Понад 160 українців виграли суд проти чеської держави. Завдяки їм можновладців зобов'язали повернути гроші українським громадянам, які вони витратили на послуги кол-центру консульства Чехії у Львові.
Кол-центр, через який записували на чергу до консульства, діяв з липня 2008 року. За 8 місяців його послугами скористалися понад 30 тисяч осіб. Кожен з них витрачав на це щонайменше 15 доларів, що у сумі дало прибуток у понад півмільйона.
Консульство у Львові без жодного конкурсу попросило створити кол-центр - приватну компанію. Гроші надходили на її рахунки. Це корупція, пояснив юрист Ян Копріва, адже між дипломатами й українцями, які просять візу, не може бути такого посередника. Потерпілих від афери набагато більше, але строк розгляду в суді закінчився, і тепер їм буде важко захистити свої інтереси.
Чеські журналісти марно шукали фірму, на рахунки якої надходили гроші. За вказаною адресою у Празі її не виявилося. Міністерство закордонних справ Чехії від платних кол-центрів відхрестилося.
"Кол-центри мали зменшити черги, але немає жодного документа, який би вказував, що вони мають бути платними. Це проблема не дипломатів, а фірми, яка цей кол-центр обслуговувала", - пояснив представник МЗС Чехії Іржи Бенеш.
Галас навколо львівського кол-центру здійняли в агенції з працевлаштування в центрі Брно.
Його директор Мирослав Хел зацікавив проблемою юристів і чеське телебачення. Коли спалахнув скандал, звільнили генерального консула Чехії у Львові, а згодом з Києва відкликали і посла – Ярослава Башту.
Українські заробітчани в Чехії - і далі стають героями судових позовів і телевізійних розслідувань. Олена Белей із Закарпаття дала хабар поліцейському, щоб той на місяць продовжив їй термін легального перебування у країні. Але, під прицілом чотирьох прихованих камер чеського ТБ.
Через місяць Олена знову погодилася дати хабар – за наступне продовження терміну візи. Цього разу міченими купюрами. Поліцейського затримали, зірвали погони і судитимуть.
Проте управління, де він працював, на 6 років депортувало Олену з Чехії. Не допомогла навіть амністія президента Вацлава Клауса – вона лише скоротила термін депортації на 3 роки. Нині чеські адвокати Олени вимагають права свідчити у чеському суді. Жінку захищає той самий юрист, який виграв справу про кол-центри.