Готували її шість команд – дві місцеві й чотири запрошені з Угорщини.
Компетентне журі на чолі з начальником відділу культури та туризму Берегівської РДА Ласло Галасом обирало переможця за трьома критеріями – смаковими якостями лечо, його оформленням і подачею. Найоригінальнішим виявиявився колектив з с.Кийтпол – побратима Чоми. Вони подали страву у спеціально випеченому для цього хлібі, принесли її в націоналних костюмах, ще й супроводжували церемонію ударами батога пастухів. Окрім цього, команда приготувала “лечо національного єднання”, для якого зібрали індігрієнди з 12 населених пунктів Закарпаття та Угорщини. З Дюли, приміром, привезли знамениті місцеві ковбаси, з Макова – цибулю, виноградівського Неветленфолу – помідори і перець, румунського Коложвара – сало тощо.
Друге місце дісталось “Чомським бетярам” на чолі з Яношем Ердеї. Родзинкою колективу стало те, що лечо допомагала готувати професійний кухар з Донецька, яка зараз відпочиває в Берегові. Запросив Янош до “чаклуваня” і двох туристів з Данії, які, правда, лише освоювали ази варіння лечо. Незважаючи на участь “новачків”, страва теж вийшла надзвичайно смачною і оригінальною.
Третє місце дісталось команді з села Сіладьнодьфолу (Угорщина).
Перед врученням призів переможцям усіх присутніх тепло вітали сільський голова Чоми Світлана Ковач, депутат угорського парламенту Іштван Болдог, заступник керівника консульства Угорщини в Берегові Мігай Андраш Беке, голова УМДС Ласло Зубанич, єпископський вікарій греко-католицької єпархії Закарпаття Ференц Демко.
Відтак на сцені розпочався виступ артистів та колективів художньої самодіяльності.