Рецепт вдалої оборудки – «правильне», тобто відоме прізвище, само собою – зв’язки та грамотний юридичний супровід.
Звідки зуби ростуть
8 листопада 2012-го року працівники лікувально-профілактичного відділення Закарпатської обласної стоматологічної поліклініки отримали листа від Ужгородської міськради. Медикам повідомили: утримують приміщення у неналежному стані – оренду з ними розірвуть.
Лікарі одразу ж забили на сполох: зверталися до місцевої і обласної влади і навіть до прем’єр-міністра. Втім, їм однаково вказали на вихід.
У департаменті міського господарства досить ретельно шукали приводи для виселення – чи не тому, що хтось із гори поклав око на їх будівлю.
Зауважимо, що розташована вона у комерційно-привабливій місцині – з одного боку спальний район, з іншого – торгово-розважальні комплекси.
Крім того, приміщення будувалося для потреб саме дантистів.
Його у 80-х звели чехословацькі будівельники для місцевого заводу.
У 1994-му році зі згоди уряду будівлю передали у власність ужгородців. Через 19 років місцева влада вирішила приміщення продати.
2 серпня 2013-го року Ужгородська міська рада виставляє стоматполіклініку (рішення №985) на аукціон.
Депутат міськради Ростислав Буланов один із небагатьох, хто був проти: «Клініка обслуговувала не тільки ужгородців, а й район. Тут могли лікуватися і соціально-незахищені люди. За моїми джерелами, заклад закрили лише заради приватного бізнесу. А державним лікарям просто обрізали робочі місця».
Уже наступного місяця – 24 вересня 2013-го року, – відбувається аукціон. Департамент міського господарства оголошення про продаж будівлі у ЗМІ розмістив лише раз – у газеті оголошень.
Чому у муніципальній газеті міста, де можна хоч у кожному номері давати безкоштовну рекламу, оголошення так і не з’явилося, як і на офіційному сайті Ужгородської міськради – питання відкрите. А це вже скидається на елемент продуманої корупційної схеми.
Втім закон формально дотримано: про продаж об’єкту міг дізнатися той, кому це було потрібно.
У ролі зубної феї – прокуратура
За два місяці до початку цієї історії – у вересні 2012-го року – у місті спалахнув інший скандал.
У центрі Ужгорода у школі №4 тодішній декан стоматологічного факультету УжНУ Юрій Переста урочисто відкрив стоматкабінет.
Для роботи дантиста забрали кабінет у психолога та лікаря. Це, звісно, не сподобалось батькам, Які, до того ж, переймалися тим, що школу відвідуватимуть усі охочі пацієнти.
За інформацією Закарпаття онлайн, Юрій Переста переконував: у кабінеті лікарі лише оглядатимуть і вчитимуть гігієні ротової порожнини. Стало відомо, що такі кабінети працюють ще у кількох школах міста.
Від безкоштовного огляду дантиста до платного лікування – крок.
Чи саме така схема була справжньою метою відкриття стоматкабінету у 4 школі, тепер з’ясувати важко, позаяк уже у листопаді прокуратура Ужгорода його закрила – знайшли порушення законів.
Виявилося, що місцева влада не мала право надавати приміщення для стоматкабінету, оскільки будівля школи є пам’яткою архітектури.
Далі більше – 14 листопада правоохоронці закон захистили, а через 2 тижні повідомили – стоматологічний кабінет працює у приміщенні… прокуратури!
У прес-службі відомства зазначили – обладнання придбано за рахунок стоматологічного факультету.
У листопаді стоматкабінет випровадили зі школи, а державній поліклініці – вказали на двері.
Можливо, це лише збіг обставин. А можливо – частина продуманої «зубної» схеми, і на момент закриття поліклініки чиновники точно знали, для чого це роблять.
Таємниця прізвища
До участі в аукціоні зголосилося лише два учасники – ТОВ «Аргон Медікал Україна» та ПП «Клініка сімейної стоматології».
З копії протоколу проведення аукціону дізнаємося, що перший учасник за лот навіть не торгувався – запропонував стартову ціну – 1 млн 460 тисяч 600 грн і ні копійкою більше.
ПП «Клініка сімейної стоматології» зробило наступну пропозицію – віддати за будівлю 1 млн. 606 тисяч 669 гривень.
Для чого взагалі «Аргон Медікал Україна» брало участь в аукціоні, не зрозуміло. Фірму за її юридичною адресою – вул. Швабська, 68, – знайти не вдалося, а за контактним номером телефону відповіли, що не мають до неї відношення.
Набагато цікавішою є інформація про переможця аукціону – «Клініку сімейної стоматології». Згідно з даними Державного реєстру, засновниками підприємства, зареєстрованого 26 вересня 2012-го року, є донька нині уже звільненого голови Закарпатської облдержадміністрації Олександра Ледиди – Ледида-Павлюк Олександра (статутний внесок – мільйон 200 тисяч); Таміла Русин – у відкритих джерелах інформації про неї немає (статутний внесок мільйон 600 тисяч).
Прізвище третьої співзасновниці найцікавіше – Ілона Переста – дружина Юрія Перести, – багаторічного декана стоматологічного факультету УжНУ, а нині – проректора вишу.
Нагадуємо, саме Юрій Юрійович лобіював відкриття кабінетів у школах. Пані Ілона теж внесла у статутний фонд мільйон 200 тисяч гривень.
Чи не у іменах засновників криється відповідь, чому мерія Ужгорода погодилася продати приміщення, а Закарпатська ОДА не робила бодай вигляду, що треба захистити підпорядкований медзаклад?
Далі буде…
Ярослав Гулан, кореспондент Бюро журналістських розслідувань «Варто ЗНАТИ!», "Ні корупції!"
читач 2014-03-26 / 07:30:34
автору респект
Адмін 2014-03-20 / 17:02:46
Добрий, ви кого звинувачуєте? Саме Закарпаття онлайн свого часу все це "розкопало" і повідомило - http://zakarpattya.net.ua/News/116674-Stomatpolikliniku-v-hromady-Uzhhoroda-pryvatyzuvaly-Ledyda-Peresta-i-Rusyn Тому писали. Причому, тоді, коли у відкритих джерелах нічого не було, доводилося все вигризати зубами.
Добрий 2014-03-20 / 16:55:14
Ви пишіть правду, а не те що вам вигідно .Таміла Русин дружина колишнього очільника нашого обласного УВС .Чого не напишете ?Ця інформація була в відкритих джерелах .