У зв’язку з тим, що територія парку розташована у районі з достатньо стійким сніговим покривом, щорічно зимою здійснюється відносний облік всіх видів ратичних, зайців, білок і більшості видів хижих. Це робиться шляхом підрахунку слідів життєдіяльності цих звірів у зимовий період на маршрутах, трансектах. Однак для отримання більш достовірних даних фахівці парку використовують також точкові методи спостереження, на яких встановлюють фотопастки,призначені для фотофіксації тварин у дикій природі.
У зв’язку з цим працівники парку просять відвідувачів нацпарку при виявленні фотопасток, які, переважно, закріплені на деревах, їх не чіпати та не пошкоджувати.
Національний природний парк "Зачарований край" створено указом Президента України від 21 травня 2009 р. на території Іршавського району Закарпатської області Загально площею 6101,0 га.
Територія "Зачарованого краю" приурочена до центральної частини Вигорлат-Гутинської Вулканічної гряди передгір’їв Східних Карпат, а саме до хребта Великий Діл, який в адміністративному відношенні розташований у межах Іршавського району Закарпатської області. Цей масив відділений від інших частин Вулканічної гряди долинами річок Латориця з північного-заходу і Боржава з південного-сходу. Найбільшою вершиною парку є гора Бужора висота якої становить 1085 м.
На території парку знаходяться унікальні природні об’єкти:
Оліготрофне сфагнове болото "Чорне багно" - ботаніко-гідрологічна пам’ятка природи загальнодержавного значення, що є найглибшим торфовим болотом Українських Карпат (глибина майже 7м), має виражену опуклу поверхню і займає площу 15 гектарів;
"Зачарована долина" - геологічний заказник місцевого значення площею 150 гектарів, який відзначається своєрідними рідкісними формами скельного рельєфу. Тут у результаті водно-повітряної ерозії виникли оригінальні кам’яні утвори висотою до 100 м. Окремі з них мають назви Стрімчак, Кам’яна Смерека, Кам’яний Верблюд, Руїни Замку, Тронний камінь, тощо;
Букові праліси – спонтанно сформовані екосистеми, в яких представлені різні вікові групи та фази розвитку деревостану, рештки незайманих господарським впливом природних лісів, площа яких складає 568,3 гектара, з яких 451,5 га зростають у заповідній зоні.
Ліси займають 87,5% всієї території НПП. Більше 90% від загальної площі лісів займають корінні угруповання Бука лісового і тільки 7% припадає на похідні угруповання, утворені ялиною (смерекою).
Встановлено, що на території парку зростають 165 видів рослин та мешкає 58 видів тварин, з яких 29 видів рослин і 38 видів тварин занесені до Червоної книги України.