Головував на цьому поважному зібранні, в якому взяли участь керівники обласних служб карного розшуку, управління Державної служби охорони, відділу громадської безпеки та управління ДСБЕЗ -- перший заступник начальника УМВС України в Закарпатській області полковник міліції Володимир Шелепець. А на розмову до міліціонерів завітали представники зацікавлених відомств: заступник директора з питань безпеки та охорони філії магістрального нафтопроводу "Дружба" ВАТ "Укртранснафта" Олександр Сохацький, начальник ЛВДС "Дубриничі" Іван Стецик, його заступник з питань безпеки Іван Крив'яник і начальник охорони обласного управління магістральних газопроводів Іван Рішко.
Через територію Закарпаття проходить кілька нафтопродуктопроводів, якими Україна експортує в держави Західної Європи нафтопродукти. Приміром, "труба" "Дружби" тягнеться через нашу область аж на 120 кілометрів. Зрозуміло, що на такій значній території за всім не вслідкуєш, чим і користуються різного роду ділки тіньового бізнесу.
За допомогою новітньої апаратури вони врізаються в нафтопроводи й крадуть пальне. Нерідко зловмисники маскуються під так званих чорних археологів, вивчаючи ландшафт місцевості: де можна зробити врізку, куди відвести прокладену трубу чи шланг, де облаштувати місце зливу краденої солярки і т.д. І ця проблема характерна не лише для Закарпаття, але й для сусідньої Львівщини, Сумщини, Рівненщини, Житомирщини тощо. Дійшло вже до того, що в розпорядженні крадіїв є цілі міні-заводи, на яких сиру нафту переробляють на солярку, котру потім збувають приватникам і через автозаправки. Про потужність цього підпільного бізнесу, яким, схоже, заправляють дуже впливові люди "нагорі", свідчить той факт, що зловмисники не зупиняються ні перед чим. Скажімо, в одній з областей такі бізнесмени проклали від місця підпільної врізки в нафтопровід 9800 метрів труби високого тиску, затративши на це мільйон гривень! Труба ця привела правоохоронців у закинутий корівник. Нерідко тайники для відкачки нафти облаштовуються у приватних дворах, фермерських господарствах, закинутих колгоспних приміщеннях тощо.
Крадену солярку ще треба безперешкодно доставити до замовника, тож до справи, буває, залучають і окремих корумпованих працівників правоохоронних органів, в тому числі й міліціонерів, які за родом служби покликані боротися з цим негативним явищем...
-- На Закарпатті ситуація з незаконними врізками в нафтопроводи контрольована, -- запевняє перший заступник начальника УМВС України в Закарпатській області полковник міліції Володимир Шелепець. -- Завдяки зусиллям, передовсім працівників карного розшуку, ми завадили намірам злочинців безперешкодно і безкарно врізатися в нафтопровід, однак лише спільними зусиллями можемо вийти не тільки на рядових виконавців, а й на замовників.
Торік закарпатська міліція знешкодила ціле злочинне угруповання, яке займалося крадіжками солярки з міжнародного нафтопроводу в Ужгородському районі. Шестеро зловмисників заарештовано, вилучено краденої солярки на 600 тисяч гривень. А загалом у цій справі проходять вісім осіб, між якими були чітко розподілені ролі та функції. Нині ця кримінальна справа перебуває на розгляді в суді. Після знешкодження міліцією цієї злочинної групи в області різко зменшилася кількість виявлених незаконних врізок в продуктопроводи.
Документуванням таких злочинів і притягненням зловмисників до відповідальності займається спеціально створена в УМВС постійно діюча слідчо-оперативна група. Вже в цьому році виявлено підпільну врізку в нафтопровід на Мукачівщині, між селами Чомонин і Страбичово, та крадіжку шести каналізаційних люків з території нафтопроводу "Дружба" в с.Довге Поле Ужгородського району. У 2009 році в області було виявлено три такі факти.
Загалом за останніх три роки в міліцію надійшло 15 звернень за фактами несанкціонованої врізки в нафтопроводи, з яких нерозкритими залишаються 10 злочинів.
За оцінками фахівців, найбільші втрати від крадіжок нафти в нашому регіоні зафіксовані на відрізку між Старосамбірським і Турківським районами Львівської -- до Перечинського та Великоберезнянського районів Закарпатської областей. Дійшло вже до того, що незаконну врізку в продуктопровід виявили й на території Угорщини, причому "почерк" скоєння цього злочину був дуже схожий на наш...
Цьогоріч закарпатські правоохоронці обіцяють завдати чергового серйозного удару по ділках тіньового бізнесу. Відповідні напрацювання в цьому напрямі вже є. Зокрема, триває процес документування причетних до цього осіб, вивчаються їхні зв'язки. Тут міліція працюватиме спільно зі службами охорони самих нафтопродуктопроводів. Про це, зокрема, було досягнуто домовленості й на згаданій зустрічі в УМВС.
Володимир ПАВЛЮХ, ВЗГ УМВС України в Закарпатській області