Рок-оперу «Ракоці» покажуть у замках Закарпаття

Угорщина везе нам епічний твір легендарного Ласло Бенке

Пам’ятник Ілоні Зріні та Ференцу ІІ Ракоці у мукачівському замку Паланок
Пам’ятник Ілоні Зріні та Ференцу ІІ Ракоці у мукачівському замку Паланок

Ще напередодні прес-туру закарпатських журналістів до Угорської Республіки, приуроченого до підведення підсумків головування Угорщини у Європарламенті, генеральний консул Угорщини в Ужгороді пан Йожеф Бачкаї повідомив, що влітку на Закарпатті відбудеться показ рок-опери "Ракоці".

Подробиці цієї недалекої події журналісти дізналися вже під час свого перебування у Будапешті із вуст... міністра оборони Угорщини Чаба Генде. Пан міністр підкреслив, що військова історія Угорщини має велике значення для патріотичного виховання молоді, підтримання національного духу єдності угорського народу. Доля ж Ференца ІІ Ракоці, який у 1686-1689 перебував із матір'ю - Ілоною Зріні, у взятому у облогу австрійськими військами Мукачеві, та й пізніше мав перетини своєї долі з нашим краєм – і є частинкою історії, важливою як для Угорщини так і для нашої країни.

Інтрига музичного твору, який випадає нагода побачити і почути закарпатцям, у тім, що автором його музики є легендарний Ласло Бенке – лідер відомої, знаменитої угорської рок-групи "Омега". З автором же ж слів пан міністр познайомив журналістів особисто. Ним виявився керівник медіа-центру Міністерства оборони Угорщини пан Лойош Гупчі.

Залишилося додати, що рок-оперу "Ракоці" закарпатці зможуть побачити 23 червня у мукачівському замку Паланок, 24 червня – у Берегові і 25 червня в Ужгороді (також, ймовірно, у замку).

Пам'ятник Ференцу ІІ Ракоці у Будапешті перед будівлею парламенту 

Зустріч міністра оборони Угорщини Чаба Генде із закарпатськими журналістами. Будапешт, Міністерство оборони, 5 травня 2011 р.

Автор текст рок-опери "Ракоці" Лойош Гупчі та Міністр оборони Угорщини Чаба Генде. Будапешт, Міністерство оборони, 5 травня 2011 р.

ДОВІДКА:

Ракоці Ференц II (II. Rákóczi Ferenc) (27.3.1676 - 8.4.1735) — князь Трансільванії, керівник антигабсбурзької національно-визвольної війни угорського народу 1703-11.
Народився у селі Борші (тепер Словаччина). У 1697 був серед учасників антиавстрійської змови. Підтримував контакти з французьким королем Людовиком XIV. Закликав до повстання проти правління Габсбургів. Створив регулярну армію, сприяв розвитку економічного життя, особливо ремесла та торгівлі. У червні 1707 оголосив детронізацію Габсбургів з угорського престолу і на засіданні Державних зборів в Оноді проголошений головою так званої конфедерації угорських станів для завоювання незалежності країни. У червні 1711 капітулював останній вірний Ракоці гарнізон Мукачівської фортеці на Закарпатті.

Деякий час жив у Московській державі, надіючись на військову підтримку Петра I. З 1712 перебував у Франції, а в 1717 переїхав до Стамбулу. Сподівався з допомогою Туреччини відновити свою владу в Трансільванії, але після укладення австрійсько-турецького договору це стало нереальним. Написав "Мемуари про угорську війну" . Помер у місті Родосто (тепер Текірдаг, Туреччина). В 1906 прах Ракоці Ференца ІІ було перенесено на батьківщину (м. Кошице, Словаччина).

(Для Закарпаття онлайн )

Олександр Попович, Закарпаття онлайн.Блоги
10 травня 2011р.

Теги: Угорщина, культура, добросусідство, мистецтво, музика, Ракоці

Коментарі