Об 11-тій годині на площі Театральній в Ужгороді працівники служби з надзвичайних ситуації поставили столики. На одному з них – інформаційні брошури. До нього підійшла Лариса Рябцева. Вона – вимушена переселенка з Краматорська. Жінка розповіла: виїжджала із-під обстрілів. "Вибухи, залпи, усе це жахливо. Буду читати, навчатися, адже це потрібно. Дуже б не хотілося б це пережити, але в наші дні щось потрібно робити. Знати хоча б. Тут усе детально написано", — каже жінка.
Прилади радіаційної та хімічної розвідки показує начальник групи радіаційно-хімічного захисту ДСНС Закарпаття Юрій Савончик. "Прилад МКС-У для радіаційної розвідки. "Дозор" — це для хімічної розвідки, він вимірює хлор та аміак, сірководень, горючі гази та рівень кисню в повітрі. У випадку хімічної небезпеки наша служба буде повідомляти: у першу чергу ми виїжджаємо на розвідку, повідомляємо, яка саме речовина, якщо вдалося встановити, яка її концентрація в повітрі, в який бік повітря, де саме небезпека. Ми подаємо цю інформацію, і вона буде дублюватися по телебаченню та місцевому радіомовленню", — розповів рятувальник.
Під час хімічної атаки також оголошують тривогу, розповідає речниця ДСНС Закарпаття Наталія Батир. "Якщо ця повітряна тривога оголошена у зв’язку з хіматакою, то лунатиме спочатку один короткий сигнал, а потім один довгий. Також можна визначити хіматаку за іншими чинниками: масова загибель тварин та птахів, комах, якщо вони будуть просто падати на подвір’ї. Також можна визначити за гулом снарядів, а також якщо у масової групи людей з’являються симптоми. Звуження зіниць — це перший симптом людей, які потрапили під якісь нервово-паралітичні речовини", — каже речниця.
Що робити у разі хімічної атаки, розповідає санітарна інструкторка-дезінфекторка Кароліна Куліс: "В першу чергу потрібно зорієнтуватися, де ви перебуваєте. Якщо на вулиці, то потрібно одразу знайти безпечне місце, бажано конструкція з металопластиковими вікнами, де їх можна щільно закрити. Хімічно небезпечні речовини бувають різні, але потрібно завжди закривати свої органи дихання, адже найшкідливіші це пари. Потрібно зробити марлеву пов’язку, її змочують при хлорі у содовому розчині, або при аміаку — у лимонній кислоті або оцті".
За словами Кароліни Куліс, у разі хіматаки потрібно пити багато рідини, промити рот та ніс содовим розчином, якщо є можливість, звернутися до лікаря.