Про цей трактор у пресі нерідко пишуть різні нісенітниці. Наприклад, що в минулому ним обробляли виноградники, і саме тому старовинна машина опинилися біля «Будинку вина». В одній газеті якось прочитав, начебто трактор цей безцінний, і німці були готові дати за нього 200000 євро.
Про більш-менш справжню його історію автор дізнався з радянського путівника «Берегово» (1983). У статті про досягнення радянської колгоспної Берегівщини йдеться про таке: «На майданчику перед адміністративним корпусом на гранітному постаменті стоїть старенький трактор «Універсал». Це перший трактор, що з’явився на полях району після звільнення Закарпаття Радянською армією. Працював на ньому учасник Великої Вітчизняної війни, кавалер ордена Леніна, ланковий механізованої ланки приміського колгоспу імені Карла Маркса А. Бондаревський. Він і тепер у рядах передовиків, вирощує високі врожаї кукурудзи. Цей старенький трактор «Універсал», який виглядає карликом поруч із нинішніми машинами й механізмами, дорогий серцю кожного сільського трудівника. Адже саме на ньому в 1947 році була прокладена перша борозна в колгоспі імені Леніна села Береги, що став першим господарством нового типу на Берегівщині».
Попри типовий радянський пафос цього допису, варто погодитися з його головною думкою – трактор цей дійсно дорогий людям, і не лише тим, хто ностальгує за радянськими часами, а й поціновувачам техніки, любителям її історії. Стаття у російській «Вікіпедії» (відповідної української сторінки, на жаль, нема) говорить про трактор «Універсал» наступне: «сільськогосподарський трактор, що випускався на Ленінградському заводі «Красный Путиловец» з 1934 по 1940 рр. і на Володимирському тракторному заводі з 1944 по 1955 рр. …був першим радянським трактором, що поставлявся з СРСР на експорт. Прототипом трактора «Універсал» став американський трактор Фармолл (Farmall F-20)». Загалом було випущено 211500 тракторів цієї марки. Німецька сторінка додає: деякі з «Універсалів» досі збереглися в музеях чи як пам’ятники, один екземпляр знаходиться в Німеччині.
Не стопроцентний факт, що цей трактор справді був першим в історії сільгосптехніки на Берегівщині. Адже багато видів та марок тракторів із початку ХХ століття виготовлялося в Чехії, і в період перебування нашого краю в складі Чехословаччини такі сільгоспмашини могли бути задіяні й на наших землях. Але так чи інакше, старовинний «Універсал», який з постаменту (нині зруйнованого) перенісся до «Будинку вина», є гідним взірцем історії техніки і заслуговує на увагу та пошану, тим паче що наступного року йому виповниться 70.
Олег Супруненко