Ідея конкурсу та виставки сучасної та старовинної вишивки виникла, як розповіла Інна Конар, в руслі проведення Шевченківських днів. "Для українця вишиванка – не просто річ, це символ домівки, родини, це символ, який не має матеріального виміру," – сказала вона. Фото-конкурс буде проводитися до 9 березня, наступного дня будуть підводитися підсумки. До уваги братимуться в першу чергу ідея фотографії. Адже основною ціллю акції є "об'єднати в нас усіх українство, тому що немає націоналізму без духу," – додала пані Конар. Святкова церемонія оголошення переможців пройде у приміщенні "Просвіти".
Павло Федака розказав про підтримку "Просвітою" акції з вишиванкою, яка у світлі антиукраїнської зими принесе позитив національного самоусвідомлення закарпатцям. Він додав, що дослідження вишивки давно проводилося, зокрема згадав про виставку в 1924 році "Мистецтво Подкарпатской Русі", де дослідники вивчали основні тенденції тогочасної вишивки.
Відтак, пан Василь Коцан розповів про особливості народного одягу, як вираження національної самосвідомості та етнічної самоідентифікації Він також торкнувся питання територіального поширення особливостей народного одягу, відмітивши й особливості одягу національних меншин, які здавна живуть на Закарпатті.
Про особливості ж орнаментів, про традиційну одягову вишивку Закарпаття розповів Роман Пилип. Закарпаття поділяється на 4 етнографічні зони: гуцули, лемки, бойки та долиняни. Пан Роман торкнувся особливостей вишивки кожної групи. "Я б застеріг науковців від прямого розшифровування символів та знаків на вишивках, – сказав викладач, – Орнаментика – це не ієрогліфи і аби її розшифрувати, необхідно знати цілі пласти культури." Відмітив він і те, що одним із найархаїчніших символів у вишивці є ромб, який найчастіше символізував засіяне поле.
Від Закарпаття онлайн :
Дещо пізніше очікуйте повну аудіоверсію прес-конференції, в якій можна буде почути цікаву інформацію з цієї зустрічі про історію і нюанси закарпатської вишивки, яка не увійшла до цього прес-релізу.
Роман Пилип
nik 2011-03-04 / 20:16:00
Доки українська свідомість не злилася з вишиванкою, як, наприклад, пісня "Два кольори", яку вже не вийняти з душі українця, доти й треба пропагувати національні строї. Я б кожен день ходила у вишитій блузі, та все іншій, якби фінанси дозволяли. Парада! Молодці):
Жанні 2011-03-04 / 19:25:00
Про брови запитайте у її сина. У нього такі самі - українські. :)
Жанна 2011-03-04 / 18:50:00
Вишиванка - то файно. Нич не маю проти сьої паради. Айбо вишиванку одягати щодня не буду. Лиш на свята.
Я би хотіла такі парадні чорні брови мати, як у пані Інни. Не підкажете, де такі малюють?
KK 2011-03-03 / 22:29:00
Ще одне, чи будуть виставлені килими локального образу? Мені, так дуже подобаються українські килими, спеціально гуцулські.
KK 2011-03-03 / 22:25:00
Ясно, що є якісь місцеві особливостій, але загально ці вишиванки виглядають мені українськими. :-) Гарно виглядає експозиція. (справді, подібні до буковинських!)
Динар 2011-03-03 / 21:19:00
Дуже потужна культурно-просвітницька акція. Ефект від неї буде набагато більшим ніж від пустозвонства політиків. Прес-центр "Закарпаття" дійсно є лідером у пропаганді та захисті ідей українства на Закарпатті.
Як видно, організатори акції молоді та енергійні люди, які мають творчу наснагу та запал. Дерзайте. Через тернидо до зірок.
сорри 2011-03-03 / 21:10:00
Надзвичайно гарно і своєчасно. Перетворити все українське, зокрема і вишиванку, в стильний бренд - то гарна мета, достойна сильних духом. Не міг намилуватися людьми на фото, зодягнутими в українські строї. Аж пішов і витяг з шафи свою вишиванку. Буду одягати. Дякую за добрий посил. Разом нас багато!
май русин 2011-03-03 / 18:52:00
май паранно і красно, ги міг"им си представити. Порянний заклад, порянна чилядь. Робите добру справу. Най Бог помагать
местный 2011-03-03 / 18:03:00
2Админ: "волиняни" поправьте на "долиняни" - понятно, что "очепядко" в первой букве :) но щаз начнут стебаться все кому ни лень...
Ну, що сказати у виправдання... Вордовський редактор :) Дякуємо. Адмін