Відповідно до статтей 14 та 16 Закону України від 03.07.92р. №2535-XII “Про плату за землю” (із змінами та доповненнями) облік громадян-платників плати за землю, об`єктів оподаткування, що знаходяться у їх власності (користуванні), та нарахування земельного податку проводиться щорічно станом на 1 травня державними податковими інспекціями з видачею платникам до 15 липня платіжних повідомлень про сплату податку.
Згідно вказаного Закону платником земельного податку є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач.
Орендар – сплачує орендну плату згідно договору оренди земельної ділянки або земельної частки (паю).
Об`єктом оподаткування земельним податком є площа земельної ділянки, земельної частки (паю), яка перебуває у власності або користуванні громадян. А сума податку залежить від розміру земельної ділянки, її призначення та ставки оподаткування.
Щодо пільг по сплаті земельного податку, то вони встановлені статтею 12 Закону “Про плату за землю”. Зокрема не справляється земельний податок за земельні ділянки з таких категорій громадян: інвалідів І-ІІ груп, громадян, які виховують трьох і більше дітей, та громадян, члени сімей яких проходять строкову військову службу, пенсіонерів, а також інших осіб, які користуються пільгами відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, громадян, яким у встановленому порядку видано посвідчення про те, що вони постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Однак пільги вказаним категоріям громадян надаються лише у межах, встановлених статтею 121 Земельного кодексу України, а саме: за земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара; для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара; для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах – не більше 0,10 гектара.
У сплаті земельного податку за земельні паї, виділені у натурі, пільга не передбачена і податок сплачується на загальних підставах.
Громадяни, на відміну від юридичних осіб, сплачують земельний податок рівними частинами до 15 серпня і до 15 листопада .
Тобто, 15 листопада 2007 року наближається другий граничний строк сплати земельного податку громадянами України.
На жаль, багато власників та землекористувачів забувають своєчасно виконати свій обов`язок по сплаті земельного податку у встановлені строки. Станом на 01.10.2007 року податкова заборгованість по податку за землю з фізичних осіб складає 545,5 тис.грн., із яких найбільші суми рахуються в наступних районах: 110,6 тис.грн. – по Мукачівському району та м.Мукачево, 77,3 тис.грн. - по Ужгородському району, 71,4 тис.грн. по Хустському району та м.Хуст, 67,1 тис.грн. – по Виноградівському району.
Слід нагадати, що земельний податок надходить до місцевого бюджету, отже спрямовується на потреби відповідної місцевої громади. Тому більшу активність у співпраці з податковими органами по залученню громадян до сплати земельного податку повинні проявити міські, селищні і сільські ради.