Закарпаття: Як грітимемось узимку?

Невідомо, як в інших містах України, а опалювальний сезон в Ужгороді протягом уже декількох років закінчується традиційно: ледве перестали гріти батареї, мешканці багатоповерхівок одразу ж починають подавати заявки на встановлення автономного опалення, аби в жодному разі не мерзнути наступної зими.

У міському управлінні комунального господарства переконують, що процедура затвердження проходить швидко і без зайвого клопоту. Проте самі жителі міста зовсім іншої думки. Вони нарікають на чималу кількість кабінетів, які треба обійти, щоб отримати дозвіл. Та чи забезпечить цей дозвіл тепло взимку?

ЧОГО ОЧІКУВАТИ

Початок опалювального сезону вже «на носі», проте в Ужгороді він чомусь викликає у мешканців страх і паніку. А проблема в тому, що вони просто не знають, чи не доведеться цієї зими вимерзнути як мамонтам: гарантій, що котельні витримають напругу, нема ніяких. Кошти на вдосконалення системи виділяються, проте жильцям пропонують самотужки замінювати труби. У «Закар-патгазі» тривожаться: внутріш-ньобудинкові системи не розраховані на додаткові потужності. Вони вийдуть з ладу, якщо запрацюють усі встановлені газові котли. Щоб уникнути аварій, газовики радять людям встановлювати труби більшого діаметру на стояках та замінювати фасадні й підвідні газопроводи.

Нещодавно ужгородці знову пережили стрес. Мешканцям будинків, де 80% квартир підключені до автономного опалення, повідомили, що багатоповерхівку взагалі відключать від централізованого опалення. Звісно, решта, 20%, заметушилася, шукаючи терміново немалі гроші для встановлення автономного опалення. Запанікували звичайні пенсіонери, які навіть кредиту взяти не можуть. Олег Подебрій, прес-сек-ретар міського голови міста Ужгород сказав: «Ми зробили більш систематичним це відключення. Тобто якщо раніше воно було майже стихійним, то зараз ми цю справу впорядкували. Якщо в багатоповерховому будинку прийняли рішення відключитися від централізованого опалення 80% громадян, то решті — ми також дали можливість зробити це». До того ж, з бюджету навіть виділили 100 тисяч гривень для допомоги саме таким верствам населення (цих коштів вистачить хіба що на десять квартир!). Проте згодом з'ясувалося, що такі будинки й надалі обігріватимуться. Таку інформацію надав Георгій Марущак, заступник начальника Головного управління міського господарства. Незрозуміло лише, навіщо було лякати людей, котрі б з часом так чи інакше перейшли на автономне опалення?

Заступник голови Закарпатської облдержадміністрації

Олександр Карташов
, говорячи про підготовку житлово-комунального господарства області до зими, зробив особливий наголос на незадовільній ситуації, що склалася з цього приводу в Ужгороді. За коментарями ми звернулися до Дмитра Петрина, директора ПП «Ужтепло». Він повідомив, що з 35 котелень готові до роботи вже 28, а із 34 теплових пунктів — 27. Проте з газом ситуація досить критична, адже заборгованість мешканців міста не дозволяє підприємству повністю розрахуватися з боргами. «Ужгород по відключенню від центрального опалення на першому місці в державі, — каже Дмитро Мар'янович. — 40% мешканців уже мають автономку. Тому виникає проблема: вони сплачують за використання газу лише для своєї квартири, а хто оплачуватиме опалення підвалів та під'їздів?» Директор переконує: якщо буде отримано потрібний ліміт газу, то ситуація буде не гірша, ніж минулого року. Тобто жителям Ужгорода нема чого боятися.

АЛЬТЕРНАТИВА ГАЗОВИМ КОТЛАМ

Проблему обігріву житла кожен вирішує в міру своїх фінансових можливостей, але підходи до її вирішення майже в усіх однакові: якомога менші затрати на встановлення, експлуатацію та обслуговування нагрівальних пристроїв, комфортна температура в опалюваному приміщенні, безпечність нагрівачів.

Останнім часом все більшої популярності в місті набуває електричне опалення. Ті, хто вже підключився, вважають його надійним, економічним і простим методом забезпечення комфорту в домі. До того ж, електричне опалення не боїться мінусових температур, тому може бути застосовано в будь-яких приміщеннях і навіть на вулиці в період завершення будівництва та реконструкції. Якщо порівняти витрати на електричне опалення та традиційне, то різниця буде невеликою, але загалом встановлення першого потребує в декілька разів менших коштів.

Система електричного опалення практично не потребує технічного обслуговування, проста в управлінні і виключає необхідність запасатися паливом. Якщо виникає несправність, то її легко виправити, не спричиняючи шкоди іншим конструкціям та системам будівлі.

Проте і тут не все так просто. Не в кожному будинку можна встановлювати електричне опалювання через застарілі проводки, які не витримують високої напруги.

Ще трохи про економічність. При встановленні парового опалення доводиться спалювати за сезон близько чотирьох з половиною тонн дров, трьох тонн вугілля, або 1000-1500 куб. м газу. Тепло буде, а от чи дешево і комфортно? Не дешево, це точно. Усе це змушує людей звертатися до альтернативних екологічно чистих джерел тепла, тим паче, що на ринку — море пропозицій. Обрати ту чи іншу — справа кожного.

Діана Силадій, "Чиста політика"
01 жовтня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

17:51
/ 1
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 4
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
23:05
Виготовлено паспорт "Чорного озера" в Ужгороді
22:31
/ 3
В Ужгороді у дворі чоловіка, що незаконно проник на сусідську територію, виявили рослини конопель Фото новина
» Всі новини