Художник Ференц Яношович Семан відомий ужгородцям під мистецьким ім’ям Ечі (Öcsi). Народився 27 березня 1937 р. в м.Ужгород (тоді Чехословаччина).
В історію образотворчого мистецтва України Ференц Семан увійшов як живописець, портретист, майстер жанрової картини. Представник андеґраунду у 60-80 роках минулого століття, один із найяскравіших бунтівників українського авангарду 60-х років. Працював також у безпредметному мистецтві.
У 1953-1958 рр. навчався в Ужгородському училищі декоративно-прикладного мистецтва у А.Ерделі, Й.Бокшая, Ф.Манайла, А.Шепи.
Протягом 1958-1960 рр. був вільним слухачем Талліннського художнього інституту.
Ференц Семан був активним учасником Першої республіканської виставки молодих митців (м.Київ, 1966 р.).
В рідному Ужгороді персональна виставка творів митця тривала аж два дні і була закрита чиновниками в 1968 р. З того часу – ще понад 20 років ігнорування особи автора владною верхівкою і критиками.
Роки замовчування та глухоти офіційних установ закінчилися в 1990-му. Тоді тріумфально пройшла перша персональна ретроспективна виставка художника з приватних збірок у залах Закарпатського обласного художнього музею. Друзі та знайомі, просто поціновувачі мистецтва художника продемонстрували збережені ними самобутні та неповторні живописні полотна земляка. Ця виставка була подібна своїм впливом на суспільство та громаду Ужгорода до екзотичного, феєричного, довгоочікуваного свята свободи: свободи творчості і людини.
Ференц Семан був одним із засновників Товариства угорських художників ім.Імре Ревеса.
У 1991 р. удостоєний звання лауреата Міжнародної премії ім.Шимона Голлоші для художників – угорців, які мешкають за кордоном.
26 серпня 2004 р. Ференц Семан помер в Ужгороді, похований на кладовищі Кальварія.
Твори митця зберігаються в Закарпатському обласному художньому музеї ім.Й.Бокшая, приватних зібраннях України, Росії, Естонії, Вірменії, Словаччини, Чехії, Угорщини, Ізраїлю, Німеччини, Канади, США.
Мистецтво Ференца Семана – неординарне явище, емоційне за змістом і формою. Сучасники запам’ятали його сприйняття світу як свята, "що завжди з тобою".
На виставці "In memoriam" будуть представлені роботи з музейної колекції та приватних збірок.
Урочисте відкриття розпочнеться о 16.00.
Мистецтвознавець Людмила Біксей