У закарпатській громаді виміряли рівень ставлення до домашнього насильства та толерування

В Ужгороді відбулася презентація результатів опитування серед жителів Оноківської громади з метою визначення рівня знань про явище домашнього насильства та ставлення населення до даної проблеми яку здійснювали Центр ґендерної освіти при УжНУ та ГО «Мегасоціум».

У закарпатській громаді виміряли рівень ставлення до домашнього насильства та толерування

Як розповіла Маріанна Колодій, керівниця Центру гендерної освіти при Ужгородському національному університеті, з грудня минулого року у громаді розпочалася реалізація проєкту: «Оноківська громада без домашнього насильства» у межах співпраці Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні (UNFPA) та ГО «Інноваційні соціальні рішення» за підтримки уряду Канади. «Мета -  дослідити рівень обізнаності і ставлення до проблематики домашнього насильства, зміна ставлення серед мешканців громади до проблеми домашнього насильства, вибудова нульової толерантності підвищення рівня розуміння можливостей профілактики та недопущення випадків домашнього насильства тощо.,- пояснила Маріанна Колодій. - Упродовж грудня 2022 та січні 2023 року в рамках проєкту тривало опитування серед жителів Оноківської громади. Було опитано 420 осіб з 5-ти населених пунктів, що склало близько 10% дорослої громади. Застосували два підходи: стандартизоване інтерв’ю та онлайн анкетування. В опитуваннях взяли участь 60% жінок і 39% чоловіків, останніх довелося пошукати, більшість відповідей чоловіків- в онлайнанкетах».

За словами Маріанна Колодій, значний відсоток респондентів знають про таке явище, як домашнє насильство. Проте 58,8% не знають, як йому запобігти. 24%- знають, як треба діяти, а 17%- чули. Загалом опитувані визнають свою безпомічність. 80% відома така домашнього насильства як фізичне, 10% знають, що є психологічне насильство, 6%- сексуальне, 4%- економічне. 72% розуміють, що таке негативне явище суспільства впливає на інших членів родини, 11,7% уточнюють, що дивлячись, яке саме насильство. 

60% респондентів зазначили, що існують родини, де насильство більш поширене, зокрема, це неблагополучні сім’ї. Проте можливі інциденти і в благополучних родинах. Досліджували експерти і питання необхідності створення груп взаємопідтримки, 72% опитаних визнали, що такі групи потрібні.

Для вирішення проблеми, якби така трапилась 40% звернулися б до поліції, 18% - у швидку, менше – в інші установи та служби. 6,4% не звернулися б нікуди. 

18% респондентів зазначили, що домашнє насильство можна спровокувати, 46% - мають протилежну думку, 36% - частково погоджуються з таким формулюванням. 

17% все таки б воліли промовчати про факт домашнього насильства, а 45% - не погоджуються, що «сміття з хати» не треба виносити. 

Результати опитування повинні допомогти громаді зрозуміти, в якому напрямку працювати і які програми впроваджувати. Тим більше, що на території Оноківської громади почав працювати Центр для осіб, які постраждали від домашнього насильства. Про це детальніше розповіла Рената Іванків, заступниця сільської голови Оноківської громади з питань діяльності виконавчих органів ради. «У центрі діють кризові кімнати, визначено 18 базових соцпослуг, які ми можемо надавати, - каже Рената Іванків. -  Буде працювати психолог, надаватимуться юридичні консультації. Постраждалі мають можливість тимчасово (до 10 днів) проживати у Центрі». За словами Ренати Іванків, таких центри в Ужгородському районі діє тільки два- обласний та в Оноківській громаді. «Плануємо надавати ці послуги і сусіднім громадам, де такий попит є, а денних центрів бракує. Виконане дослідження дуже нам на часі, допомагає визначити, як далі рухатися», - додала заступниця сільського голови. 

Вікторія Симулик, соціальна працівниця Закарпатського обласного центру соціально-психологічної допомоги детальніше зупинилася на заходах, які проводилися з учнями шкіл громади. «Ми провели відолекторії (16 роликів) з учнями шкіл і це був чудовий досвід у Доманинськомуму ліцеї. Діти більше свідомі, ніж ми думаємо, але вони транслюють думки, які йдуть з родин,- зауважила Вікторія Симулик. – на заняття ми також розбирали, що образи і приниження- це протизаконно теж, і діти мають відстоювати свої права».

Олександра Мельничук, керівниця Закарпатського обласного центру соціально-психологічної допомоги, додала, важливо, що такий денний центр працюватиме: «Наш заклад надає тривалішу допомогу- перебування до 90 діб, але денний центр може перенаправляти постраждалих до нас, адже випадки домашнього насильства фіксуємо щокварталу», повідомили Закарпаття онлайн в Ужгородському пресклубі.

 

 

14 лютого 2023р.

Теги: насильство, толерування, рівень

НОВИНИ: Соціо

00:51
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 4
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
23:05
Виготовлено паспорт "Чорного озера" в Ужгороді
22:31
/ 3
В Ужгороді у дворі чоловіка, що незаконно проник на сусідську територію, виявили рослини конопель Фото новина
» Всі новини