Спецпідрозділу судової міліції "Грифон" на Закарпатті сумувати не доводиться

23 липня виповнюється 12-та річниця з часу створення спецпідрозділу судової міліції "Грифон". З нагоди свята ми запросили до розмови командира закарпатських "грифонівців" капітана міліції Василя МАРКОВИЧА.

СУДДЮ, НА ЯКОГО  НАВЕСНІ  ВЧИНИЛИ ЗАМАХ, ОХОРОНЯЮТЬ ДОСІ

-- Пане Василю!  Що сприяло створенню  дванадцять літ тому вашого спецпідрозділу? Які основні функції  виконує “Грифон”?

-- Спеціальні підрозділи судової міліції "Грифон" в Україні були створені у структурі міліції громадської безпеки 23 липня 1997 року. Їхній символ – зображення  птаха грифона. Він  означає впевнену у своїх силах, справедливу і проникливу могутність, пильний та неусипний захист.

Вимоги сьогодення повсякчас  свідчать про  нагальну потребу у забезпеченні охорони та підтримання громадського порядку в судових установах. Законодавство передбачає (ст. 133 Закону України „Про судоустрій”), що підтримання громадського порядку в суді, припинення проявів неповаги до суду, а також охорону приміщень суду, виконання функцій щодо державного захисту суддів, працівників суду, забезпечення безпеки учасників судового процесу здійснює судова міліція.

Основним аспектом службової діяльності спецпідрозділу судової міліції на Закарпатті є виконання постанов суддів щодо охорони адмінбудинків судових установ Закарпатської області, забезпечення безпеки та охорони громадського порядку в приміщеннях судів, а також постанов про фізичну охорону, охорону житла та майна працівників суду, правоохоронних органів, осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, членів їхніх  сімей та близьких родичів.

-- Цьогоріч  був  замах на заступника голови Ужгородського міськрайонного суду, у вікно будинку якого зловмисники кинули бойову гранату. Чи взяли ви потерпілого суддю під охорону?

-- Ми й досі, з кінця березня місяця,  здійснюємо фізичний захист самого судді та охорону його житла й майна.

“ПАЛІЇ” В СУДІ

-- У суді всіляке трапляється.  Нерідкими є випадки у державі  нападів на суддів, замахів і вбивств свідків та самих підсудних.  Чи траплялися на  Закарпатті   такі  надзвичайні ситуації?

-- Звісно, люди приходять в суд не з власної волі, а зі своїми проблемами та бідами. І одна зі сторін завжди буде незадоволеною рішенням суду за конкретною справою. А звідси --  й можливі конфлікти. Під час здійснення прийому та розгляду справ у суді можливими є  випадки, коли окремі відвідувачі та учасники  судового розгляду не задоволені прийнятими судовими рішеннями і в приміщенні суду виявляють  це  незадоволення, порушують громадський порядок, що може загрожувати  безпеці працівників суду. З початку функціонування спецпідрозділів судової міліції  такі випадки стали винятками, вони  швидко і коректно  присікаються нашими працівниками.

З приводу надзвичайних ситуацій, то цьогоріч в Ужгороді був випадок, коли в Апеляційному суді області підсудний та його батько (останній, до речі, колишній міліціонер) погрожували вчинити самопідпал, якщо рішення суду буде не на їхню користь. Після отриманої інформації наші працівники взяли цих осіб під пильний контроль. До адмінбудівлі суду під’їхали пожежні машини. У залі суду ми відокремили цих осіб один від одного, біля кожного посадили по два-три наших працівники, переодягнених у  цивільне. Так що шансів на підпал у них просто не було...

-- А чи трапляються напади, погрози щодо ваших працівників з боку засуджених та їхніх “крутих” друзів?

-- Ні, реальних загроз поки  що не було. Зате “знімають з роботи” нас ледь не щодня, в тому числі й мені дістається. Часом погрожують “розрахуватися”, коли вийдуть з тюрми... Людина, коли не задоволена рішенням суду, то мусить на комусь зігнати свої  злість та ненависть, на працівнику міліції, якого бачить в залі суду, наприклад.  Але ми до цього вже звикли.

“РАМКА” ВИСВІТИЛА... РОЗВІДНИЙ КЛЮЧ

-- Суттєво полегшив вашу роботу металодетектор, так звана “рамка”, на вході в приміщення суду. Чи виявляли у когось із відвідувачів зброю, інші заборонені  предмети?

-- Ні, зброю поки  що не намагалися пронести,  хіба що попадалися в сумочках перочинні ножі, манікюрні ножиці тощо. Навіть таблетки у фользі “рамка” виявляє. Був один випадок, коли свідок, який працює монтажником водосистем і якого викликали в суд просто з роботи, прийшов із... масивним розвідним ключем. А потім,   коли металодетектор висвітив цю залізяку,  дуже дивувався, чому з ним не можна пройти в суд...   

-- Будь-який спецпідрозділ, навіть з “найгрізнішими” назвами, камуфляжем та озброєнням бійців --  це, в першу чергу, люди, котрі в ньому служать, часто при цьому наражаючись на реальну загрозу своєму життю та здоров’ю. Хто служить  у закарпатському “Грифоні”?

-- Створював наш спецпідрозділ  майор міліції Михайло  Гергелаба, який нині вже у відставці. Стержнем спецпідрозділу  є його старожили, які  несуть тут  службу з початку і власним прикладом  навчають   молодь. Серед таких -- командири відділень Сергій Тороній, Василь Пашко, міліціонери Юрій Мошкола,  Саболч Каролі, Сергій Ходанич, Владислав Туряниця, Валерій Кедюлич, Олександр Примич. Спецпідрозділ постійно поповнюється свіжими силами. З молоді у нас служать Михайло Савка, Руслан Марюнич, Олексій Вашкеба, Мирослав Криванич, Іван Качайло, Віктор Данч. 

-- Знаю, що у “Грифоні” служать  і  жінки...

-- Справді, наша найкраща половина -- це чарівні жінки: старший лейтенант міліції Оксана Ярчич, інспектор з аналітичної роботи, старший психолог Ірина Пігаліцина, старший прапорщик міліції Марія Чатурова, сержант міліції Мар’яна Молнар. Саме  завдяки їм  кожний працівник  спецпізрозділу намагається  бути підтягнутим, ввічливим, справжнім джентльменом. До того ж, трапляються випадки, коли жінки у формі  уже  своїм виглядом та влучним словом краще за чоловіків можуть “розрулити” конфліктні ситуації, які часто виникають у судах.

З ДЕСЯТКА ПРЕТЕНДЕНТІВ У “ГРИФОН” ПРОХОДЯТЬ ДВА-ТРИ

-- Чи достатньо у вас працівників  для виконання поставлених перед вами завдань?

-- На жаль, ні. Через відсутність  необхідної кількості особового складу спецпідрозділу ще не всі адмінбудівлі судів області взяті нами під охорону. Працюємо тепер над цим. За штатом  повинна  бути 81 особа, а реально є  67. Четверо наших працівників перейшли цьогоріч на офіцерські посади в інші підрозділи міліції. Скажімо,  Євген Шипош тепер служить у спецпідрозділі “Сокіл”. Натомість намагаємось постійно здійснювати підбір нових кадрів, тепер ось двох кандидатів направили на медкомісію. До слова,  наші кандидати проходять її  так,  як і в інші спецпідрозділи, той же “Сокіл” чи “Беркут”. Вимоги до фізичного та психологічного стану  досить жорсткі, з десятка претендентів проходить не більше трьох.   

-- Яким є освітній та фаховий рівень закарпатських “грифонівців”?

-- Ми  постійно підвищуємо свій кваліфікаційний  рівень,  посилено займаємося   фізичною  підготовкою, набуваємо необхідних  знань під час щотижневих занять зі службової підготовки,  а також за рахунок самоосвіти. Багато хто намагається здобути  вищу чи  базову  вищу освіту. Сьогодні в підрозділі   понад десяток дипломованих працівників,  12  здобувають  вищу освіту за фахом “Правознавство”.

-- Які стосунки у вас з безпосереднім керівництвом, з колегами з інших служб?

-- Посильну і невідкладну  допомогу нам надають заступник начальника ГУМВС– начальник міліції громадської безпеки полковник Юрій Марковський, начальник ВГБ ГУМВС полковник Петро  Буц. Судова міліція співпрацює зі судовою адміністрацією, зокрема з територіальним управлінням ДСА в Закарпатській області в особі його начальника Михайла Форкоша. Хочеться  також наголосити на постійній взаємодії з головою Апеляційного суду Закарпатської області Сергієм Демченком, який  вболіває за спецпідрозділ, намагається   підказати нашим працівникам, як діяти в тій чи іншій ситуації. І ми зі свого боку стараємося  збагатити себе досвідом під час взаємодії зі судовою  ланкою державної влади.

-- Які цьогорічні показники вашої роботи?

-- З початку року особовий склад спецпідрозділу виконав 95 постанов щодо підтримання громадського порядку в судах, припинення неповаги  до суду під час здійснення правосуддя. Відповідно до  вказаних постанов здійснено 1020 необхідних  заходів. Порівняно з  аналогічним періодом 2008 року працівники спецпідрозділу судової міліції "Грифон" на 57 відсотків виконали  більше постанов щодо підтримання громадського порядку в судах області. Здійснюються також заходи з виконання 19 постанов про застосування спеціальних заходів щодо  осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві та  узятих під захист.

-- Що побажаєте колегам з нагоди професійного свята?

-- Насамперед,  міцного здоров’я, сімейного добробуту та професійного зростання. Нехай у вашому житті, шановні колеги,  будуть лише радісні події, а успіх супроводжує вашу нелегку,  проте важливу службу. У майбутньому наш спецпідрозділ має розширитись,  служба в ньому  є перспективною і  престижною.

Володимир Павлюх, ВЗГ ГУ МВС України в Закарпатській області
26 липня 2009р.

Теги: "Грифон", спецпідрозділ, судовий

НОВИНИ: Кримінал

16:48
Підлітків, яких підозрюють у зґвалтуванні жінки у Мукачеві, взяли під варту Фото новина
21:39
Справу 3-х жителів Тернова на Тячівщині, які жорстоко вбили та розчленували тіло свого односельця, передали до суду Фото новина
12:18
Ужгородець в гаражі налагодив "професійне" виробництво сигарет Фото новина
10:13
/ 1
В Ужгороді п'яний водій Daewoo в'їхав в BMW Фото новина
18:46
/ 10
Полонина Рівна і новий прокурор Закарпаття
20:08
У декларації ексначальниці Берегівської райМСЕК виявили порушення на 9 млн грн
18:05
/ 4
На Ужгородщині поліція розслідує провокативний підпал церкви
17:54
/ 3
На Закарпатті судитимуть колишню очільницю Держгеокадастру за незаконну передачу землі з водосховищем
17:47
На Закарпатті лісівнику оголосили підозру через незаконну вирубку дубів на 5,2 млн грн Фото новина
17:41
На Рахівщині затримали харків'ян, які під виглядом "швидкої" переправляли "ухилянтів" до Румунії Фото новина
17:18
/ 2
На Тячівщині викрили незаконну вирубку лісу на понад пів мільйона гривень Фото новина
14:47
/ 1
На Мукачівщині автомобіль на смерть переїхав чоловіка, який ліг на дорогу Фото новина
11:20
На Закарпатті на кордоні вилучили стародруки, які намагались незаконно ввезти в Україну Фото новина
11:15
/ 1
Мешканець Чопа за 12 тис. доларів переправляв військовозобов'язаних до Словаччини Фото новина
17:11
/ 1
Внаслідок потрійної ДТП на Хустщині травмувалося 5 людей, в тому числі – немовля
16:33
На Тячівщині затримали підозрюваного у замаху на вбивство Фото новина
15:14
/ 2
На Тячівщині затримали двох братів, що переправляли "ухилянтів" через кордон Фото новина
15:02
Внаслідок зіткнення легковика та мікроавтобуса на Рахівщині загинула водійка, ще 2 людей травмовані Фото новина
14:55
/ 1
На Закарпатті затримали агента фсб, завербованого для підпалів об'єктів залізниці та пошти Фото новина
18:58
/ 3
Водійку, що п'яною за кермом BMW X5 на блокпосту в Перечині смертельно травмувала прикордонника, взяли під варту
18:46
/ 4
На Закарпатті підрядник вкрав 8,4 млн грн під час ремонту дороги державного значення
22:15
/ 1
Біля Ужгорода "п'яний" УАЗ в'їхав у припаркований Peugeot Фото новина
19:09
/ 3
Суд в Тячеві залишив в силі арешт на землю та техніку для будівництва МГЕС в Калинах (ДОКУМЕНТ)
17:38
/ 4
За привласнення 6 млн грн виплат полеглого на війні похресника суд ув'язнив мукачівця на 5 років Відео новина
15:30
/ 2
На виїзді з Мукачева п'яна водійка Renault в'їхала в бетонний стовп Фото новина
» Всі новини