Про це йшлося під час сьогоднішньої прес-конференції у прес-центрі «Закарпаття», присвяченій Дню стоматолога, що відзначається у Єврорегіоні.
За словами начальника управління охорони здоров’я Закарпатської облдержадміністрації Романа Шніцера, Закарпаття відноситься до областей із підвищеним ризиком розвитку стоматологічних захворювань. Спеціалісти пояснюють це природнім дефіцитом фтору та йоду. Медики нарікають: в області постійно фіксується доволі високий рівень стоматологічної захворюваності, серед дитячого населення – в тому числі. Так, серед дітей шестирічного віку показник захворюваності на карієс сягає 87,9%, серед 12-річних дітей – 72,3%. А у випадку із дорослим населенням області, карієс діагностується майже у 100%.
Відтак, питанню профілактики і якісному лікуванню захворювань зубів в Закарпатті приділяється підвищена увага. «Програмою поліпшення стоматологічного здоров’я населення області на 2008-2012 роки», яка була затверджена Закарпатської обласною радою від 29 листопада 2007 року, як пріоритетні напрями визначено: зниження стоматзахворюваності, впровадження якісної профілактики таких захворювань, удосконалення надання відповідної допомоги.
Як повідомив головний медик краю, з цією метою у Закарпатті проводять роботу 15 стоматологічних відділень і 202 стоматологічні кабінети. Також у Рахівському районі діє пересувна стоматологічна установка, у 18 загальноосвітніх школах відкрито стаціонарні кабінети, також 4 кабінети надають послуги на промислових підприємствах. Усього в області працює 611 стоматологів, ще 473 спеціалісти оволодівають цією професією в стінах УжНУ. Зокрема, завідувач кафедрою ортопедичної стоматології Євген Костенко розповів, що на сьогодні велику увагу приділяють навчанню студентів саме психологічним прийомам роботи з пацієнтами, а також роботі із сучасними матеріалами. Сьогодні ж, за словами доцента, на факультеті проходить міжнародна студентська конференція, на якій присутні представники з різних міст України, Словаччини, Чехії, Польщі тощо.
Крім того, як повідомив Євген Якович, велика робота проводиться в напрямку профоглядів, особливо у дітей. Підтримує цю думку і його колега — викладач кафедри стоматології факультету післядипломної освіти УжНУ Наталія Мельничук. Вона переконана: аби населення мало здорові зуби, піклуватися про них треба з дитинства. За словами Наталії Іванівни, кожен стоматолог повинен бути психологом: «Перший візит до лікаря повинен бути ознайомчий. Дитина не повинна боятися. І, тим паче, в жодному разі не можна казати дитині «Не бійся, тьотя тільки подивиться.». Саме після таких слів дитина якраз і починає справді боятися».
До речі, пані Наталія повідомила цікаві факти. Виявляється, у дітей із гірських районів (і, до того ж, з низьким рівнем достатку) зуби — в набагато кращому стані, ніж у дітей забезпечених батьків, котрі проживають в містах і постійно доглядають за зубами. Однак це в жодному разі не свідчить про те, що для здоров’я зубів за ними не потрібно доглядати. Навпаки, в якості профілактики Наталія Мельничук порадила використовувати різні засоби: гелі та ополіскувачі. Більше того, із дворічного віку приводити дитину на профілактичний огляд, а якщо при прорізуванні зубів спостерігаються хоча б найменші порушення — одразу, адже через певний час доведеться втручатися сильніше. Особливу увагу треба приділяти правильному харчуванню та догляду. Тим більше, що сьогодні Закарпаття може «похвалитися» доволі сумною статистикою: серед десяти дітей здорові зуби – у одного. В той же час, у Романа Шніцера, начальника управління охорони здоров’я ОДА — жодної пломби. Каже: особливих секретів догляду не має, а таку ситуацію пояснює хорошою генетикою.
Марта 2012-02-10 / 19:47:26
Думаю, ніхто. або родичі Шніцера ))))
Горянин 2012-02-09 / 18:19:27
Є ж щасливі люди, що не мають проблем із зубами. Заздрю... А тут і супер пасти, і електрощітки, і різні спецнитки та ополоскувачі і все одно - постійний пацієнт стоматолога. Цікаво, а хто ще в наш може похвалитися повністю здоровими зубами?