Тривожать серце Рахів і Львів

Учора моє серце повнилося тривогою за два найрідніші міста – Рахів і Львів.

Тривожать серце Рахів і Львів

Спочатку стихія вдарила по Львову – затоплено сотні автомобілів і автобусів, будинків, магазинів, торгових центрів. За 44 роки проживання у цьому древньому місті ані я, ані чимало львів’ян такого не пам’ятають/

Причин затоплення чимало, однак, як на мене, головна полягає в тім, що  у Львові абсолютно проігноровано досвід європейських міст, де архітектура і ландшафтний дизайн майже вирішують проблему локальних повеней (звісно, варто робити поправку на стихію). На жаль, у П’ємонті  віддають перевагу будівництву  нових торгово-розважальних центрів,  багатоквартирних будинків, аптек, банків, готелів і ресторанів – вони, звісно, потрібні, однак чи витримають навантаження від новоспоруджених об’єктів старі каналізаційні колектори, багато з яких мають понад 100 років?

Кажуть, що у місті не буває забагато асфальту. Можливо. Однак він автоматично зменшує кількість зелених насаджень та травників. А якщо все забруковано і віддано під дороги і паркування, то вода не може абсорбуватись ґрунтом.

На місці природних водойм, які раніше могли приймати надлишок дощових стоків, – нові житлові мікрорайони. А інтенсивна забудова, як відомо,  порушує гідрологічну рівновагу.

Не кажу вже про забиті піскосумішшю дощоприймачі, які треба чистити не лишень після паводків. Додайте перестарілі водопроводи і газові мережі Львова, які будувались за бабці Австрії… Плюс зросійщений центр. Місто стає малопридатним для комфортного проживання

Ще один не менший біль – Рахів. Сумирний удень потік Буркут у найвисокогірнішому українському місті наробив біди увечері – постраждали тисячі рахів'ян, прямі й неопосердковані збитки – на мільйони гривень. 

Причини? Їх немало, однак головна – бездумне вирубування лісів, захаращені просіки, замулені потоки. Люди скидають сміття у потік, без погоджень будують містки, які під час повені стають небезпечними плотинами…  

Міські служби оперативно відреагували на удар стихії. Однак знову виправляємо наслідки, не викорінивши причини.

Немилосердне вирубування лісів природа не пробачає. Однак чи є в Україні сила, яка б зупинила це варварство? На жаль, нема... То, може, мав би народ сказати своє слово?!,,,

Сільські громади потайки дозволяють пиляти і продавати ліс,   наживається кілька осіб  разом з начальством (лісівники, допущені до годівниць окремі прокурори й поліціянти, районні і сільські челядники), а решта посполитих тепер шукатимуть кошти, щоб полагодити пліт чи відремонтувати помешкання. Не кажу вже про новенькі автомобілі-потопельники.. Чи перекриють гуцули  дороги і не випустять жодної фури з деревиною? Сумнівно. Надто добрі горяни. Хоча невзабарі за потопами можуть прийти руйнівні селі-зсуви…

Потрібно жорстко контролювати вирубку лісів, будувати нові й відновлювати старі дамби, споруджувати чи /ремонтувати мости, поглиблювати русла потоків й малих річок.

Чи подає місцева влада приклад страхування муніципального майна,  будівель (адміністративні приміщення, клуби, бібліотеки тощо), інфраструктурних об'єктів (мостів, що на балансі громад), доріг та інших? Відповідь очевидна: ні, нема на це коштів.

А якщо ресурсів нема й влада не подає у цьому приклад, то що хотіти від горян, які живуть у центрі Європи, однак ще не мають сталої й звичної практики страхувати власне життя і майно? 

Очевидно, що фестиваль бриндзі у Рахові треба ВІДМІНИТИ, а кошти віддати постраждалим родинам. Тим паче, що вода підмулили міст, що веде до амфітеатру Буркут, де й проводять урочистості. 

Чи на забагато фестивалимо? У нашому національному домі біда, безробіття породило нову хвилю трудової еміграції, стихія завдає нищівних ударів, на Сході не вщухає війна, а ми – гуп і гуп та шіді-ріді-дана… Набуваємося… 

 
Олександр Масляник, Закарпаття онлайн.Блоги
18 серпня 2018р.

Теги:

Коментарі

Туз-2 2018-08-25 / 20:06:07
думаю мер Рахова Вітько Медвідь знає шо робить

Туз Вася з Богдана 2018-08-20 / 21:52:48


Хамство і перехід на особистості. Коментар видалено. Тут не помийниця. Не маєте що сказати по суті публікації, не коментуйте. Адмін 


економіка 2018-08-20 / 13:07:35
Давайте говорити про насадження! Нехай лісники похваляться насадженим горіховим лісом,або дубовим,або акацією. Не бось, сакурами хвалимося,а на сакури і бджоли не сідають,тому,що це чуже дерево. Символ України-тополя,калина-де вони є???

Gucul 2018-08-19 / 22:07:45


Хамство і використання латиниці. Плюс дублювання коментаря. Коментар видалено. Адмін


гуцул 2018-08-19 / 19:25:48
А що, ні? Там що, рік назад ще ліс ріс? Тобі якраз доказують, що на Рахівщині вже так, як у Львові і Києві, де лісу нема. А ти тупий не розумієш, не доходить

Gucul 2018-08-19 / 17:23:30
So v Lvovi i Kievi toze Lis virubali Lisorubi ?????? Vi vsi ekologi Pridurki konceni

Зоя 2018-08-19 / 09:55:54

Наслідки відношення людини до природи -це і є катастрофи. Баланс природи порушено і тому такі наслідки. В нашому випадку це вирубка лісів, знищення трав"яного покриву.

Byby 2018-08-19 / 01:24:03
Як люди поводяться з навколишнім середовищем ... Як в замкнутому колі ... То таку віддачу вони і отримують на взаєм.
Чим гірші умови вони створюють своєю діяльністю до екологійі ... Тмм гірші умови вони отримують для свого життя ... Аж до повного свого зникнення (або самоліквідаційі.
"Якщо Розум спить ... Свідомість відпочиває".

Гуцул 2018-08-18 / 21:56:43
Закарпатська область на 75 відсотків – гірська територія. Тут протікає 9429 річок сумарною довжиною 19866 кілометрів. Середня густота їх мережі становить 1,7 кілометра на один квадратний кілометр і є найбільшою в Україні. Отож Закарпаття належить до регіонів з особливою екологічною вразливістю.
то що, рубаємо далі?

Івтор 2018-08-18 / 19:52:57

Ймовірно тому, що влада не може похвалитися створенням нових робочих місць, вирішенням соціальних проблем тощо, от і влаштовує різні фести, щоб виглядати пристойно в очах майбутніх виборців. На Рахівщині вже давно сформувалася своя фестивальна мафія (напівтверезі вульгарні ведучі, шоумени-клоуни, штатні фест-генерали з орденами на чолі т.д.), яка за гроші нардепа кличе артистів й нишком-тишком дерибанить бабло.
Замість гуцульської автентики горянам втрирають ерзац і кіч.

Адріана 2018-08-18 / 19:49:11
Чому це вмить у 2018 такий шквал фестів у Рахові?

Вуву 2018-08-18 / 18:16:23
Ніхто не скаже що робити "дикі твнці" ... Коли і водовідвідні канали пороблені ... очисні споруди працюютьсправно ... і ліс вирубують ТІЛЬКИ ТАМ ДЕ ТРЕБА І СТІЛЬКИ НЕОБХІДНО ... Де є гарні дороги ... Тротури ... Парку відпочинку.
А також працюють сміттєпереробні заводи ... Всюди чисто і гарно .
.... То хто в такому разі буде шіді ріді дана ? Щоби забавитись і порадіти успіхам своєйі праці.
Ps.
Ну це такі мойі "пяні" фантазійі.
О. Я забув . фестиваль бринзі після такойі повені і в такому гавні ... Цеж так круто.
Лисий болван прийіде ... Льєнточку переріже а потім іще і наливку вам продасть ... Щоб на вашому безгрошівйі собі і свойім дітям заробити бабла ...
Народ хоче "празнік жизні" ... Ну от маєте.

Brut 2018-08-18 / 17:38:34
Бачу тут деякі "спеціалісти" з екології, не здатні собі й уявити, як витончено/філіґранно екосистема насправді пов'язана... Себто, пані та панове "експерти", керуючись вашою логікою, до прикладу, екоаварія котру спричинила наднародна корпорація ВР якимись восьми роками раніше в Мексиканській Затоці, зовсім не вплинула, до прикладу, на чисельність вугря в ріках/водоймах центральної частини Европи, бо про зміну клімату я вже навіть боюсь вам нагадувати ? Я справно зрозумів, якщо аварія сталась 10 000-12000 км від центральної частини Европи, то вона апріорі не могла вплинути на екосистему, бо ж воно так далеко все... аналогічно, бо "над Буркутом ніодна смерека не була зрубана" ??? Але ж наука з вами аж ніяк не погодиться... та доводить, що все навпаки...

Анатолій 2018-08-18 / 17:32:30
Ви знаєте звідки тече потік Буркут? Де ви там бачили якісь неймовірні рубки лісу? Наоборот там поля потроху заростають лісом, а ви всі повторяєте про рубки лісу. Підняття такого рівня води спричинила сильна злива

Тамара 2018-08-18 / 17:22:37
Рубайте дальше ліс, от вам є результат

Анна 2018-08-18 / 16:56:58
На мою думку це перший дзвіночок, щоб не проводити "Бринзю". Та ще й місток забрала вода. Треба подумати і про тих хто спить в окопах, та тих, що сплять під свист градів

/ 22Переворот у Рахові
/ 4Буде, браті, во́йна…
/ 36Ще раз про SUI JURIS
/ 14Стодола у центрі Європи
/ 29SUI JURIS: Рана у серці церкви
/ 7Діловецький вузлик
/ 8Нескорені верховини Карпатської України
/ 6Гуцульське Повстання
/ 8Бандера у Рахові
/ 10Життя після томосу
/ 7Між фейками і флудами
/ 8Як офіційний Ужгород гуцулами злегковажив
/ 10Довбушева юшка на ватрі безпам’ятства
/ 5Плаче Гуцулія. Сумує Україна
/ 9У Рахові – 15 храмів і жодного басейну!
/ 54Чи впустять Бандеру на Закарпаття?
/ 6Рахів. Місто без музею
/ 3Юліан Головінський: Воїн і Месник
/ 94Туз і шістка з путінської колоди
/ 3В обороні рідного слова
/ 1Бухарестські зустрічі
/ 4Буковина, яку ми не втратили
/ 11Каталонізація Закарпаття по-мадярськи
/ 10Нам потрібні наші національні герої, а не призначені в Кремлі перекинчики й манкурти!
Виноград з Чендеєвого саду
» Всі записи