У загальноукраїнському внеску наших колег є і частка працівників прокуратури Закарпатської області. Про це свідчать результати роботи органів прокуратури нашого регіону не тільки за 15 років (з часу дії Закону України „Про прокуратуру”), але й цьогорічні здобутки.
Зокрема, завдяки поліпшенню координації діяльності правоохоронних органів з початку року вдалося добитися суттєвого зниження злочинності, в тому числі тяжких і особливо тяжких кримінально-караних діянь – більше ніж на третину. Рівень злочинності на 10 тисяч населення у нашій області майже вдвічі нижчий за середньо-український показник (за 10 місяців відповідно 3,7,5 і 75,1).
Відбулися позитивні зрушення в організації нагляду за додержанням конституційних прав і свобод громадян, у першу чергу права на своєчасне одержання заробітної плати. На цьому напрямі застосовуються і кримінально-, і цивільно-правові засоби. Зокрема проти злісних боржників – роботодавців з початку року було порушено 20 кримінальних справ, із яких 19 направлено до суду (торік таких було тільки 15).
За актами прокурорського реагування до відповідальності притягнуто 144 посадові особи з числа тих, хто порушував конституційне право наших громадян своєчасно одержувати заробітну плату, їм з ініціативи прокурорів відшкодовано майже 5,5 млн. грн.. заборгованості з виплати заробітної плати. Представляючи інтереси громадян у судах, прокурорами лише в порядку наказного провадження подано понад 600 заяв про стягнення нарахованої, але не виплаченої працівникам зарплати. Це ще кілька сот тисяч гривень, які стягнуто судами на користь громадян.
Загалом проти осіб, які порушували конституційні права і свободи громадян, за 9 місяців порушено 92 кримінальні справи, що на третину більше ніж за відповідний період минулого року.
Результативні перевірки проведені прокуратурою з питань додержання вимог бюджетного законодавства. Вдвічі зросла кількість порушених кримінальних справ (з 34 до 64) на цьому напрямі прокурорської роботи. До слова, організацію нагляду за дотриманням вимог бюджетного законодавства прокуратурою Закарпаття нещодавно позитивно оцінила Генеральна прокуратура. За зловживання у цій сфері за актами прокурорського реагування притягнуто до відповідальності майже 100 посадових осіб, відшкодовано до бюджету понад 6 млн. грн., а всього за документами прокурорського реагування з початку року відшкодовано понад 20 млн. грн..
Із розслідуваних за 10 місяців слідчими прокуратури 454-х справ - половина у сфері економіки. Із 6,3 млн. грн. встановлених по цій категорії справ збитків - відшкодовано близько 5 млн. грн. На решту суми накладено арешт на майно.
Із числа закінчених та направлених до суду справ про злочини у сфері економіки - 48 з ознаками корупційних діянь. Серед притягнутих до відповідальності осіб за такі дії : 20-державні службовці: 27-посадові особи місцевого самоврядування; 4-депутати місцевого рівня; 5-працівники органів виконавчої влади; 3- МВС; 4-ДПА; 1-митної служби.
Наприклад, прокуратурою області була порушена кримінальна справа стосовно завідувача відділом капітального будівництва Ужгородської міської ради О. Лелекача та службових осіб фірми „Західхімпромтехмонтаж”., які за попередньою змовою склали за відомо неправдиві документи на виконання підрядних робіт, чим завдали шкоди державі на суму майже 5 млн. грн. Вироком Ужгородського міськрайонного суду Лелекача засуджено до 7-ми років позбавленя волі, однак днями апеляційний суд області змінив покарання цьому посадовцю двома роками умовно. Прокуратурою області готується касаційне подання до Верховного Суду України, оскільки вважаємо занадто м”яким це покарання і таким, що не відповідає суспільній небезпеці скоєного.
Як відомо, в Івано-Франківську триває судовий процес над колишнім головою ОДА І. Різаком, якому прокуратурою пред”явлено обвинувачення за ознаками кількох статей Кримінального кодексу України. Обвинувачення в суді підтримують два прокурори обласного апарату. Поки що рано говорити про результати розгляду цієї справи, проте державних службовців такого рангу рідко хто з прокурорів областей насмілювався притягати до кримінальної відповідальності.
Прокурорами на місцях активізовано позовну роботу по відшкодуванню збитків, заподіяних корупційними діяннями. Зокрема збільшилася кількість заявлених до суду позовів та сума відшкодування, однак потребує посилення нагляд за додержанням антикорупційного законодавства адміністративними методами впливу на порушників закону.
Порівняно з минулим роком значно активніше стали представляти прокурори інтереси громадян і держави в судах. Зокрема, лише за 9 місяців цього року ними пред”явлено 2093 позовів, із яких 1406 в порядку цивільного судочинства; 475-господарського і 212-адміністративного судочинства.
Дедалі принциповішим стає нагляд за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу зі злочинністю. Зокрема, прокурорами скасовано 222 постанови про відмову в порушенні кримінальної справи з одночасним порушенням. Це означає, що назване число злочинів було приховане від обліку. У той же час скасовано 101 постанову слідчих прокуратури та їх колег і органу дізнання міліції, СБУ, ПМ ДПА про порушення кримінальних справ як недостатньо обґрунтовані. Понад півтора сотні скасовано постанов про закриття кримінальних справ у тих випадках, де не було достатніх підстав. За допущені порушення притягнуто до дисциплінарної відповідальності 317 працівників органів внутрішніх справ, 3-податкової міліції, одного митника.
З початку року прокурори взяли участь у судовому розгляді близько 2-х тисяч кримінальних справ з винесенням вироків, на 90 осіб вони переглянуті за апеляціями прокурорів.
За 9 місяців цього року органами прокуратури області вирішено майже 5 тисяч звернень, за результатами їх розгляду поновлено права 567 громадян.
Як відомо, триває процес реформування органів прокуратури України. Подано пропозиції щодо зміни конституційного статусу прокуратури. А поки що її стратегія, за словами Генерального прокурора України Олександра Медведька, полягає в тому, щоб якнайменше декларувати свої наміри і якнайбільше втілювати їх у конкретні справи. У такому режимі прагне працювати і прокуратура Закарпатської області.
Прес-служба прокуратури Закарпатської області
23 листопада 2006р.
Теги: