Закарпаття: Пам’ять ветерана визвольних змагань Івана Шпонтака вшанували у с. Вовкове на Ужгородщині

14 жовтня Україна святкувала 65-ту річницю Української повстанської армії. З цієї нагоди у с. Вовкове, що на Ужгородщині, відзначили пам`ять уродженця с. Вовкове, легендарного майора УПА Івана Шпонтака. Зокрема, заступник голови Ужгородської РДА Анатолій Салай та директор народного дому товариства «Просвіта» Микола Вовк ознайомили громадськість з біографією людини, яка внесла вагомий вклад у визвольну боротьбу за незалежну Україну. Народився Іван Шпонтак 12 серпня 1919 року, у рідному селі Вовкове закінчив і народну школу, далі навчався у сільськогоспо­дарській школі в м.Михайловці (нині Словаччина), в Ужгородській вчительській семінарії. Опісля вчителював на Верховині.

Закарпаття: Пам’ять ветерана визвольних змагань Івана Шпонтака вшанували у с. Вовкове на Ужгородщині

Вихований у дусі патріотизму, у травні 1938 року молодий інтелігент вступив до ОУН (Організації українських націоналістів), яка діяла на Закарпатті нелегально. Протягом 1938 – 1939 років активно включився у державотворчий процес Карпато-Української дер­жави. Як сотник Карпатської Січі, готував військові сили молодої незалежної держави, був ак­тивним членом «Просвіти». Після окупації Карпатської України фашистською Угорщиною Іван Шпонтак виїхав до Словаччини. У цей час уряд Словаччини, за домовленістю з Німеччиною, усіх карпатських січовиків-втікачів направляв на примусові роботи до Німеччини. Там навесні 1941 року гестапо заарештувало Івана Шпонтака за знайдену в нього листівку антинімецького змісту, однак з тюрми він втік. Згодом у Берліні вступив в осередок ОУН, вивчав німецьку мову, пройшов військову підготовку на курсах, які готували старшин для майбутньої української армії. Відтак ОУН відправляє його комендантом української поліції в м. Сянки. Це призначення отримав, коли уже розпочалася війна між Німеччиною та Радянським Союзом, а у Львові 30 червня 1941 року було проголошено Акт про відродження Української незалежної держави. Невдовзі фашисти розпочали масові репресії проти українських патріотів. Івана Шпонтака заарештувало гестапо і уже мало розстріляти, та завдячуючи ОУН його звільнили.


Переконавшись, що фашистам Україна потрібна дише як сировинна база, ОУН почала створювати власні збройні загони, які у 1942 р. перетворились у могутню силу – Українську повстанську армію, яка вела нерівну боротьбу проти фашистських військ Німеччини та радянських військ, котрих теж вважала загарбниками своєї землі. Працюючи на той час заступником коменданта української поліції в Раві-Руській, Іван Шпонтак вступає в ряди УПА, головнокомандуючим якої був генерал Роман Шухевич (Чупринка).


У тому ж, 1944 році, Іван Шпонтак зорганізував сотні, а згодом курінь УПА, який діяв на відрізку від м. Угнів (Львівська область) по річку Сян. Прославлений у боях командир УПА, він провів немало успішних боїв та проявив себе талановитим стратегом і тактиком. Тяжкі бої довелося вести Івану Шпонтаку «Залізняку» і пізніше - під час акції «Вісла» (1947 року), коли велася боротьба проти українського націоналістич­ного підпілля. В одному з таких боїв курінь «Залізняка» був розбитий.


Влітку 1959 р. чеська поліція заарештувала легендарного командира УПА Івана Шпонтака «Залізняка», й на домагання польського комуністичного уряду передала польським орга­нам безпеки. 1961 року суд Перемишля засудив Івана Шпонтака до смертної кари, пізніше замінюючи її на досмертну в`язницю. Та навіть на суді командир УПА доводив, що українська держава існує: «Смислом мого цілого життя було й буде: Україна вільна, Украї­на Соборна. Я вірю в перемогу. З цього шляху мене не заверне ніщо, ані тортури, ані пекло тюрем, ані смерть…»


Отримавши сумну звістку про пожиттєве ув`язнення Івана Шпонтака, земляцьке товариство «Карпатський Союз» із США звернулося до архієпископа Івана Бучка в Римі, який негайно відгукнувся і найняв адвоката в Польщі, щоб захистити Івана Шпонтака. В результаті чого його пожиттєве ув’язнення було скорочено до 25 років. З підірваним здоров`ям, без документів і засобів до життя Іван Шпонтак вийшов із польської тюрми у листопаді 1981 року із підірваним здоров`ям. А 4 квітня 1989 року, після тяжкої хвороби, помер у лікарні в Кошицях. Там і похований.


Пам`ять великого патріота, борця за незалежну Україну, відомого нашого земляка Івана Шпонтака вшанували на його малій Батьківщині – у с.Вовкове, що на Ужгородщині, громадськість району та актив «Просвіти». Завдячуючи останньому, у 2001 році Івану Шпонтаку було встановлено на Вовковийській ЗОШ І ст. меморіальну дошку. Наразі вирішується питання про названня однієї з вулиць у с. Вовкове на честь учасника національно-визвольних змагань Івана Шпонтака та прийнято рішення про відкриття у селі Вовкове первинної організації товариства «Просвіта» та створення бібліотеки, яка буде вивчати бойовий, трудовий та патріотичний шлях свого видатного земляка, повідомила ЗІА «Простір» Марія Машкаринець з Ужгородської РДА.

Мукачево.net
17 жовтня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

15:51
/ 5
30 бангладешців уже оформлюють візи для працевлаштування на Закарпатті
10:55
/ 1
У середу в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Максимом Євдокимовим
06:16
/ 1
Кілька вражень про цьогорічних лауреатів премії Михайла Лучкая
15:33
/ 1
У Мукачеві в середу попрощаються з полеглим Героєм Валерієм Сідором
14:27
/ 1
На війні з росією поліг Мека Яшкович з Ужгорода
14:13
Пошуки 74-річного ужгородця, що тривали з кінця грудня, завершилися констатацією непоправного
20:01
/ 4
Петиція про запровадження мораторію на будівництво вітряків на гірських територіях Карпат, попри технічні збої, достроково зібрала необхідну кількість голосів
01:29
/ 1
Надходження загального фонду місцевих бюджетів Закарпатської області за 2024 рік зменшилися відносно 2023 року на 4,1%
17:31
/ 1
На війні з росією поліг Юрій Голінка з Ужгородщини
15:05
У Мукачеві в п'ятницю прощатимуться з померлим захисником Русланом Цибарем
14:32
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Русланом Капальчиком
20:39
/ 4
У День Соборності України два береги Ужа з'єднав "Живий ланцюг"
20:07
/ 2
Міндовкілля зупинило розгляд документів з ОВД щодо забудови полонини Руна вітряками (ДОКУМЕНТ)
18:51
"Укрзалізниця" в лютому запускає нові нічні сполучення Закарпаття зі Львовом та Києвом
11:46
/ 1
На війні з росією поліг Роман Козар з Рокосова Хустської громади
21:48
/ 1
Мукачівські пластуни запрошують доєднатися до ланцюга єдності на честь Дня Соборності
18:16
В Ужгороді сьогодні підписали контракт на постачання місту 9 нових низькопідлогових електробусів
15:15
/ 1
На війні з росією поліг прикордонник Сергій Фомін із Верхнього Коропця на Мукачівщині
20:53
У грудні 2024-го ціни на Закарпатті зросли на 1,2%
20:25
/ 1
За минулий рік на Закарпатті ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 14,1%
17:29
У День Соборності України в Ужгороді організують "Живий ланцюг"
16:46
/ 1
У середу в Мукачеві попрощаються з полеглим на війні з росією Олександром Поповичем
15:20
/ 3
ВІДЕОФАКТ. Ужгородець за допомогою ШІ оживив мініскульптурки, Бокшая і Ерделі та минуле Ужгорода
14:34
/ 6
На війні з росією поліг вчитель з Ужгорода Василь Габрусь
13:57
/ 3
На війні загинув рок-музикант з Ужгорода Андрій Матейко
» Всі новини