За своє життя професор УжНУ Степан Фодор виховав кілька генерацій ботаніків-науковців

Незабаром виповнюється 100 років від дня народження відомого в Україні та поза її межами чудового знавця флори Карпат, професора Ужгородського університету Степана Степановича Фодора (1907-2000).

Степан Фодор (1907-2000)
Степан Фодор (1907-2000)

У рамках відзначення цієї події 4 жовтня о 1400 відбудеться урочисте відкриття меморіальної дошки на будинку, де жив проф. С.С. Фодор (вул. Капітульна, 24). Цьому ювілею присвячена й міжнародна наукова конференція «Актуальні питання досліджень рослинного покриву Українських Карпат», організована спільно кафедрою ботаніки й Міжвідомчою науково-дослідною лабораторією охорони природних екосистем Ужгородського національного університету та Національним природним парком “Синевир”.

Народився Степан Степанович Фодор 2 листопада 1907 р. в с. Нижня Грабівниця на Мукачівщині в родині вчителя. Навчався спочатку у Мукачівській реальній гімназії, пізніше – у Карловому університеті м. Прага (Чехословаччина). Педагогічну діяльність розпочав в Ужгородській реальній гімназії, де ви­кладав природознавство і ботаніку. Як фахівець-ботанік, він став одним з фундаторів, а згодом і директором ботанічного саду новоствореного Ужгородського державного університету. За його активної участі тут створювалися перші колекції рослин. Через рік, як досвідченому викладачу, йому запропонували посаду асистента кафедри морфології і систематики рослин УжДУ. Ще працюючи у ботанічному саду, він захопився екзотичними рослинами, що невдовзі стало основою його кандидатської дисертації про дендрофлору Закарпаття. Степан Степанович детально дослідив історію і шляхи інтродукції деревних і чагарникових порід на Закарпатті, питання їх охорони та збагачення. Накопичений десятиліттями багатий матеріал був опублікований у яскраво ілюстрованих виданнях «Екзоти Карпат» (1982) і «Ботанічні скарбниці Карпат» (1985) (у співавторстві з В.К. Терлецьким і Я.Д. Гладуном). Впродовж всього життя вчений консультував спеціалістів з питань лісівництва і зеленого будівництва.

Значна частина публікацій професора Фодора присвячена дослідженню природної флори Закарпаття. Велику увагу він приділяв вивченню гірських і високогірних лук, особливостям флори горбогір’я і Вулканічного передгір’я Карпат, Притисянської низовини. Результати багаторічних досліджень були узагальнені вченим у докторській дисертації та опубліковані у монографії «Флора Закарпаття» (1974), яка й нині залишається найбільш повним зведенням відомостей з цього питання. Працюючи куратором наукового гербарію Ужгородського університету, С.С. Фодор сприяв постійному поповненню його колекції, залучав відомих фахівців до обробки окремих груп рослин.

Вагомим є науковий внесок Степана Степановича у вивчення можливостей покращення високогірних лук і пасовищ та відновлення верхньої межі лісу. Ініціаторами закладки на полонині Рівній у 60-х роках унікальних дослідних ділянок для відновлення верхньої межі лісу були саме С.С. Фодор та професор В.І. Комендар. Посаджені тут суцільні і паркові насадження дерев сьогодні слугують наочним взірцем відтворення екосистем ландшафтів. Ця робота була високо оцінена науковцями і практиками, а в 1997 р. автори розробки отримали патент на винахід “Спосіб відновлення верхньої межі лісу”.

Степан Степанович багато часу приділяв і громадській діяльності. Очолював Ужгородське відділення Московського товариства дослідників природи (МОИП), був членом Українського ботанічного товариства, активно працював у Закарпатському осередку Товариства охорони природи, керував обласною секцією з охорони пам’яток природи. Степан Степанович був редактором багатьох книг, членом редколегії періодичного наукового видання «Tiscia».

Упродовж понад 50-річної педагогічної роботи С.С. Фодор виховав кілька генерацій ботаніків-науковців, вчителів, лісівників і дендрологів. Його діяльність справила значний вплив на розвиток наукової і громадської думки нашого краю.

В.Сабадош, доцент кафедри ботаніки УжНУ,ЗІА "Простір"-Мукачево.net
28 вересня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

11:23
/ 1
Колишній голова Мукачівської РДА Едгар Токар став керівником Закарпатської обласної служби зайнятості
19:23
/ 2
На російській Курщині поліг Іван Пукіш з Сускова Полянської громади на Мукачівщині
23:31
"Укрзалізниця" призначила на 2025-й нові рейси на Закарпаття та пришвидшила вже існуючі
19:54
"Укрзалізниця" з 15 грудня запускає прямий щоденний поїзд Київ – Будапешт і пересадковий маршрут через Чоп до Братислави
15:50
/ 1
На російській Курщині поліг Олександр Хром'як з Великого Бичкова на Рахівщині
15:26
/ 2
У Розівці біля Ужгорода попрощалися з полеглим Героєм Михайлом Ковачем
14:05
/ 1
За смертельне травмування вантажівкою жінки-пішохода і втечу за межі Закарпаття водієві з Мукачівщини загрожує до 8 років ув'язнення
13:51
У Нижньому Солотвині на Ужгородщині ужгородка на Peugeot травмувала на "зебрі" 15-річну дівчину і перекинулася в кювет
10:59
Відключень електроенергії на Закарпатті у четвер не передбачається, "до окремої команди" – "Закарпаттяобленерго"
23:55
В Ужгороді пожежні навчалися ліквідовувати загорання у 16-поверхівці
19:23
"Закарпаттяобленерго" повідомило про відміну раніше "анонсованих" відключень електроенергії 20 листопада з 19:00 до 22:00
17:06
"Закарпаттяобленерго" повідомило про застосування графіка погодинних відключень електроенергії 20 листопада з 16:30 до 22:00
11:18
В Ужгороді рятувальники 2 дні планово навчатимуться ліквідовувати НС на 16-поверхівках
11:12
/ 1
У середу на Закарпатті електроенергію не відключатимуть – "Закарпаттяобленерго"
17:58
В ужгородському скансені та мукачівському замку відкриють резиденції святого Миколая
14:43
/ 4
У Мукачеві у 37 локаціях висадили 570 сакур, закуплених коштом мера
11:00
/ 1
У середу в Ужгороді прощатимуться з полеглим захисником Михайлом Шишкою
09:27
У вівторок на Закарпатті електроенергію не відключатимуть – "Закарпаттяобленерго"
18:39
/ 1
У Мукачеві почали встановлювати різдвяну ялинку
21:39
/ 3
З понеділка на Закарпатті впроваджуються графіки погодинних відключень електроенергії
20:18
/ 1
Стало відомо про загибель Івана Савули з Дубового, що з червня вважався зниклим безвісти
19:32
Закарпатський сир "Лопта" здобув "срібло" на міжнародному конкурсі сирів у Португалії
18:09
У понеділок тимчасово не працюватиме ПП "Убля – Малий Березний" на кордоні зі Словаччиною
16:26
/ 6
На Закарпатті відбулася Всеукраїнська конференція військових капеланів УГКЦ
15:05
Годинник капітана пароплава Carpathia, що врятував пасажирів "Титаніка", продали за рекордні $2 млн
» Всі новини