатській медіасфері: ЗМІ, за деякими винятками, апріорі створені як засіб розповсюдження потрібної комусь інформації! І зовсім не як бізнес-проект з метою отримання прибутків. Звідси й виникають такі жахливі наслідки як темники; незбалансована подача інформації; інформаційні атаки; самоцензура і т.д.
Звичайно, по теорії неймовірності, колектив будь-якого ЗМІ може одного чудового дня повідомити власника – даватимемо інформацію крізь призму власного бачення події. І тут засновнику навіть не доведеться погрожувати журналістам звільненням – достатньо просто припинити фінансування, зокрема – знаходити гроші на зарплату та утримання редакції. Звідси бачимопроблему №2 у закарпатській медіасфері:ЗМІ, за деякими винятками, не є самоокупними; ринок реклами, особливо тепер, не потужний; активної роботи у сфері пошуку потенційних рекламодавців не проводиться, колективи просто сидять на грошовій голці своїх засновників.
Багатьох це влаштовує і тутпроблема №3 у закарпатській медіасфері –чимало журналістів просто починають мислити такими критеріями, як власник (фінансист) редакції щодо важливих суспільно-політичних подій та явищ. Що, ясна річ, відображається на виробленому контенті.
Зі стартом реальних передвиборчих гонок у закарпатських ЗМІ, до всього згаданого, додасться проблема джинси. На жаль, у свідомості багатьох журналістів уже усталена думка – “наближаються вибори, нарешті редакції щось зароблять”. На психологічному рівні уже закладено, що редакція може щось заробити лише під час виборів. І такий “заробіток” багато хто бачить саме у джинсуванні. Ба більше – дехто з керівників ЗМІ свідомо тлумачить джинсу зовсім не як джинсу, а “аналітичний матеріал, який інформує виборця про політичну силу”.
Усі згадані вище рецидиви у час наближення виборів загостряться і, як наслідок, можуть призвести до контролю над інформацією.
Якщо говорити суто у контексті виборів, то рятівним колом для споживача інформації стане споживання контенту від громадських організацій, що спеціалізуються на висвітленні виборчого процесу. Або ж від ЗМІ, які отримали гранти спеціально на виробництво контенту виборчої тематики.
В інших випадках споживачу інформації слід бути обачним і, щонайменше, ознайомлюватися з контентом різних, не пов'язаних між собою ЗМІ. Як щодо виборчого процесу, так і загалом щодо всіх резонансних суспільно-політичних подій в краї.
Радує, що у 2015 році на Закарпатті залишаються працювати журналісти-професіонали своєї справи. Це люди, які можуть об`єктивно вивчити проблему і висвітлити її, що називається, з усіх сторін. Іці люди повинні працювати саме у закарпатських ЗМІі саме в описаних медіареаліях з однієї простої причини -є маса подій, які гострі і актуальні суто у межах Закарпатської області.Відповідно, вироблений контент треба розміщати саме у закарпатських мас-медіа, аби важливу інформацію побачила більшість саме закарпатської аудиторії. Бо аудиторії за межами краю відомості про ці події не цікаві. І не потрібні.Тож на Закарпатті виникає й така реалія: споживачу інформації доцільніше довіряти конкретному журналістові, а не конкретному мас-медіа.
І конкретний журналіст, у крайньому випадку, буде у 2015 році доносити свою інформацію до споживача інформації через соціальні мережі та інші незалежні інтернет-платформи. Таким чином, слово правди опиниться поза сферою контролю редакційної політики чи власника ЗМІ.
Ярослав Гулан,
регіональний представник ІМІ
в Закарпатській області