За її словами, перевірки ще тривають. Для того, аби навчальні заклади працювали в очному режимі потрібно було отримати заяви від батьків щодо побажань форми навчання, а також мати укриття, аби діти могли сховатися під час повітряної тривоги. Скільки закладів почнуть працювати в очному режимі, будуть вирішувати до 1 вересня.
Суспільне побувало в школі в селі Руські Комарівці, де проходитиме навчання офлайн. Укриття в цьому закладі готували тиждень. Про це розповіла директорка Лариса Сарваш. За її словами, до роботи залучили колектив школи та батьків. Укриття облаштували в окремій будівлі. Приміщення розташоване на подвір'ї навчального закладу. Тут є 4 кімнати та коридор.
"До цього тут були навчальні класи й харчоблок нашої школи. Ми з працівниками та Державною службою надзвичайних ситуацій сіли й вирішили, що ми можемо зробити в нашій школі укриття саме тут, де ми зробили. А саме — розібрати класи, підготувати їх до того, щоб під час повітряної тривоги з дітками продовжувати навчальний процес. Тобто не просто заховатися з дітьми й чекати закінчення повітряної тривоги, а змогли б проводити якісь уроки, якісь ігри", — розповіла директорка Лариса Сарваш
В одній з кімнат сховища раніше була ресурсна кімната, де займалися діти з особливими освітніми потребами.
"У нас тут буде найпростіше укриття, у якому ми можемо помістити 78 дітей. Занесли сюди матраци, щоб діти могли присісти, або полежати, відпочити й відновити сили для того, щоб продовжити навчання після закінчення повітряної тривоги", — зазначає директорка.
Інші кімнати укриття раніше були їдальнею, класом та технічною, де проводили уроки трудового навчання. Лариса Сарваш каже: готували укриття близько тижня.
"Коли ми зрозуміли, що потрібно відновлювати навчання, ми запросили рятувальників, вони пройшли, подивилися, порекомендували нам, що потрібно зробити, ми їхні рекомендації виконали. Найголовніше — треба було закрити вікна піском, бо в нас там всюди скло. Ми купили 4 великі машини піску. Разом з працівниками школи, батьками учнів та учнями наповнили ці мішки піском, заклали 12 вікон, які є в нашій школі, на одне вікно в середньому вийшло 77 мішків. У нашому критті поміщається 359 людей. У нас є 312 учнів та 56 працівників",— зазначає Лариса Сарваш
У кожній кімнаті є вода, світло, інтернет.
"Первинні засоби медичної допомоги, маємо також сухпайки, це по 2 пакети, якщо так станеться, що доведеться довго бути тут, тобто ми можемо бути в укритті 48 годин. Ми маємо ліхтарики, будемо вмикати їх, ще батьки запропонували нам, що принесуть свічки, аби ми запалювали, якщо не буде світла. Маємо кнопкові телефони для зв'язку, якщо не буде інтернету, щоб ми могли дати про себе знати. Маємо ще вогнегасники. Маємо питну водичку, а саме — 4 літри на одну дитину. Також ми замовили біотуалети, їх нам мають привезти до першого вересня", — розповідає директорка.
Для вчителів провели тренування і вони знають, як діяти під час повітряної тривоги.
"Кожен вчитель знає, куди і який клас він має провести. У нас на подвір'ї, на території школи та у приміщенні школи є вказівники, які показують напрямок до сховища. Той учитель, котрий у той момент буде з учнями, буде нести відповідальність за збереження життя та здоров'я дітей під час повітряної тривоги. Після закінчення повітряної тривоги, ми повертаємося до звичного навчального процесу", — зазначає директорка школи
В укритті під час тривоги будуть чергувати вчителі, які стежитимуть за порядком.