|
Боже, благодать твою
Даруй роду мадяров,
Храни их десницею,
Коли б'ються с ворогом!
Судьба их давно давит,
Даруй им радостный вік,
Покуту вже отдали
За бывший і будущий гріх!
|
|
іван 2013-09-23 / 21:30:43
в мадярів майже всі знамениті люди-словяни або ж євреї(петефі,кошут.калман...)і всі мадярські греко-католики--змядяризовані асимільовані українці. остання православна українська церква в кельчі біля кордону .чудом не перейшла в унію . і в хорватії в роки першої світової війни мадяри-католики і хорвати -католики силою змушували православних переходити в унію як етап до переходу в папізм.
Грунь 2011-10-16 / 01:20:00
Туй всі знатоки і дюгаютси дошкульно, але навіть не філологу ясно, що церковна мова то староболгарський піддіалект винесений на широке спілкування церквою. Літературна українська мова дуже бідна, то відчутний удар по єдності всіх нас, бо в ній відсутнє величезне, можна сказати вирішальне ядро, споріднені місцеві мови та говірки.
Критик 2011-10-08 / 20:55:00
Сорри, вы еще тот танкист)) да и совок отменный, для вас всегда черное и белое, свои и чужие..прекрасная совковая логика и невнимательность..
За три месяца вдруг язык Закарпатья стал диалектом ))...( три месяца назад я ездил по Закарпатью), что-то я не заметил.
Сорри, нет ни малейшего желания с вами общаться, я мог бы вам привести тысячи документов, цитат современников,и т д. , свидетельствующих о том , как, когда, кем и каким образом, искусственно или естественно, создавались языки. И вы правы что,(Шевченко, Леся Українка, т.д. ) писали на материнском языке, только он никакого отношения к кодированному украинскому, созданному с подачи большевиков не имеет, тем более к современному украинскому, который с трудом даже я понимаю, хоть учился в обычной Закарпатской украиноязычной школе и успешно закончил ее с медалью.
Что касается закарпатского языка, то для вас танко-ура -патриотов он всегда диалект, для вас только один язык имеет право на существование мова, ну и флаг вам в руки..
takozh filolog 2011-10-06 / 06:45:00
Я говорив о предкох мораван, словаків и русинів яких хрестили св. апостоли Кирил и Мефодій. Хрещеніе славян Тисо-Дунайского регіону ся зачало від року 863.
Подля вас філолог, кого так хрестили святі братья Кирил и Мефодій в Тисо-Дунайском регіоні? Українців?
Як то, же Хрещеніе Русі боло аж в 988 році? Предків українців и росіян хрестили аж о 125 років пузніше!
Што так подля вас - філолога стало за 125 років с Христіянством и славянами між 863 и 988 роками. То є часовий розділ аж 5 (пять) генерацій!!!
Котрі філологи установили, што слоавянскі язики уже в ІХ віці ся розділяли на чіткі групи як східно- і південно славянські язики?
Тоті закарпатці які говорять (бісідувуть) по-нашому, по-русинськи так, тоті русини без проблем розумівуть церковнославянський язик, а латінізованні словаки и пополщені русини, тобто українці Західної України с винятком Закарпатської області, церковно-славянський язик, який походить од святих апостолів Кирила и Мефодія НЕ розумівуть!
Употребили йсте термін "рутени". Слово "рутени" походить зо західу, а не зо східу (з України чи Росії) и употребляло ся в 5 - 6 -том віці, коли Київськов Русью ани лем не пахло. В Тисо-Дунайском регіоні термін "рутени"употребляв ся століттями перед тим, як зачав ся употребляти в Галиччині. В німецьких, англійських, угорській виданнях употребляє ся для означеня русинів в Тисо-Дунайском регіоні до днишнього дня.
філолог 2011-10-05 / 21:31:00
Блін, яке хрещення русинів Кирилом і Мефодієм? Який церковнослов'янський "язик"? Яке відношення має народна мова закарпатців до церковнослов'янської (старослов'янської) мови, які належать до різних мовних груп - східно- і південнослов'янської?
Ви хоч знаєте, коли на закарпатті появилися перші русини? І звідки?
Ось свіжа цитата:
"Ужгород має з 1371 року ім'я першого управителя міста. Яке з міст може похвалитися таким фактом з XIV століття - хто з такої давнини знає своїх, так би мовити, мерів? Тоді це не були ще мери, таких керівників звали "офіціалісами" - урядниками. Це був урядник Другетів, котрі призначали керуючого, бо місто належало їм. Звали його Василь, точніше, це відповідник імені з латиномовного джерела. Очевидно, що він не був слов'янином, бо в той час тільки починається заселення з території Галичини першими українськими поселенцями, яких називають руськими, рутенами... Тоді вони ще не відігравали ролі в управлінні містом, бо були переважно селянами. Поселенці прибували в наш край із-за Карпат, з тодішньої Польщі, на кілька десятиліть мали пільгу зі сплати податків, жили тут, і вони ж засновували села. До речі, на відміну від Ужгорода, дати заснування деяких закарпатських сіл ми знаємо до дня. І тому коли сьогодні дуже часто кажуть, що тут закарпатці з часів царя Гороха живуть, то це відповідає істині настільки ж, як і те, що Ужгороду 1118 років.
- Тому коли хтось із краян називає приїжджих "зайдами", це щонайменше смішно?
- Всі ми тут "зайди"! Просто є "зайди" май давні, а є май нові (усміхається, - авт.). Треба знати правду, а коли на ці теми починають розмірковувати не історики, а політики... Слід вивчати факти. Мало хто знає, що деякі закарпатські села засновані козаками, опришками - наприклад, такі є на Тячівщині. І ці відомості збереглися й у легендах... Але коли є тенденція: оце нам не подобається - ми замовчимо, а оце нам підходить - про таке говорімо... Не можна писати історію вибірково!"
http://zakarpattya.net.ua/ukr-news-88025-Iosyp-Kobal-“V-istorii-Uzhhoroda-bilykh-pliam-shche-chymalo
Obozryvatyl 2011-10-05 / 20:49:00
Місія св. Кирила и Мофодія ся зачала 863 році на Мораві и Західній Словакіі и дуже скоро, де факто за меншу добу як єдної генерації (за 22 років), дуже ефективно ся приняла між словєнами - предками словаків, русинів, мораван, словінців, бо язик словєнов в Тисо-Дунайском регіоні бов дуже близський солунському "южно-славянському" язику з чого св. Кирил и Мефодій витворили церковно-славянський язик. По смерті св Мефодія в 885 році княз Святоплук з Морави, західної Словакії (з Нітри) вигнав учеників св. Кирила и Мофодія як еп. Горазда и спол, які ся ухилили на територію восточної Словакії, Закарпаття, северо-восточна Угорщина, северна и северозахідна Румунія (Берег, Угоча, Мармарош ай Румунськуй) до монастирів як Красний Брод, Мукачевський монастирь итд. Сися територія частично бола под контрольом Булгарського королівства. Предки русинів булше як сто років удержовали Кирило-Мефодійскі традіціі і церковно-славянський язик в Центральній Європі самі, бо предки украйинців и россіян прняли христіянство аж в 988 році.
Давніше, перед Хширеням Христіянства, велика часть Білих хорват с Карпатського регіону переселила ся до Іліріі и до регіону Солуна и зато Солунський славянський язик бов так близський язику славянам в Тисо-Дунайском регіоні.
сорри 2011-10-05 / 09:35:00
Критик, 05.10.2011 09:03
Ото мовна каша в чудака в голові! :))))
...не существовало, так же как украинского литературного языка, который начал кодироваться во времена большевиков. (с)
Ну звичайно, що не було. За принципом тьоті Моті з Курська з п'єси Куліша: "Етава нє может бить, патаму шта етава нє может біть нікада"...
На всю класику української літератури, творену починаючи з кінця 18-го і 19-му столітті, закриваємо очі. Не було Котляревського, Шевченка, Лесі Українки, Марка Вовчка, Коцюбинського, Стефаника і т.д. Не було нікого. Лише московський Критик, що стоїть на сторожі великорусскості... :))))
...Основа языкового вопроса была церковно-славянская, или как пишут лингвисты - староруський... (с)
Церковно-слов'янська мова - це староруська? Ви нічого не переплутали, пане неуку? Вам хоч відомо, що українська і білоруська мови - східнослов'янські, а старослов'янська (але аж ніяк не староруська), або, по іншому - церковно-слов'янська, створена Кирилом та Мефодієм на основі їх рідного солунського діалекту староболгарської мови, за своює суттю - південнослов'янська? Тобто належить до зовсім іншої групи слов'янських мов?..
В Закарпатье этот язык сохранился и до сих пор,...
Який? На Закарпатті щонайменше чотири великі групи діалектів - бойківський, лемківський, гуцульський і долинянський, в яких багато піддіалектів.
...белорусский и украинский кодированные искусственно на основе старославянских говоров царской россии)...(с)
Ви на голову впали?.. :))
Весь світ знає, що саме російська літературна мова - штучна, бо створена на основі суміші живої руської (української) мови, спотвореної церковнослов'янщиною, яку несли разом з церковною літературою у фінно-угорські землі православні місіонери з Русі. Натомість українська і білоруська - живі струмені народної руської мови...
...в Закарпатье сохранился староруський язык,... (с)
Де?!.
Чоловіче, що ви мелете? Старо(давньо-)руська мова не збереглася ніде, бо мова - це живий організм, який розвивається і видозмінюється протягом століть. Мова може йти хіба про сучасні живі діалекти руської (української) мови, які однаковою мірою збереглися в усіх регіонах України, зокрема і в нас, на Закарпатті.
Не лізьте в тему, в якій не тямите ви абсолютно нічого...
Критик 2011-10-05 / 09:03:00
сорри, 04.10.2011 16:00
Повторюю для тих, хто в танку... :)))
Именно для вас ...., для танкистов.!!
До 19 века территории Украины не существовало, так же как украинского литературного языка, который начал кодироваться во времена большевиков. Была земля в составе империи ( новоросия, малоросия, буковина - как губернии, и т д.). Основа языкового вопроса была церковно-славянская, или как пишут лингвисты - староруський. В Закарпатье этот язык сохранился и до сих пор, я не беру в счет некоторые территориальные , приграничье, многонациональность и т д. отличия. Российская империя , а точнее СССР получила как минимум три литературных ,кодированный языка: (русский- кодированный чуток раньше естественным путем, белорусский и украинский кодированные искусственно на основе старославянских говоров царской россии).
И возникает вопрос откуда вы берете столько всякого хлама по поводу языков, ведь во всем , уже случившимся историческом развитии языка, ничего плохого нету, кроме претензий ура - патриотов. В том, что в Закарпатье сохранился староруський язык, заслуга обособленности и менталитета края и его нужно сохранить, это одна из уцелевших исторических ценностей и особенностей закарпатского народа, я придерживаюсь такого взгляда на языковой вопрос в регионе.
Поэтому, если не апеллировать понятиями, а называть вещи своими , историческими именами, то и не возникнет вопроса о существовании школ и их количестве, касаемо периода досоветских времен, вот такие вот сказки для танкистов товарищ сорри...
сорри 2011-10-04 / 16:00:00
Повторюю для тих, хто в танку... :)))
сорри, 03.10.2011 19:22
Іштване, і наш край в складі Угорщини, і Україна (частина) в складі СРСР однаково були окупованими (колоніальними) територіями. Тому і в першому, і вдругому випадку про розвиток українського шкільництва не йдеться...
Istvan 2011-10-04 / 15:57:00
А в то час в российській частини України скільки було?
сорри 2011-10-04 / 15:35:00
Дякую, друже мєстний. Тепер зрозуміло...:))) Отак і твориться угорська історична казка. Отак і плодяться мученики мадярської історичної міфотворчості... :)))
местный 2011-10-04 / 15:21:00
2сорри: это Иштван так по своему усмотрению процитировал Игоря Гусьная ("Языковый вопрос в Подкарпатской Руси" 1921 года). Но полная цитата совершенно меняет смысл: "из 353 русских школ в 1870 году остались, как пишет проф. др. Кадлец в 1914 г. только 18".
Т.е. когда край находился под прямым австрийским правлением было 353 руськие школы, а за 44 года венгерской власти их кол-во уменьшилось почти в 20 раз. Вот о чём речь идет на самом деле...
сорри 2011-10-04 / 15:03:00
Іштване, ти з якого мадярського пальця таку цифру" висмоктав?.. :)
Istvan 2011-10-04 / 15:00:00
При АвсроВенгрии Закарпатті було 353 русских школ. А в то час в российській частини України скільки було?
2011-10-04 / 14:36:00
Обовязкову освіту запровадили більшовики, причому як на Галичині так і Підкарпатті - пізніше від тої території, що входить зараз до України. А до того наші діди-прадіди давали до шкіл лише при можливості.
Асиміляція - вона і в Африці асиміляція, але тут і тепер вона узаконена урядом держави.
сорри 2011-10-04 / 13:42:00
Іштване, Галичина належала до австрійської частини Австро-Угорщини і там було 1500 руських (українських) шкіл. закарпаття належало до угорської частини імперії і там не було жодної руської школи. ще є запитання?
местный 2011-10-04 / 13:28:00
2Istvan: ну да. вначале австрияки гнобили мадьяр, потом мадьяры дорвались до власти и гнобили русин-украинцев. Если никто ничему не научился, то догадайтесь сами кто и кого должен гнобить ;)
Istvan 2011-10-04 / 08:25:00
""В 1850 р. було 1500 народніх шкіл із українською мовою".
Здес речь идет о Галиции."
Ну вот, а тут пишу о том, как угнетала Австро-Венгрия русинов и украинцев...
Кстати: до 1860-е годы в самом Венгрии не существовали венгерские школы, так как австрийский кесарь объявил, что в Венгрии государственный язык: немецкий. Обучение шло на немецком и латыньском.
А до 1837 г. в самом Будапеште (тогда еще были разными городами Буда и Пешт) не было венгерского театра.
карпаторос 2011-10-03 / 23:01:00
Добре. Але ж я можу мати й таку думку, що факти, наведені в статті шановного Автора, свідчать не про "мадяризацію населення нашого краю напочатку 20-го століття", а навпаки - свідчать про один із способів кодифікації мови населення нашого краю напочатку 20-го століття.
Погодьтеся така думка має право на існування.
З повагою.
карпаторосс 2011-10-03 / 22:30:00
Тут не тема русинства і "языкового вопроса". Тут тема мадяризації населення нашого краю напочатку 20-го століття. Коментар видалено. Адмін