Аграрну економіку закарпатський професор Лендєл пізнавав не тільки з книжок...

Відомий закарпатський науковець святкує свій черговий ювілей. Творчий пошук і невтомний труд, до яких на селі люди привчаються змалку, все в житті перетруть, аби їхня нива восени порадувала врожаєм дорідним. Як не один істинний з діда-прадіда глибоким корінням селянин, справжню ціну творчим пошукам і невтомній праці Михайло Лендєл знає, бо в них серце й душу вкладає.

У понеділок ця добре знана й авторитетна у нашому краї людина, завідувач кафедри міжнародних економічних відносин, доктор економічних наук, професор УжНУ, член-кореспо-ндент Української академії аграрних наук (УААН), заслужений економіст України, заступник голови Асоціації економістів Закарпаття зустріла свій 65-річний ювілей. Знаю його вже понад 30 літ як високопрофесій-ну особистість, талановитого організатора сільськогосподарського виробництва, подвижника аграрної економічної науки та просто порядну! умудрену набутим досвідом цілеспрямовану, впевнену в собі, але толерантну людину.

Аграрну економіку Михайло Андрійович осягнув із її середини. Народився він у селянській родині в Ракошині на Мукачів-щині. Після закінчення школи озброювався знаннями спершу на ветеринарному відділенні Мукачівського сільгосптехнікуму (нині державний аграрний коледж), а відтак — на агрономічному факультеті Львівського сільгоспінституту стаціонарно. Та через родинні обставини після 4 курсу змушений був перевестися на заочну форму навчання і таки здобув фах агро-нома-економіста. У Львівському вузі спізнався з вродливою Кларою, яка стала для нього хорошою дружиною. Ще будучи студентом-заочником, став першим секретарем Ужгородського райкому комсомолу і на цій посаді працював п'ять з половиною років до обрання головою правління колгоспу «Прогрес», що у Великих і Малих Геї-вцях, який вивів на передові позиції. Недарма кажуть: якщо взявся за гуж — то тягни чимдуж, Його організаторські здібності й жилку хазяйновиту запримітила керівна партійна свита, яка тільки те й робила, що.в інтересах загальнорайонної справи з одного місця роботи на інше енергійного Михайла переводила. Ось так понад 15 років він віддав аграрному виробництву Ужгородщини, де після ве-ликогеївського «Прогресу» директорував у науково-дослідному радгоспі «Борець» (с. Ра-тівці), був головою колгоспу імені Горького (с. Сторожниця) й працював першим заступником голови Ужгородського районного агропромислового об'єднання. Паралельно з виробничою діяльністю досліджував і узагальнював проблеми сільського господарства й у 1981 році захистив кандидатську дисертацію. Згодом у М. Лендєлі-виробнич-нику повністю переважив науковець, і він з 1986 року вже на стезі наукової роботи: старший науковий співробітник Львівського відділення інституту економіки НАН України, провідний науковий співробітник Інституту регіональних досліджень НАН України (1991-1996 pp.), заступник директора з наукової роботи Закарпатського регіонального центру соціально-економічних і гуманітарних досліджень НАН України (1996—1998 pp.). У 1994 році М. Лендєл захистив докторську дисертацію, через три роки, в 1997-му, коли перейшов на постійну роботу в Ужгородський держуніверситет, йому було присвоєно вчене звання професора кафедри економіки, менеджменту та маркетингу, а в 1999 році став заслуженим економістом України.

Ювіляр без перебільшення належить до когорти відомих вчених. Його фундаментальні наукові праці присвячені дослідженню економічних процесів, які відбуваються в агропромисловому комплексі, питань еко-лого-економічного та соціального розвитку Карпатського регіону, проблем зовнішньоекономічної діяльності й інтеграції економіки в європейські економічні структури. Визнанням наукових заслуг Михайла Андрійовича стало обрання його у 2002 р. членом-кореспондентом Української академії аграрних наук, присвоєння звання почесного академіка Міжнародної кадрової академії та обрання членом ради професорів Угорської національної академії наук.

Із січня 2003 p. M. Лендєл — декан профільного факультету філії Інституту міжнародних відносин Київського національного університету при УжНУ, з травня 2004 р. — декан факультету міжнародних відносин цього основного в нашому краї вишу та завідувач кафедри міжнародних економічних відносин. Цей період він виокремлює як найважчий і один із найвідповідальніших у його житті. Як колишній господарник, зумів залучити спонсорські кошти для облаштування кафедр до сучасного рівня, якому можуть позаздрити в інших вузах.

Наскільки плідною є науково-виробнича діяльність цього другого із закарпатців після Василя Шепи члена-кореспонде-нта УААН, свідчить і такий факт: М. Лендєл на сьогодні автор понад 120 наукових праць, із них 12 монографій, серед яких 4 індивідуальні, 3 у співавторстві та 5 колективних. Він підготував 6 кандидатів економічних наук і керує дисертаційними роботами 5 аспірантів. Неодноразово здійснював керівництво держ-бюджетними науково-дослідними роботами у рамках НАН України, брав активну участь у розробці Концепції та Стратегії соціально-економічного розвитку Закарпаття до 2015 року, схвалених на сесіях обласної ради, а також у співавторстві з доктором економічних наук Григорієм Ємцем, який уже, на жаль, відійшов у вічність, розробляв один із перших проектів створення СЕЗ "Закарпаття".

Велику науково-дослідницьку діяльність М. Лендєл, як наголосила вчений секретар УжНУ Т. Буйницька, вміло поєднує з педагогічною роботою. Він член відділення економіки УААН, спеціалізованої вченої ради із захисту кандидатських дисертацій в УжНУ, редколегій журналів "Науковий вісник УжНУ, (серія "Економіка"), "Науковий вісник Мукачівського технологічного інституту, журналу "Регіональні студії" (УжНУ), заступник голови Асоціації економістів Закарпаття, що організувала низку тематичних міжнародних наукових конференцій, співпрацює з науковцями Національного аграрного університету УР у місті Гидили поблизу Будапешта, підтримує зв'язки з науковцями економічного профілю міст Ні-редьгаза (Угорщина), Братислава та Кошице (Словаччина).

Усюди встигає насамперед завдяки надійному домашньому тилу в особі люблячої дружини Клари. Разом із нею ювіляр виховав та вивів у люди двох донечок і тепер у його сім'ї вже четверо науковців. — Адже дочки Леся й Неля, — каже Михайло Андрійович, — та їхні чоловіки, а наші з Кларою зяті теж кандидати наук.

Леся пішла шляхом батька, вона кандидат економічних наук, викладає в УжНУ. Друга донька Неля кандидат історичних наук, докторант Національного педагогічного університету імені М. Драгоманова, що в м. Київ. Щиро радіє М. Лендєл як глава сім'ї і всім трьом внукам, які літні канікули проводять на приватному охайному обійсті академіка УААН у селі Сторож-ниці, допомагаючи бабусі Кларі живність годувати, а дідикові Михайлу сад-виноград плекати.

Богдан ДУБОВИЙ.

24 жовтня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

17:51
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 4
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
23:05
Виготовлено паспорт "Чорного озера" в Ужгороді
22:31
/ 3
В Ужгороді у дворі чоловіка, що незаконно проник на сусідську територію, виявили рослини конопель Фото новина
» Всі новини