Ініціаторами і організаторами Форуму виступили: Закарпатські регіональні відділення Асоціації міст України (АМУ) та Всеукраїнської асоціації сільських і селищних рад (ВАССР), обласна Асоціація розвитку і реформ міст, селищ і сіл «Закарпаття – ХХІ століття» та коаліційне об’єднання громадських організацій Закарпаття «За реформи та євроінтеграцію України».
В роботі Форуму взяли участь близько 70 учасників, серед яких переважали міські, селищні і сільські голови, майже з усіх районів Закарпаття, представники обласної і районних влад та громадських організацій, експерти і науковці Ужгородського національного університету. До учасників заходу з привітаннями звернулись голова Закарпатської ОДА Губаль В.І. та заступники виконавчого директора ВАССР з міста Києва Ключник Н.Л. і Савченко В.І.
Провідною ниткою на Форумі місцевого самоврядування Закарпаття звучала не один раз повторювана теза як про необхідність проведення широкої інформаційно-розяснювальної роботи і консультацій, так і дотримання темпів і планів системних реформ. Адже старт реформам було покладено ще у квітні цього року із затвердженнями Урядової Концепції реформування місцевого самоврядування і територіальної організації влади в Україні, а пізніше – і Плану заходів з її реалізації уже в місцевих радах і громадах країни. Зокрема, про це йшлося і в доповіді пленарного засідання Форуму, виголошеній консультантом АМУ і віце-президентом Асоціації міст, селищ і сіл «Закарпаття – ХХІ століття» Лукшою О.В., який проаналізував основні ризики і загрози системним реформам в Україні.
Про особливості участі міських і селищних та сільських рад у міжмуніципальній співпраці з перспективою об’єднавчих процесів і утворенням майбутніх нових адміністративно-територіальних одиниць – громад з урахуванням специфіки територій і громад Закарпаття – розповіли у своїх доповідях виконавчий директор ЗРВ АМУ Ревтій І.І. та голова ЗРВ ВАССР, Невицький сільський голова Лаба М.М.
Багато корисної методичної літератури, виданої за підтримки швейцарсько-українського проекту «Децентралізація влади в Україні», учасникам Форуму роздали київські фахівці і менеджери ВАССР Ключник Н.Л. і Савченко В.І. Вони ж коротко доповіли про нинішній стан реформування в країні з погляду інтересів сільських громад та результатів здійснення пілотних проектів по співробітництву і об’єднанню територіальних громад, що реалізується нині у Чернівецькій і Полтавській областях. А також – часто відповідали на численні запитання учасників Форуму щодо багатьох проблемних питань організаційної підготовки місцевих рад і громад до реформ.
Загалом підвищена активність сільських і селищних голів, які ще на годину самі собі продовжили передбачений програмою 3-х годинний термін заходу, стала відмітною особливістю Форуму. Справді, адже саме на сільські громади падає нині головний організаційний тягар процесів реформних змін. І це – поки-що при «нульовому» рівні інформаційно-роз’яснювальної, консультаційної і навчальної роботи з боку держави щодо найзначнішої і масштабної реформи за всі роки незалежності!
Ще однією особливістю Форуму стала і активна участь представників громадських організацій у його роботі. Якщо Коаліція ГО «За реформи та євроінтеграцію України» взяла на себе навіть організаційні питання і підготовку анкет, презентацій та підсумкових документів, то представники «Закарпатського Конвенту» і активні ужгородські євромайданівці Павло Гомонай і Юрій Світлик виступили зі своїм баченням перебігу процесу реформних змін в Україні уже за нинішньої центральної влади.
Справді, виклики і загрози реформам, на жаль, можуть перерости у свідомий і несвідомий спротив їх реалізації, якщо суспільству, як мінімум, вчасно не надаватимуть повну і правдиву інформацію щодо змісту, сутності і головне – щодо перспектив позитивних змін у рівні і якості життя людей в результаті реформ. І якщо громади опиняться лише в ролі об’єкта, а не активного суб’єкта реформ територіальної влади. До такого висновку схиляє і підсумковий аналіз результатів анкетного опитування учасників Форуму щодо ризиків і загроз реформам та потреб місцевих рад в експертно-консультаційній допомозі задля їх реалізації.
Все ж головним результатом Форуму стала не чергова фіксація проблем, а обговорення і прийняття рішення, як консолідуватись і об’єднати зусилля тим, хто прямо зацікавлений в продуманому, раціональному, ефективному, а в підсумку – успішному проведенні реформ. Звісно, це базові сільські, селищні і міські ради та громади, які їх обрали. Звісно, це громадські об’єднання та інтелектуальна еліта краю, які теж представляють спектр інтересів тих же громад. Так і визріло рішення про перетворення Форуму-заходу у – Форум - об’єднавчу інституцію і платформу. В результаті 12 грудня 2014 р. створено постійно діюче широке суспільне безлідерне регіональне об’єднання з горизонтальними зв’язками – Форум місцевого самоврядування і громадськості Закарпаття «Реформи – задля гідного життя». Більше про перебіг Форуму і про цілі і завдання та учасників нового інституційного об’єднання можна дізнатися з Резолюції Форуму та Звернення до центральних і регіональних органів влади (додаються і розміщені на сайт www.carpathia-journal.org)
Підготував співорганізатор Форуму Олег Лукша