австрійської армії, виходець з Ясіня Степан Клочурак, який після участі у Першій світовій війні повертається до Ясіня і бере активну участь у національно-визвольних змаганнях. За його ініціативою організовано народні Ради в Ясінях, Квасах, Білині, Богдані та Сиготі. 2 січня 1919 року в Станіславові відбулося урочисте засідання Національної Ради За¬хідної України, на якому було проголошено об'єднання Західної України з Наддніпрянщиною.
Степан Клочурак у своїх споминах згадує, що у січні 1919 року їде до Підволочиська, де мав зустріч із Головним отаманом Симоном Петлюрою, який "жваво цікавився подіями в Мадярщині, зокрема нашою участю у визвольному русі і тішився, що наш народ рішуче висловився за приєднання до України. При цій нагоді я запитав Головного отамана, чи уряд Української Народної Республіки не допоміг би нам, гуцулам, харчами. Він зразу звернувся до одного зі своїх співробітників і спитав, чи така допомога харчами була б можливою. Ми з України одержали декілька вагонів хлібної муки, яку привезено в білих мішках з написом "Україна". Місцеве населення довго зберігало ті міхи як доказ багатства землі України. Уряд УНР за надіслані харчі не вимагав ніякої заплати: то був дар України гуцулам. Поки Гуцульська Республіка мала пряме сполучення з Україною, її населення було забезпечене харчами".
Тим часом у Ясіня і в сусідніх селах панували зразковий порядок і спокій. Між Ясіня і Раховом налагоджено залізничне сполучення, а між Ясіня, Станіславовом і Коломиєю курсували щоденно пасажирські поїзди. В усіх школах відбувалося навчання, пенсіонери діставали пенсію, а потерпілі від війни – свою допомогу.
Існування Гуцульської Республіки не пройшло даремно. Воно стало перед¬умовою виникнення Карпатської України, керівник Гуцульської Республіки Степан Клочурак після багатьох життєвих випробувань став міністром в уряді Августина Волошина.
Після окупації Угорщиною Карпатської України жив у Празі, де організував допомогу біженцям Карпатської України. У 1945 році заарештований радянською контррозвідкою. Перебував разом з А. Волошиним у Лефортівській тюрмі у Москві, а до 1956 року – у концтаборі. Повернувся до Праги у 1956 році. В 1978-му опублікував спогади "До волі". Помер у Празі в 1980 році.
Не забувають свою славну минувшину мудрі гуцули, величним пам'ятником у центрі Ясіня пошанували президента Гуцульської Республіки Степана Клочурака. Усі витрати взяла на себе селищна рада, хоча в бюджеті району свого часу виділено відповідні кошти, але новою владною командою вони були використані на ... каналізацію. На відкриття пам'ятника Степанові Клочураку минулої неділі прибули делегації з Києва, Праги, Пряшева, Львова, Верховини, Мукачева, сусідніх сіл, а от з обласного центру – Ужгорода – ніхто не приїхав. Виходець з Ясіня, нинішній голова Рахівської райдержадміністрації Дмитро Андріюк не вважав за потрібне привітати земляків із знаменною подією, а депутат обласної ради від Рахівського ра¬йону, заступник голови Закарпатської обласної ради Володимир Закурений того недільного дня перебував у Рахові, однак на урочистості в Ясіня так і не поїхав...
Тим часом ясінянський селищний голова Едуард Зелінський з братом Антоном не шкодували ні грошей, ні часу, щоб пришвидшити побудову пам'ятника. Запросили поважних гостей, і от Ясі¬ня щиро вітає виступи онуки Степана Клочурака Любові Свободової з Праги, академіка НАН України, доктора Миколи Мушинки з Пряшева, голови Всеукраїнського об'¬єднання гуцуль¬ських товариств Дмитра Ватаманюка з Верховини, свого знаного земляка – Надзвичайного і Повноважного Посла України Ореста Климпуша з Києва, голови гуцульського товариства Василя Коржука зі Львова, автора пам'ятника – скульптора, доктора мистецтвознавства Михайла Беленя, хору "Боян".
Місцевий священик о. Іван Лофердюк – племінник Степана Клочурака – освятив пам'ятник своєму видатному вуйкові. Академік Микола Мушинка презентує друге доповнене видання своєї монографії про Степана Клочурака "Лицар волі". Однак і тут не обходиться без конфлікту – Рахівська районна рада не виділила на презентацію в Ясіня жодної книжки з проспонсорованого нею тиражу. З постамента дивився на цю метушню герой Гуцульської Республіки та Карпатської України Степан Клочурак і наче мовив Шевченковим заповітом-засторогою: "Обнімітеся, брати мої, молю вас, благаю!.."
Олександр МАСЛЯНИК, заслужений журналіст України
гуцул 2012-03-15 / 00:43:57
(ДЛЯ Ребрика) особисто звертаюся до Вована Закуреного(на приызвисько Молдаван-копчений) нинышнього шнирька обласноъ ради,який пише пыд Ныком Ребрика!!Ти володю пиз..й собы в Молдавыю,ы не роби з себе Гуцула-молдавана эврейського,твоя пика всюди свытиться з пыд ныка Ребрика!!Увиджу в Раховы Тебе Закуреного выдлупцюю суку ы накопаю в жирну Регыональну ССраку Тебе паскудо..!!!
Ребрикам 2012-02-04 / 21:41:15
Таки треба викласти відео відкриття, благо воно є, де чітко видно як на відкриття пам'ятника (стягування тканини) були запрошені напевно всі найдостойніші - Мушинка зі Свободовою, Белень, Зелінський, Климпуш і ... Беркела. Беркела слово мав в цей день, адже програмою святкування були передбачені заходи на стадіоні, де мешканців села було кількаразово більше. Мав Беркела і інше слово в той вечір, приблизно щось таке "Я дав щойно доручення. Книги ось-ось везуть". Не привезли того вечора! НЕ ПРИВЕЗЛИ І ДОСІ! В той вечір Мушинка презентував із власного "гонорару". А Ребрику слід звільнити свого коректора з "Гражди" і більше не братися за історичну літературу. Це ж треба через всю книгу "Лицара волі" Дмитра Вітовського вперто називати ВітКовським
Ребрик 2011-10-20 / 18:37:00
Дуже прикро, що заслужений журналіст України в такій простій інформаційній статті допускає стільки неточностей (хочеться вірити, що це він не робить свідомо). По-перше, делегації з Києва, Праги і т. д. важко назвати делегаціями як за складом, так і за повноваженнями. По-друге, ужгородців на цьому святі було чимало і приїхали вони цільово - для участі у заходах зі вшанування пам"яті Степана Клочурака. По-третє, голова райради Микола Беркела (якому, до речі, на відкритті слова не надали, але він повівся достойно) в моїй присутності питав проф. Мушинку, яку кількість примірників потрібно для презентації і через мене особисто повідомив, що книги завезено. Їхню наявність у Ясіні мені підтвердив автор. Цілком недоречне тертя між організаторами заходів з увіковічнення імені Клочурака у слові й матеріалі важко було не зауважити. Та попри все усі учасники "конфлікту" проявили достойну похвали толерантність. Розігрівати цю тему для ширшого кола - зайве. Це справді "метушня", і не варто її розмусолювати.
Горянка 2011-10-20 / 17:04:00
"Тим часом ясінянський селищний голова Едуард Зелінський з братом Антоном не шкодували ні грошей, ні часу, щоб пришвидшити побудову пам'ятника"
І це замітно. І "пришвидшили і грошей не пошкодували". Сироти. Цікаво чи якби собі коханим ставили памятник то теж хотіли б стояти на такій бетоняці.
Андрій Ребрик 2011-10-20 / 16:26:00
мені здається цей заслужений блідого поняття не має про що пише... та ще й бреше - крок через крок... спасіба вам, товаріщ заслужений! ви справді заслужили!
sv 2011-10-20 / 14:58:00
Не влада, а партійний маргінес. І як вони своїм батькам і дідав в очі дивляться? А людям в очі як будуть дивитися? Скоро ж вибори...