На території області налічується 133 пам'ятки архітектури національного та 75 місцевого значення. Область має потужний історичний потенціал, тому актуальним є питання збереження історичної спадщини, що є набутком не лише закарпатської культури, але й загальноукраїнської. Для вирішення нагальних питань цієї сфери на обласному рівні було створено 4 робочі групи: з питань створення історико-архітектурних заповідників "Замкова гора", "Замки Закарпаття", "Дерев'яне сакральне зодчество Закарпаття" та "Парки Закарпаття". На їхніх територіях передбачається збереження історичної забудови, а також планування, середовища та ландшафту. Групи вже почали роботу – напрацьовуються конкретні рішення для вирішення проблем збереження пам'яток. Зокрема, створено Фонд збереження дерев'яних церков.
Головний архітектор Закарпаття Андрій Жига наголосив, що вирішення питання збереження історичних пам'яток гальмується також відсутністю паспортів охоронних зон, пам'яток архітектури та ареалів (з 14-ти замків Закарпаття їх мають тільки два). Останні розробки датуються ще 80-ми роками. Внаслідок цього територія несанкціоновано забудовується, а це, у свою чергу, може стати перешкодою для внесення двох закарпатських церков до списку ЮНЕСКО.
Нині ведеться робота з підготовки документації охоронних зон. Тому учасники наради запропонували на період підготовки документів ввести мораторій на забудову.
За результатами наради було вирішено підготувати матеріали на сесію обласної ради.
– Ми повинні прописати кожен крок для вирішення проблеми, – відзначив голова Закарпатської облдержадміністрації Олександр Ледида. –Першочерговим повинен стати розгляд питання сесією обласної ради. Потрібно запропонувати депутатам конкретну програму щодо фінансування програм із місцевих та обласного бюджетів. Коли ж у нас будуть напрацьовані проекти – можемо звертатися до Міністерства культури.
Питання збереження історичної спадщини стануть предметом обговорення міжнародної науково-практичної конференції по обміну досвідом створення історико архітектурних заповідників, що запланована на найближчий час, - повідомили Закарпаття онлайн з Прес-центру Закарпатської ОДА.
Іван Васильович 2011-05-25 / 10:24:00
З новим обласним архітектором здається лід тронувся.Потрібна йому підтримка влади як на обласному та районних рівнях,професіоналів та відповідне бюджетне фінансування.Жаль що не вказані які саме дві церкви.Невже їх будуть визначати кулуарно влада.