На Закарпатті налічувалось 15 тисяч політичних в’язнів та репресованих. Із них живими залишилося близько 170. Одним із тих, на чию долю випало важке випробування радянських «чисток» і кому довелося пройти через справжнє пекло сталінських концтаборів, є нинішній голова Міжгірської районної організації Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих Василь Бряник.
Йому за сфальсифікованим працівниками Міністерства держбезпеки (МДБ) звинуваченням в антирадянській діяльності присудили десять років сталінських концтаборів. Щоб засвідчити своєму начальству бурхливу діяльність по захисту «совецкой власти», безпекарі вміло сфальсифікували справу й зарахували його до існуючої лише в їхній хворобливій уяві терористичної організації «Граніт Верховини». Цю організацію сталінські сатрапи задумали у 1949 році. Василя ж заарештували у лютому 1950-го. А було це так.
Оскільки церберам комуністичного режиму зайнятися у райцентрі Верховини особливо було нічим, а у віддалені села не дуже рипалися, вирішили самі «заснувати» націоналістичне підпілля. Працівник Міністерства держбезпеки Аксьонов задумав організацію «Граніт Верховини», до якої зачислили молодих хлопців із «неблагонадійних» сімей. Так, батько пана Василя за часів Чехословаччини і Карпатської України був членом «Просвіти», а в 1939-му – січовиком, переховувався від угорського режиму. З приходом радянської влади спочатку навідріз відмовився вступати до колгоспу. Але з часом його таки змусили усуспільнити землю і майно, лякаючи виселенням у Сибір.
До малого Василя, якому тоді було 17 років, підіслали провокаторів, котрі заводили розмови про несправедливість дій радянської влади. Той, звісно, погоджувався з такими оцінками. Цього виявилося досить, аби запідозрити його в антирадянській діяльності та включити до складу «Граніту Верховини», роль «ідеолога» якої фальсифікатори відвели Федору Ньорбі, який на той час уже навчався у Дрогобичі, де, як відомо, кожен другий – бандерівець. До «членів» неіснуючої організації записали й Буртина, Джумелю з Майдана, Бунчу, Нанинця з Синевира. Згодом до них «долучили» й В.Бряника з Репинного. Чим мала зайнятися підпільна антирадянська організація? Підривом авторитету влади шляхом нелегального друкування і поширення листівок. Для цього «підпільникам» був потрібен шрифт, якого у безпекарів було вдосталь. За їхньою легендою, виявленою через 60 років у архівах, Бунча передав шрифт В.Брянику. Насправді ж, коли Василь вийшов із гуртожитку, у якому мешкав, шрифт йому підкинули безпекарі під подушку. Василь, застеляючи ліжко, випадково виявив підозрілий згорток, і по дорозі на уроки закинув шрифт під сходи. А безпекарі, тим часом, готуючи арешт Василя, пішли з понятими в гуртожиток за «вещдоком» і піймали… облизня – шрифту під подушкою немає! Незважаючи на це, хлопця таки заарештували прямо на уроці та доправили у районне відділення безпеки.
У приміщенні величаво сиділи «освободітелі» Верховини – Коміссаров та Аксьонов. Спочатку присутності юнака у кімнаті ніби й не помічали, але через якийсь час Коміссаров заревів: «Ты что, сволочь бандеровская, советскую власть хотел уничтожить?!», – і з усієї катівської сили кулаком заїхав спантеличеному хлопчині в голову, від чого той знепритомнів. – Где шрифт?!». Переляканий юнак зізнався, куди він поклав злощасний згорток. Однак цей факт у матеріалах справи відсутній. Фальсифікатори написали, ніби шрифт безпосередньо до рук В.Бряника передав Бунча. А Василя тоді затримали, зняли відбитки пальців і залишили ночувати у холодній кімнаті. Через кілька днів чотирьох «ворогів народу» помістили у залізний кузов вантажівки під лавки, на яких сиділа охорона, і відправили в Ужгород. По прибутті всіх помістили у вузенький металевий бокс по 4 чоловіки, де й присісти було неможливо, а потім доправили у камери.
Допити відбувалися тільки вночі. Слідчі приходили напідпитку. Били, затискали пальці дверми, робили всілякі провокації. Особливо «вигадливим» був слідчий Кречко.
Через 8 місяців допитів та судилища В.Бряник отримав 10 років тюрми і «плацкарту» до знаменитої Львівської пересильної тюрми на Лонцького. Там сиділи в одній кімнаті по 80 чоловік, де не те що лягти – дихнути не було змоги. Звідти люди самі просилися у Сибір… І їх дослухалися: 1800 чоловік завантажили у «телятники» по 70 чоловік у вагон – і вперед на «стройки коммунизма!» У дорогу видали пайок: кілька щедро солених оселедців і буханку хліба. Води – зась!
Упродовж семи днів везли їх у Мордовію на станцію Потьма, а звідти – пішки до таборів. В.Бряник потрапив на лісосплав. Там їм видали нове табірне «обмундирування»: ватні куфайки, штани, валянки. Однак це їх не довго зігрівало. Кримінальники-блатняки, які на роботу не ходили, а лише контролювали політв’язнів і доносили табірному начальству, дуже швидко влаштували «обмін» свого лахміття на одяг новачків зони.
По смерті тирана у 1953 році у Норильську вибухнуло повстання, і після цього в’язнів різних таборів перемішали, як колоду карт. У табір В.Бряника привезли з Караганди хлопців, які воювали в УПА. Ті швидко навели лад з кримінальниками: одних винищили фізично, інші у страхові тікали через «колючку», де їх дістала куля охоронця…
Звідси у 1954 році його перевезли на будівництво нафтопереробного заводу в Омськ, хоча й мали звільнити по амністії. Однак країні була потрібна дармова робоча сила, й амністувати таких, як він, не поспішали. На кількох десятках гектарів вирубували ліс, копали траншеї у вічній мерзлоті під фундамент, монтували обладнання. У 1956 році його таки амністували і відпустили додому.
Відпустити то відпустили, але життя поламане: школу не закінчив, спеціальності немає, на роботу з відсидкою не беруть. Брат, який працював на будівництві електроліній, влаштував до себе прокладати опори. Згодом спробував влаштуватися в артіль, директор якої любив «причаститися» горілкою. Порадили підійти до нього з пляшкою, що він не без певної боязні й зробив. Директор виявився вдячним – запропонував роботу кочегара у котельні. Робота була нескладною, мав забезпечувати функціонування локомобіля: запустити двигун, підтримувати рівень води для виробництва пари.
Згодом прочитав у газеті оголошення про прийом на заочне навчання до київського технікуму по обслуговуванню електрообладнання. Разом із ще двома працівниками заводу подав заяву. І треба ж такому статися: зарахували його одного! Навчався спраглий до знань верховинець добре, лише муляло душу, що у графі про судимість він поставив прочерк. На роботі теж справувався добре, його портрет навіть на дошку пошани вивісили. Аж тут парторг почав наполягати вступати в партію, оскільки кращі працівники мали бути партійними, а про судимість ніхто й не відав! Але тут уже мусів вказати про судимість, чим наробив клопоту як партійному секретареві, так і директору, що довірив енергетичне господарство політично неблагонадійному! Але до роботи пана Василя претензій не було, то й справу замнули. Аж тут на паровому котлі сталася аварія і винним зробили «ворога народу» й звільнили з роботи.
Шукати правду пан Василь вирішив у… газеті «Известия», куди звернувся з відповідним листом. За кілька днів зі Львова до Міжгір’я приїхав власний кореспондент газети. З’ясувавши усі обставини справи, відверто сказав директору, що звільнення – незаконне. У ті часи слово преси важило більше, ніж судове рішення, і В.Бряника поновили на посаді. Однак журналіст був принциповим до кінця: в наказі про поновлення він потребував вказати, з чиєї вини мало місце незаконне звільнення і притягнути до відповідальності винних, що й було зроблено…
У 1990 році пан Василь вийшов на пенсію, у 1991-му домігся повної реабілітації, і нині всю свою енергію віддає діяльності в Товаристві своїх побратимів.
ФЕСТ