-- Вікторе Павловичу, з чого ви розпочали свою роботу? Як оцінюєте результати діяльності управління? Які тенденції намітилися?
-- Проаналізувавши роботу міліції Закарпаття протягом останніх п'яти років, мною визначені основні напрями діяльності. У першу чергу – це реєстрація всіх заяв і повідомлень, які надходять до міліції, й невідкладне прийняття щодо них рішень. З аналізу випливає: якщо 2004-го за підсумками року з 21,5 тисячі зареєстрованих заяв було порушено 6,5 тисяч кримінальних справ, за якими зловмисників притягнуто до відповідальності, то 2009-го за 31 тисячею заяв, які надійшли, - порушено тільки 4,5 тисячі справ. А за весь минулий рік за заявами громадян до кримінальної відповідальності притягнуто 12 відсотків порушників. Виходячи з усебічного аналізу, можна констатувати, що рішення за фактами звернень громадян приймалися неправильно або ж ігнорувалися, чи людям просто надсилали відписки. Така тенденція тривала і протягом першого кварталу цього року. Але в травні-червні ми вже вийшли на стабілізацію ситуації.
На сьогодні приймаємо рішення так, що всім зверненням громадян дається правова і юридична оцінка. І майже в третині випадків існують підстави для порушення кримінальних справ. Що ж стосується тяжких і особливо тяжких злочинів, то проводяться затримання злочинців, тривають слідчі дії і справа направляється до суду.
-- Під час робочої наради міністра внутрішніх справ України Анатолія Могильова з керівним особовим складом міліції Закарпаття запам'яталася така фраза: "Жодна заява громадянина не сміє залишатися поза увагою. Важчого гріха, ніж нереагування на звернення людини, в міліції немає".
-- Тут навіть питань виникати не може – жодна заява не сміє залишатися поза розглядом. За всі порушення відповідає як безпосередній керівник, так і виконавець. Щодо реагування на заяви громадян і реального розкриття злочинів проведенонизку інспекцій міськрайвідділів. Виявлено ряд порушень. За підсумками перевірок 71-го працівника притягнуто до дисциплінарної відповідальності, кілька керівників міськрайвідділів і два заступники начальника обласного управління отримали догани.
-- Чи можете з упевненістю сказати, що кожен злочинець обов'язково понесе покарання за скоєне?
-- Першочергове у нашій роботі – розкриття резонансних злочинів: убивств, зґвалтувань, пограбувань, розбійних нападів. У двічі збільшилася кількість реєстрації крадіжок майна різних форм власності та з квартир. Але якщо торік за такий період процент розкриття крадіжок становив 64,5, то цього року – 68 відсотків (по Україні - 57). Щодо квартирних крадіжок: торік їх розкрили 68 %, а цього року –73, 5 відсотків. Це кримінальні справи, які були спрямовані в суди і за якими прийнято рішення. Водночас штат слідчих і карного розшуку та інших служб не змінився. Просто співробітників змусили працювати, і вони розкривають злочини. До слова, навантаження на працівників, особливо на дільничних інспекторів, невелике – дільничний розкриває один злочин за шість місяців!.. Зараз їх повністю переорієнтовано на виявлення посівів маку, конопель на присадибних ділянках, реєстрацію випадків хуліганства, насилля в сім'ї, побиття дітей, адекватне рішення і реєстрацію всіх заяв громадян.
Я негативно оцінив за перше півріччя роботу Управління по боротьбі з організованою злочинністю: п'ятеро осіб звільнив з посад, півтора десятка отримали догани. На певних напрямах роботи ми виявили явні недоліки. Я зауважив, що ніхто ніколи не чіпав керівників структур обласної і районних держадміністрацій, голів міських, селищних і сільських рад, а вони, роздаючи земельні ділянки, не соромляться брати хабарі... У нас є певні напрацювання і, впевнений, за підсумками роботи трьох кварталів результати роботи скажуть самі про себе.
Я відповідально заявляю: на всій території Закарпаття буде покараний кожен, хто скоює злочин.
-- Знаю, що останнім часом в області посилено профілактику правопорушень...
-- Ми стараємося, насамперед, профілактувати злочини, й надаємо цьому великого значення. Резонансні протиправні діяння в нас скоюють переважно приїжджі. Наприклад, розбійний напад на магазин в Ужгороді здійснено бандою "гастролерів"; убивство в Боздоському парку неповнолітнього спровоковане також приїжджими... Нашими колегами в Москві в ході спільної операції затримано закарпатців, яких ми рік розшукували за вбивства в Міжгір"ї і Хусті. Дуже "цікава" банда. Коли справу буде доведено до кінця, про все більш детально поінформуємо.
Що стосується профілактики правопорушень в Ужгороді, інших містах та районах області, то для цього ми посилили патрульно-постову службу. Якщо в Ужгороді на патрулювання раніше виїжджали чотири машини, то зараз – 12 автомобілів щодня плюс щовечора два екіпажі внутрішніх військ. Їхня діяльність спрямована на те, щоб громадяни, які відпочивають, святкують чи приймають гостей, відчували: вони захищені міліцією від різних хуліганських проявів. На щастя, зараз серйозних правопорушень в місті немає, лише дрібні. Приміром, під час проведення недавнього з'їзду байкерів до Ужгорода були запрошені понад тисячу мотоциклістів з багатьох країн. Усе відбувалося вперше, проте пройшло тихо і спокійно. І власники готелів та ресторанів за наведення в місті належного порядку висловили бажання переказати у фонд "Правопорядок" кошти за те, що міліція провела добросовісно роботу під час цього заходу. А раніше практично щороку викрадали дорогі мотоцикли, завдавали шкоди і неприємностей у місцях проживання байкерів тощо. До слова, нами відразу ж наступного дня після проведення з'їзду були доставлені на штрафмайданчик вісім мотоциклів, складені протоколи на мотоциклістів про керування в нетверезому стані. Після цього все стало на свої місця: хто з байкерів бажав гуляти чи їхати в ресторани - викликав таксі.
-- Ви розпочали свою роботу досить сміливо й, чесно кажучи, неочікувано: відсторонили з посад кількох керівних осіб, двом своїх заступникам "всипали" по догані, звільнили півдесятка "убозівці", трьох районних начальників ДАІ, винесли догани майже сотні посадовців у погонах... Як далі розвивається сюжет у кадровій роботі?
-- Так, зі своїмприходом я здійснив деякі зміни в кадровому складі. Зокрема, були призначені 11 нових начальників міськрайвідділів, чотири заступники начальника управління, три начальники управлінь УМВС, начальник ДАІ і два його заступники, три заступники керівника УБОЗу. Всі призначені офіцери з точки зору професійності відповідають займаним посадам. У мене є претензії до роботи окремих начальників райвідділів, але вони пообіцяли виправити ситуацію. Моя принципова позиція така: кожен, хто не виконуватиме поставлені завдання -- буде звільнений з посади. Адже міліція покликана беззастережно працювати на державу.
-- Нині в області видно кожному, що державтоінспекція посилила чергування. На автотрасах побільшало інспекторів, і вони вже не ховаються, як раніше, за кущі чи сидять у приватних авто на бокових дорогах, вибігаючи зненацька з жезлом...
-- Наводиться порядок скрізь. До дисциплінарної відповідальності притягнуто 30 співробітників, півдесятка звільнено з органів ДАІ. Мало того: вперше за п'ять років я зібрав увесь особовий склад ДАІ і кожному роз'яснив вимоги Міністерства і мої особисті принципові засади. Усіх попереджено: хто не має бажання їх виконувати, я нікого не змушую це робити. Не хочете -- рапорти на стіл. Не надійшло жодного... Значить, усі готові виконувати зобов'язання, які поставлені в рамках чинного законодавства. Думаю, і жителі Закарпаття, і численні гості краю бачать роботу ДАІ. Зокрема, знизилася смертність на дорогах, удвічі поменшало угонів автомобілів.
-- Наркотики... Боротьбою з цим злом завжди гостро цікавиться громадськість.
-- Це справді є великою проблемою. На 60 відсотків мною оновлено особовий склад відділу боротьби з нелегальним обігом наркотиків, змінено керівника, поставлено конкретні завдання і перед УБОЗом, які вимагають від нас і Президент України, і керівник МВС. Карний розшук повинен виявляти канали поставки наркотиків. У містах і районах начальники міліції зобов'язані контролювати місця масового відпочинку громадян. Хоча на Закарпатті наркоманія не настільки розповсюджена, оскільки і менталітет людей трохи не той, і фон для неї інакший. Але це нещастя слід викорінювати. Приміром, у райцентрі Перечин злочинець-"умілець" через Інтернет закупив марихуану- гідропоніку і вдома обладнав спеціалізовану кімнатку, де й "чаклував" із цим дурман-зіллям. Для підсилення роботи в цьому напрямі я запросив на Закарпаття двох працівників з Дніпропетровська. Ми наведемо порядок!
-- А що змінилося у тих структурах міліції, де надаються послуги громадянам?
-- Мною дана, і вона виконується, така вказівка: ніде не повинно бути черг – ні в ВВІРі, ні в ДАІ, ні в паспортному столі. Я особисто підписую дозволи на носіння зброї... Всі послуги надаються вчасно...
ДОВІДКА
Віктор Павлович РУСИН народився 1962 р. в місті Свалява. В органи внутрішніх справ прийшов у 1983 році, розпочинав службу міліціонером патрульно-постової служби. Далі працював дільничним інспектором, а з 1990-го - оперуповноважений карного розшуку в Ізюмському міськрайвідділі на Харківщині. 1993-го закінчив Українську академію внутрішніх справ. Працював оперуповноваженим і старшим оперуповноваженим з особливо важливих справ закарпатського УБОЗу, начальником Ужгородського міського УБОЗу. З 1999 р. - начальник (з обслуговування Закарпатської області) відділу по боротьбі з міжнародними організованими злочинними угрупованнями у прикордонних областях та в Криму УБОЗ МВС України. З 2001 р. - заступник начальника відділу управління ГУБОЗ МВС України. Очолював службу карного розшуку на Закарпатті, а в 2003 році призначений першим заступником начальника Закарпатського облуправління МВС. 2005 р. був звільнений з органів внутрішніх справ на пенсію. 22 березня 2010 р. призначений начальником ГУ УМВС України в Закарпатській області. Заслужений юрист України. Нагороджений багатьма міністерськими відзнаками.
11 жовтня 2010р.
Теги: Віктор Русин, міліція