Для студентів та викладачів словацького відділення філфаку та факультету міжнародних відносин пан Штефанец прочитав лекцію про процес входження Словаччини у Європейський Союз.
Зустріч відбулася за сприяння Генерального консула Словацької Республіки в Ужгороді Янки Бур'янової. Представив поважного гостя ректор УжНУ Володимир Смоланка. Розповів, зокрема, про те, що пан Іван був першим головою спілки підприємців Словаччини, урядовим уповноваженим з питань запровадження євро в Словаччині тощо.
Депутат Європейського парламенту висловив радість з приводу перебування в Україні, а також звільнення Надії Савченко, до підтримки якої він з однопартійцями доклав чимало зусиль. «Що стосується досвіду євроінтеграції Словаччини, то її приклад надихає, адже в 90-ті роки наша країна вважалася так званою «чорною дірою» Європи через певні політичні події. Але нам вдалося увійти в ЄС уповні. ЄС – перспективний проект.
Не випадково Євросоюз 2012 року здобув Нобелівську премію миру, адже досягнення консенсусу потребує чималих зусиль. А маємо лише два головні інструменти впливу: санкції (як у випадку з Росією) та підтримку (як у випадку з Україною). Україна пріоритетна не лише для Словаччини, а й для Європи загалом. Важливо, щоб держави подавали знаки, що мають надію увійти до Європейського Союзу. Головне ж – розвиватися», – вважає Іван Штефанец і додає, що Україна буде сильніша з ЄС і ЄС буде сильніший з Україною.
Гість дав чіткі поради, як треба діяти на шляху до Європи Україні – те саме успішно робила й Словаччина свого часу. По-перше, варто упроваджувати структуральні зміни й реформи, зокрема пенсійну, соціальну, підтримувати мале підприємництво тощо.
По-друге, дуже важлива децентралізація: слід змінити теперішню систему згори-вниз. З вільних людей починається демократія, вважає Іван Штефанец.
По-третє, мають бути зміни в енергетичному секторі, конкуренція на енергоринку, а не монополія, важливою є й енергетична безпека. Депутат вважає, що має бути лібералізація цін на енергію, а ціноутворення має перейти з політичної площини в економічну.
Спілкування з депутатом Європарламенту модерувала проректор з науково-педагогічної роботи Мирослава Лендьел. Аудиторію цікавили практичні поради щодо кроків на шляху до ЄС, питали про проблеми, що їх мала й має Словаччина, яких помилок можна і треба уникнути тощо.
Іван Штефанец, зокрема, дав поради щодо уникнення принаймні двох помилок. По-перше, стосовно приватизації, котра загалом є позитивним чинником, адже приватні підприємства більш ефективні, ніж ті, що перебувають у державній власності, – тільки робити її слід прозоро. По-друге, щодо корупції, котра, втім, є проблемою не тільки України, а майже всіх європейських країн, – з нею треба безкомпромісно боротися.
За словами гостя, який активно стежить за подіями в нашій державі, за останній рік Україна розвинулася більше, ніж за попередні 25, і тримає добрий курс. Іван Штефанец запевнив, що кожен, хто щось робить, припускається помилок, проте хоче, щоб Україна все ж таки стала на той самий шлях, яким рухалася й рухається Словаччина.
Депутат запевнив, що відкритий до спілкування через е-mail та сподівається зустріти ужнівців у Європарламенті.
Іванка Когутич, Медіацентр УжНУ