На Закарпатті наразі працюють майже 100 бригад "швидкої". У кожній — лікар, фельдшер і водій. Напередодні дня автомобіліста, який відзначатимуть в Україні 31 жовтня, Суспільне дізнавалося більше про роботу водіїв екстреної медичної служби та як вони працюють у команді, аби вчасно надати допомогу хворим.
Дзвінки від пацієнтів приймають у кімнаті диспетчерів. Потім направляють до них бригаду швидкої допомоги. Адресу та короткий опис стану хворого диспетчери надсилають бригаді медиків. У тих є дві хвилини аби вийти з приміщення і поїхати на виклик, — розповів водій Роман Беднарський.
"10 хвилин маємо, щоб доїхати на виклик, а найскладніше те, що не пропускають водії, дорога завантажена. Водії неуважні", — говорить Роман Беднарський.
Чоловік працює водієм екстреної швидкої допомоги впродовж року, загалом за кермом він 7 років.
"На "Швидкій" треба бути більш уважним, бо їдеш з проблисковими маячками, а хто того не бачить, то може з будь-якого перехрестя вискочити. Треба уважно дивитися. Це не тільки наше життя, а й пішоходів. Постійно допомагаємо лікарям, фельдшерам з хворими, зносити їх з поверхів. Ми не можемо залишати автомобілі без нагляду, тому лишаємося з автомобілем. Фельдшер і лікар ідуть до хворого, а якщо щось треба, вони телефонують і я їм несу", — розповів водій Роман Беднарський.
Під час викликів до хворих і водій, і медики допомагають одне одному, – розповіла лікарка швидкої допомоги Христина Рішко. Вони мають діяти спільно.
"Співпраця між водієм і бригадою дуже важлива, тому що є такі виклики, де чотирьох рук замало, і тоді дійсно дуже допомагає водій. Він допомагає в тому, щоб завантажити хворого в машину, бо є дуже багато викликів, де хворий лежачий, його потрібно знести з поверху, поставити на ноші, є такі виклики, коли потрібно щось з машини принести, тоді водій дуже допомагає. А ми їм допомагаємо в тому разі, якщо є адреса, яку вони не знають, а ми знаємо, то можемо тут підказати", — розповіла Христина Рішко.
Понад 20 років водієм швидкої допомоги працює Іван Фека. Чоловік розповів: під час перевезення пацієнтів потрібно зважати на їхній стан.
"Залежить від ступеня ураження. Є людина-інфарктник, її треба довести, як кажуть, як те яєчко, щоб не колихнуло, не підкинуло в машині. У таких випадках ми зменшуємо швидкість. Життя залежить від нас, у тому числі і від усіх водіїв, які рухаються в цьому потоці. Так що, зважаючи на ці речі, хай кожен задумається хай кожен задумається над цим і зрозуміє", — говорить Іван Фека.
За добу до центральної диспетчерської надходять майже 750 звернень із Закарпатської області, — розповіла старша лікарка Надія Смерека.
"Із цього ми виїжджаємо десь 400-500 викликів на добу. Працює в нас практично 100 бригад. У середньому 100 бригад в Закарпатській області. Що я хочу сказати у нагоди Дня автомобіліста про водіїв швидкої допомоги: це особлива когорта водіїв, тому що багато залежить від того, наскільки швидко ми приїдемо до хворого чи хворої, а вже від цього залежить надання нами невідкладної медичної допомоги", — розповіла Надія Смерека.
За її словами, одна бригада – це водій, лікар та фельдшер – за одну зміну мають 10-15 виїздів до хворих.
ТТТ 2021-10-30 / 09:53:37
Журналюгам мабуть варто брати інформацію у керівників, а вже потім - у водіїв! По області постійно чергують 119 бригад ЕМД і далеко не у всіх у складі три особи! Більше 7 бригад - фельдшерські, тобто у складі фельдшера та водія! Коли мова про Ужгород і район, Мукачево - одна справа: базування поруч і швиденько можна викликати підмогу! А на основних автомагістралях області, що пролягають в основному по сільській місцевості, бригади фельдшерські, ще як за часів СРСР! От є ДТП, дві-три особи потерпілі, травмовані. Приїжджає фельдшер із двома руками і виникає дилема: викликати підмогу (телефонувати, поснювати і втрачати час) чи надавати допомогу потерпілим і кому саме першому, потім другому і так далі! А якщо ще темний час доби - взагалі "пісня": крім надання допомоги і евакуації ще і пошук у темряві інших сожливих потерпілих! У більшості областей України взагалі немає бригад швидкої з одним медиком - або лікар і фельдшер, або два фельдшери, або фельдшер і медсестра! Але це не про Закарпаття!