За словами заступника міського голови Василя Ціцея, Виноградову давно потрібна цілісна й фахова концепція щодо оновлення й догляду за насадженнями дендромережі. У місті є унікальні дерева, які потребують уваги, а інколи й спеціального догляду. Скажімо, є невеличкий дендропарк на балансі середньої школи №4, закладений ще на початку минулого століття видатним оперним співаком Е.Кіралі. Щодо парку імені Перені, то він став візитною карткою Виноградова. Тут проводяться обласні всеукраїнські й міжнародні фестивалі. Зрозуміло, що статус цих масових свят зобов’язує доглядати за парком, привести у відповідність. Тим більше, що є тут унікальні дерева, яких не висаджували деінде на Закарпатті. Власне дендрарій було закладено 200 років тому, а у 30 роках минулого століття пройшла реконструкція парку. Але його структура залишилася первинною – алеї сформовані геометрично правильними фігурами. Доріжки для прогулянок прокладено у формі правильних кіл. На думку місцевих біологів, дерева у парку потребують серйозної уваги, тим більше, що за останнє півстоліття з’явилися нові захворювання.
Інженерів-лісопатологів Львівського ДСЛП «Львівлісозахист» вдалося зустріти у тому ж таки виноградівському парку, де їх супроводжував його директор Іван Корчинський. Він порівняно недавно на цій посаді. Але з перших днів переконував місцеву владу, що слід запросити «лісових лікарів». На запитання, чи дорого обійдуться послуги фахівців, відповів, що принаймні дотеперішні роботи з розчищування парку, встановлення дитячого майданчика обійшлися для міського бюджету задарма. Для багатьох подій, які тут відбуваються, місто шукає підтримки у підприємців або ж залучає грантові гроші.
Заступник директора «Львівлісозахисту» Василь Сеник підтвердив, що міський парк є цінністю передусім внаслідок своєї солідної «біографії». Щодо особливостей дендрарію, то «лісовий лікар» відразу зауважив надмірну густоту насаджень каштанів. Причому більшість цих дерев уражені мінуючою міллю. З іншого боку, в структурі парку явно не вистачає хвойних дерев, і це особливо впадає в око сьогодні, наприкінці осені. Чи доведеться лікувати дерева? Лісопатологи поки що не роблять остаточних висновків. Лікування, по-перше, – занадто дороге задоволення. Скажімо, щоб підсилити імунітет дерев, використовують ін’єкції – у стовбури вводять медпрепарати, які розходяться по всьому «організму» дерева. Але, мабуть, доцільніше буде просто звільнити парк від хворих насаджень.
Загалом, як повідомив Василь Ціцей, консультації спеціалістів будуть використані для того, щоб правильно формувати всю дендроструктуру міста.
Василь ГОРВАТ, “Новини Закарпаття”