Географічне положення України для більшості мігрантів є транзитною базою на шляху до економічно розвинених держав та активно використовується злочинними угрупованнями з метою нелегальної міграції, транспортування мігрантів та торгівлі людьми.
Так на ділянці Мукачівського прикордонного загону досягнуто певних позитивних тенденцій у протидії незаконній міграції на "зеленому кордоні". Протягом 9 місяців 2011 року в порівнянні з аналогічним періодом 2010 року, зменшено на 17% кількість спроб порушень державного кордону та в 2 рази кількість затриманих нелегальних мігрантів.
Всього протягом 9 місяців 2011 року на ділянці Мукачівського прикордонного загону затримано 52 нелегальних мігранти (2010 році - 147 нм.) в порівняні з аналогічним періодом 2010 року зменшення в 2 рази, з них:
- затримано за спробу незаконного перетину державного кордону в 24 випадках 48 осіб (2010 рік - 29 випадків 89 осіб) в порівняні з
аналогічним періодом 2010 року зменшення на 17 % по випадкам та на 46 % по кількості затриманих нелегальних мігрантів.
- затримано за порушення правил перебування в Україні в 3 випадках 4 нелегальних мігрантів (2010 рік - 18 випадках 31 нелегальний мігрант).
За результатами затримань порушено 10 кримінальних справ за ст. 332 Кримінального кодексу України в результаті яких засуджено 14 осіб (в т.ч. 3 особи - за ст.28-332 ККУ).
При цьому, з числа притягнутих до кримінальної відповідальності трьох осіб було засуджено до реальних термінів позбавлення волі. Так одного громадянина , який намагався незаконно переправити через державний кордон з України до Румунії двох громадян Грузії засуджено на 2 роки позбавлення волі, ще одного , який спробував незаконно переправити з України до Угорщини двох громадян Молдови на 4 роки позбавлення волі , а громадянина, який намагавсянезаконно переправити з України до Угорщини чотирьох громадян Сомалі засуджено на 5 років 6
місяців позбавлення волі. 11 осіб отримали від трьох до п`яти років позбавлення волі умовно.
Як вбачається з статистичних даних та практики, іноземці з метою пошуку кращих умов життя чи працевлаштування намагаються нелегальним шляхом потрапити до країн Європейського союзу де в подальшому легалізуватися шляхом подачі заяв про набуття статусу біженця (в основному це громадяни Сомалі, Іраку, Палестини, Шрі-Ланки, Афганістану, Російської Федерації, чеченського походження, останній час громадянин африканських країн Гвінея, Конго, Камерун), або іншим
шляхом, через родині стосунки (громадяни Пакистану, Бангладеш, Туреччини, Іран, Нігерія, Молдова, Вірменія та інші).
Більшість нелегальних мігрантів живуть за рахунок випадкових заробітків, вчиняють правопорушення або ведуть паразитичний спосіб життя, незаконно займаються комерційною діяльністю, погіршують стан правопорядку на вулицях, що негативно впливає на громадський порядок, сприяє зростанню злочинності, поширенню небезпечних хвороб.
Довідка:
Слід зазначити , що Верховна Рада України 5 квітня 2011 прийняла законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань міграції" з пропозиціями Президента України.
Документом передбачено створення належних правових засад посилення боротьби з нелегальною міграцією, поліпшення управління міграційними процесами, посилення юридичної відповідальності за правопорушення у сфері незаконної міграції , забезпечення умов для реалізації прав мігрантів та рівноправних умов взаємних поїздок громадян України та інших держав, посилення юридичної відповідальності як іноземців, так і громадян України за порушення міграційного законодавства.
Так, відтепер згідно статті 332 Кримінального кодексу України за незаконне переправлення осіб через державний кордон України, організацію незаконного переправлення осіб через
державний кордон України, керівництво такими діями або сприяння їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів або усуненням перешкод - караються позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років з конфіскацією транспортних засобів або інших засобів вчинення злочину.
Ті самі дії, вчинені способом, небезпечним для життя чи здоров'я особи, яку незаконно переправляли через державний кордон України, чи вчинені щодо кількох осіб, або повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням службового становища, - караються позбавленням волі на строк від п'яти до семи років з конфіскацією транспортних засобів або інших засобів вчинення злочину, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, або без такої.
Дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені організованою групою або вчинені з корисливих мотивів, караються позбавленням волі на строк від семи до дев'яти
років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією транспортних засобів або інших засобів вчинення злочину та з
конфіскацією майна.
Прес-секретар Мукачівського прикордонного загону Леся Федорова, для Закарпаття онлайн