Іван Святославович зазначив, що раніше, до 2007 року, на Закарпатті найбільш поширеним методом передачі інфекції був ін’єкційний. Зараз же — статевий. Однією із груп ризику є трудові мігранти, а тому у Центрі відзначають сплеск виявлення захворювання хвилеподібно. «От зараз ми очікуємо збільшення кількості після Пасхи», — поділився Іван Миронюк.
На сьогодні Закарпатська область в плані поширення інфекції посідає останнє місце серед інших регіонів України. «Якщо порівнювати з іншими містами, то можемо сказати, що у нас на 100 тисяч населення — 20 хворих, а в декотрих містах на таку ж кількість — 600-700. Для нас це хороший показник. Однак, якщо порівняти показники минулих років, то помітимо, що з кожним роком спостерігається нарощування епідемії. Якщо за всі 12 місяців минулого року ми зареєстрували 63 нові випадки ВІЛ-носійства, то лише за 2 місяці поточного — 15. Можемо лише уявити, що буде до кінця 2012-го. До речі, сьогодні на обліку нашого Центру перебуває 259 осіб. Щоправда, реальна цифра буде у два рази більшою. Із цих «офіційних» 259-ти закарпатців 20 хворі на СНІД, а 6 — це діти», — зазначив Іван Святославович.
Цього року Центр з профілактики та боротьби зі СНІДом відзначатиме 10-ту річницю. З цієї нагоди буде проведено ряд заходів, серед яких конференція та нарада за участю усіх головних лікарів подібних центрів країни. Власне, пишатися працівникам Центру є чим. До прикладу, саме тут є одна з найкращих лабораторій в Україні, де роблять 96 видів аналізів, проводять діагностику всіх інфекційних захворювань. За останній рік вдалося значно розширити спектр послуг. До речі, тут надають не тільки медичну, але і якісну психологічну допомогу. Та одне з найбільших досягнень — вдало реалізований пілотний проект МОЗ України, в рамках якого вдалося забезпечити вагітності парам, у яких один із партнерів є ВІЛ-інфікованим. В результаті за 6 місяців провели інсемінацію 98 парам з України (на Закарпатті таких нема), 5 з яких незабаром матимуть своїх біологічних дітей. Оскільки проект реалізовано успішно, готується відповідний наказ Міністерства охорони здоров’я, який дозволив би надавати такі послуги. Потреба в цьому є, адже, за словами Івана Миронюка, щодня в Центр поступає величезна кількість телефонних дзвінків та електронних листів із проханням провести інсемінацію таким парам не тільки з нашої, але й інших країн. Це зумовлено тим, що лабораторія Закарпатського обласного Центру з профілактики та боротьби зі СНІДом — єдина на території країн колишнього СНД втілює технологію очистки сперми.
Наприкінці головний лікар відзначив: “Наскільки б це печально не звучало, однак всі ми є у групі ризику зараження ВІЛ-інфекцією: хтось більшою мірою, хтось — меншою. Саме тому треба себе берегти, і, до речі, варто врахувати, що у жінок шансів інфікуватися набагато більше: порівняно із чоловіками — у 20 разів”.