За його словами, на Закарпатті реалізують кілька проєктів, які стосуються підготовки місць для проживання внутрішньо-переміщених осіб. Один з них — про реконструкцію приміщень у закинутих будівлях.
"Ми готуємо житло, яке відповідатиме вимогам нормального проживання. Це будуть не умови проживання у спортзалах, або у закладах освіти, а навпаки. Ми взяли закинуті будівлі у територіальних громадах, яких є близько 150. У 21 будівлі вже розпочався ремонт. Там поставили нові вікна, двері, сантехніку, і таким чином підготували місце для проживання близько 1700 осіб", — розповів Суспільному Віктор Микита.
Один з проєктів передбачає передачу квартир вимушеним переселенцям. Робити це будуть за рахунок земельного банку, який створили у квітні 2022 року.
"У земельному банку накопичували земельні ділянки, які були незаконно передані, або за які не здійснювалася оплата за землю і вони повернулися у державну власність. І ми ведемо домовленості з міжнародними благодійними організаціями та забудовниками в Ужгороді, Мукачеві та інших містах області для того, щоб обмінювати квартири на земельні ділянки, на яких найближчим часом збудують нові будівлі", — розповів голова Закарпатської ОВА.
Під житло вимушеним переселенцям розглядають і 1-2 кімнатні квартири у новобудовах міст області. За словами Віктора Микити сьогодні під такі потреби знайшли 7-9 квартир від одного із забудовників в Ужгороді.
"З одним із забудовників ми домовилися таким чином, що він надасть нам частину квартир уже збудованих для того, щоб ми до кінця року змогли розмістити певну кількість наших громадян, а вже наступного року буде збудовано інший корпус, де будуть отримувати квартири внутрішньо-переміщені особи", — розповів Віктор Микита.
Окремо вирішують питання розміщення працівників підприємств, які релокувалися на Закарпаття з інших регіонів.
"Наприклад, у нас є одне з релокованих підприємств на Закарпатті, яке будує житло, яке можуть зібрати за два місяці. І це не модульні будиночки, це повноцінні будинки. Термін гарантії на них 30 років. І зараз ми формуємо з ними таку співпрацю за формулою 3 в 1. Територіальна громада фінансує 33%, обласний бюджет 33% та бізнес 33%. Таким чином, будинок, вартість якого становить близько 10 мільйонів гривень, для бізнесу коштуватиме менше", — каже голова ОВА Закарпаття.
За його словами, бізнес матиме можливість розміщувати у такому житлі своїх працівників упродовж 5-7 років.
"Ми підрахували, який податок сплачуватиметься тими працівниками у територіальну громаду, і у підсумку, за 2,5-3 роки територіальна громада поверне собі ці 3 мільйони, а надалі, після 5 років використання бінесом цього будинку, він може слугувати у майбутньому, наприклад, хостелом", — розповів Віктор Микита.