Створення пралісових пам’яток відбулося за ініціативи WWF-Україна, і є логічним завершенням процедури визначення та взяття під охорону найбільш цінних лісів Карпатського регіону загалом, і в межах ДП "Хустське ЛДГ" зокрема.
Така категорія природно-заповідного фонду, як "пралісова пам’ятка природи", є порівняно новою. Вона з’явилася в Законі "Про природно-заповідний фонд України" 2017 року, разом із появою в Лісовому кодексі України понять "праліс, квазіпраліс та природний ліс".
Статус пралісової пам’ятки природи забезпечує надійний захист найцінніших лісів, адже забороняє всі види рубок, будівництво споруд, прокладання шляхів, випасання худоби, проїзд транспорту та будь-яку іншу господарську діяльність людини, яка може зашкодити лісовій екосистемі.
Крім того, навколо пралісових пам’яток природи встановлюються охоронні зони завширшки не менше подвійної висоти дерев праліса. У цих зонах також забороняються суцільні, санітарні та поступові рубки.
Загалом, на цей час, існує лише сім пралісових пам’яток природи загальною площею 328,5 га. Крім трьох новостворених на Закарпатті, існує ще чотири у Львівській області.
WWF-Україна має на меті збільшити цей показник та надати якомога більшій кількості старовікових лісів посиленого охоронного статусу. Загалом, зусиллями Всесвітнього фонду статус пралісових пам’яток природи наразі можуть отримати приблизно 22 тисячі гектарів пралісів, квазіпралісів та природних лісів в межах лісових господарств Закарпаття та Івано-Франківщини.
4527,5 га пралісів і квазіпралісів Івано-Франківської області вже очікують на голосування в обласній раді та отримання статусу пралісових пам’яток природи.
На черзі — питання розробки документації для створення пралісових пам’яток природи в Осмолодському лісгоспі, де нещодавно 4000 га старовікових лісів набули офіційного статусу пралісів і квазіпралісів.
Іван 2020-07-28 / 19:21:19
Тихо бись-те були,бо про вто вчуут празасранці пралівопорубщики,та й за файну "празелень" ізведуть оті праліси на мак (ісе по-першоє), а по-другоє-не розуміуся,ош чому у тих пралісах не мош узбирувати гриби та ягоди.Ото што нанесе непоправиму шкоду отим лісам,вадь,не дай того Боже,занесеся на них коронавірус(прапав-би у каміня),та й ізведеся отой ліс сам по собі на превелику радусть празасранцям пралівопорубщикам?
Українець 2020-07-28 / 16:27:05
У цих лісах заборонено збирання грибів, плодів, ягід і, навіть, прохід і проїзд. WWF отримує гранди за збільшення таких лісів, але чи хочуть цього місцеві громади?