За висновками працівників комунального підприємства, причиною несправності ліфтів стало викрадання трансформаторів. Щоб запустити цей необхідний технічний пристрій, довелось скористатися запасними. Та згодом на КП "Ужгородліфт" почали знову надходити дзвінки про раптові зупинки ліфтів. Люди обурювалися. Адже, погодьмося, підніматися з важкою ношею чи дитячим візком на останній поверх пішки – таки нелегко. І знову ж причина: невідомі диверсанти зняли трансформатори. Працівники комунального підприємства звернулися із відповідною заявою в міліцію. Під час обстеження місць злочину правоохоронці дійшли висновку: скоріш за все, тут орудують неповнолітні зловмисники. Адже у віконце до ліфтового обладнання міг пролізти хіба що підліток. Тож оперативники приступили до пошуків імовірних крадіїв. А тим часом заяви про пошкодження ліфтів у багатоквартирних будинках продовжували надходити у чергову частину міського управління міліції. Від набігу невідомих поки що зловмисників потерпіли багатоповерхівки на вулицях Минайська, Можайського, Капушанська, Челюскінців.
Скоріш за все, крадений метал злодії можуть здавати у пункти прийому брухту, здогадалися працівники карного розшуку. Тому всі ці точки були взяті під невидимий контроль. Крім того, відпрацьовувалися особи, котрі "спеціалізувалися" на подібних злочинах. А згодом після проведення низки пошукових заходів у поле зору правоохоронців потрапили двоє місцевих 16-річних учнів місцевих навчальних закладів. Оперативники, як виявилося, добре знали цих юнаків. Незважаючи на молодий вік, за скоєння різних злочинів обидва свого часу вже мали справи з міліцією, навіть були судимими. В активі молодіжного "дуету": крадіжки з магазинів, гаражів тощо...
Власники пунктів прийому металобрухту підтвердили: ці хлопці час від часу їм здавали брухт.
Затримали юних злодіїв на гарячому. І ось, що довідалися міліціонери. Один із підлітків якось став свідком проведення ремонту ліфта. Хлопець звернув увагу, що майстер вимкнув рубильник і зняв трансформатор. Так у юнака й виникла ідея викрадення трансформатора. Тепер він знав, як можна знеструмити ліфт, щоб забрати звідти металічні прилади. А якщо метал здати, то можна й щось заробити. Першу таку вилазку цей хлопець здійснив самотужки. Після вдало проведеної оборудки до справи залучив свого приятеля. На "діло" переважно йшли зранку, коли більшість мешканців на роботі. Одного разу хтось з жителів будинку поцікавився, хто там ходить по даху. Але хлопці спокійно відповіли, мовляв: вони -- працівники служби, і приїхали полагодити ліфт. Свій трофей "диверсанти" приносили в підвал неподалік одного з ринків, де розподіляли чорний і кольоровий метали. Цей сховок пізніше знайшли правоохоронці. Спочатку зловмисники здавали крадений метал у пункти прийоми брухту. Появу у них частин трансформатора, пояснили, нібито допомагають робити ремонт у будинку, де крім мотлоху, знаходяться також пошкоджені трансформатори. Щоразу хлопці заробляли по 30-50 гривень. Гроші, як правило, витрачали на розваги: в Інтернет-клубах, купували солодощі, цигарки. Далі, аби уникнути небажаної зустрічі з міліціонерами, почали "скидати" за копійки свій "товар" знайомому дядькові. Крім трансформаторів, підлітки розкурочили алюмінієву панель приказного пульту, котра, до речі, немало важить. Добре, що не було випадку, аби хтось у ліфті застряв. Своїм вчинках підлітки знайшли банальне пояснення: хотіли трохи підзаробити.
Як повідомили працівники комунального підприємства "Ужгородліфт", хлопці понівечили близько півсотні трансформаторів (це не враховуючи інші запчастини ліфта), один з яких, до слова, коштує 861 грн.
На сьогодні окремі ліфти вдалося полагодити. Однак більшість трансформаторів потрібно замовляти аж у столиці в спеціалізованих підприємствах. За попередніми підрахунками спеціалістів, бажання юнаків "трохи підзаробити" завдало збитків комунальному підприємству у сумі близько 18 тис. грн. Схоже, це ще не остаточна цифра.
-- За цими фактами порушено 17 кримінальних справ, всього нараховується 24 епізоди, -- розповідає перший заступник начальника ГУМВС України в закарпатській області полковник міліції Василь Русин. – А ще, як вдалося з’ясувати, на совісті цих підлітків – крадіжки мотоцикла та двох велосипедів з гаражів. Тож хлопцям "світить" термін ув’язнення від 3 до 6 років. Якщо врахувати, незакінчений умовний термін покарання одного з них, то, мабуть, цього разу їм таки доведеться опинитися за гратами. До слова, подібні випадки були і в минулому році, слідчі не виключають: до скоєння тих злочинів можуть також бути причетні затримані підлітки.