Ця традиція передана від діда-прадіда і сягає глибокої давнини. Традиція, яку громада Довгого зуміла зберегти і в часи радянського режиму переслідувань християнських обрядів та звичаїв. Тоді бетлегеми, яких було два (Нижнянський і Вишнянський) «ходили» лише боковими вуличками, оскільки центральною дорогою на нього чатували дружинники. Люди старшого покоління добре пам’ятають, як доводилось не раз ховати в себе вдома учасників бетлегему, що тікали від тодішніх охоронців громадського порядку.
Щоб знищити давній різдвяний звичай, радянські керманичі пішли на крайній крок і в 1977 році спалили символ вертепу - саму хижку. Та це не зупинило наших односельчан в прагненні підтримувати та шанувати свої традиції і вже через кілька років небайдужа молодь з допомогою тих, хто сам був учасником бетлегему і добре пам’ятав всі слова і колядки, повністю відновили традицію .
Зараз про народження Месії село сповіщають 3 бетлегеми, в кожному з яких традиційно 4 пастирі, 4 ангели та дідо. Як і багато років тому, в перший день Різдва вони обов’язково йдуть на Службу Божу (а з 1990-х років – і на Всеношне Богослужіння). А після обряду миропомазання, розходяться в різні сторони села, несучи від хати до хати радісну звістку.
Молодь охоче бере участь в місцевому вертепі, так як це вважається престижною та благородною справою. Самі колядки та ветепне дійство передаються з покоління в покоління, зберігаючи місцеві колорит та ідентичність.
Коля 2017-01-10 / 09:08:22
На другий гуд зайдит у Броньку там май файно довгое ото слабое