Цього року навчання у ВНЗ Львівської, Чернівецької та Закарпатської областей не почали 12% іноземних студентів, які в'їхали в Україну з цією метою. Минулого року цей відсоток був удвічі вищим, повідомив в інтерв'ю Deutsche Welle керівник прес-служби Держприкордонслужби західного регіону Володимир Шеремет. Зменшення відбулося завдяки посиленню контролю за реєстрацією та прибуттям студентів, припускають прикордонники.
Вищі навчальні заклади України законодавчо не зобов'язані зустрічати на кордоні осіб, які прибувають у рамках міжнародного студентського обміну. Якби ж університети відповідали за запрошених на навчання іноземців, то охочих потрапити нелегально до ЄС через Україну ставало б менше, вважає Шеремет. За його словами, з тисячі запрошень, які видали західноукраїнські вузи на цей рік навчання, майже половина - для молодих людей з країн міграційного ризику. Потенційних нелегалів не зупиняє і попередня платня за рік навчання.
Водночас упродовж останніх півроку також зменшилася кількість студентів серед порушників кордону. Найчастіше перетнути нелегально кордон з ЄС намагаються студенти вишів зі сходу країни та Київської області, каже Шеремет. Країнами міграційного ризику залишаються Єгипет, Пакистан, Індія, Туніс, а от студентів з Китаю та В'єтнаму серед порушників вже немає, хоча саме китайських студентів в Україні навчається найбільше. Витрати на примусове видворення порушника кордону, які сягають тисячі доларів, частково відшкодовує і вищий навчальний заклад, але за умови, що цей студент був зареєстрований.
Дещо складніша ситуація зі студентами, яких відрахували, але вони не залишили країну. Така статистика, приміром, погіршилася у Чернівецькій області, де 16 студентів не виїхали з України, кажуть прикордонники. Загалом в рамках операції "Студент" було перевірено 20 вищих навчальних заклади Львівщини, Закарпаття та Чернівців.