Ситуація складна, але не безнадійна. Мукачівська влада одна з перших в Україні підійшла до вирішення цієї проблеми з науково обґрунтованої та гуманної позиції. На базі вже існуючого притулку було створено ММКП «Центр контролю за тваринами», якому і доручили привести ситуацію з безпритульними тваринами в керовану площину.
Трохи про саму проблему...
Будь-який населений пункт є кормовою базою для тварин, тому вони й прагнуть туди потрапити. Багато людей підгодовують тварин, роблячи їм «медвежу» послугу. За відсутності проблем з харчуванням тварини, в нашому випадку собаки, починають розмножуватися й приріст чисельності йде в геометричній прогресії.
На пострадянському просторі з чисельністю тварин боролися банальним їх винищенням, що не дало ніякого позитивного результату. Натомість негативу – хоч відбавляй.
Насамперед, статистично доведено, що після винищення тварин на певній території кількість покусаних тваринами людей зростає, також зростає кількість зараження сказом. Відбувається це тому, що місце соціалізованих тварин займають здичавілі, які мешкали за межами міста, а тотально винищити всіх собак нереально. Можна прибрати кормову складову, тобто заборонити всім годувати собак, запровадити контроль за харчовими відходами, що теж нереально й навіть кумедно. Залишається тільки одне – вплинути на можливості тварин до розмноження. Саме тому у Мукачеві розпочато реалізацію програми ВСП ( відлов - стерилізація – повернення).
Тварина, виловлена на одній з вулиць Мукачева
Усі репродуктивні самки безпритульних собак в місті мають бути простерилізовані, що припинить приріст кількості тварин в місті. Завдання складне, але реальне. Наразі щотижня у Мукачеві стерилізують вісім тварин, але зоозахисники вже готові подвоїти цю цифру. Значно полегшить вирішення цієї проблеми підтримка мешканців міста. Не секрет, що в кожному дворі, кварталі живуть й підгодовуються улюбленці двору. Працівники притулку готові стерилізувати таких тварин. Зателефонуйте зп номером 050 504 89 87, до вас приїдуть, «позичать» вашу улюбленицю всього на добу і ви позбавитеся «собачих весіль», нарікань сусідів та головного болю з цуценятами.
Місцева улюблениця після стерилізації
У притулок потрапляють тварини, яких неможливо повернути, тобто які виловлені в місцях, де тваринам не місце. Не так давно працівниками притулку було виловлено цілу зграю на території обласної дитячої лікарні. Території шкіл, дитсадків, храмів, лікувальних закладів – це ті об'єкти, де собака є персоною нон грата. Але потрібно розуміти, що є групи собак, які мандрують містом. Таких виловити найважче. Зокрема, час від часу такі групи з'являються на території загальноосвітньої школи №11. Бригада ловців вже декілька разів виїжджала до школи, але безрезультатно.
Тварини, які потрапляють в притулок, вакцинуються, за необхідності лікуються, самки стерилізуються. Двоє працівників годують тварин та доглядають за ними.
Наразі в притулку живуть 44 тварини. Працівники закладу та волонтери шукають їм нових власників. На жаль, робота в цьому напрямку поки що кульгає, але вже намічено ряд дій і за допомогою волонтерів цю проблему буде вирішено.
Притулок для тварин
Насамперед, працівники притулку намагаються шукати нових власників тваринам за допомогою соціальних мереж та реклами. Тварини в притулку хоч і не породисті, але дуже гарні. І такі тварини невибагливі, майже не хворіють, а стерилізовані самки є взагалі ідеальними охоронцями обійстя. Не мітять, не плодяться й не втечуть як самець за самкою.
Тому у притулку чекають на тих, хто хоче взяти собі нового вірного друга.
Єрміла Кость, директор ММКП «Центр контролю за тваринами», для Закарпаття онлайн