Прес-конференція, що відбулась сьогодні – символічно у відмінений 2011 року владою День Свободи – стала своєрідним підбиттям підсумків 10-річної діяльності Закарпатського інституту політичних досліджень. Окрім презентації результатів проведеної роботи та демонстрації випущених організацією за цей час видань, учасники прес-конференції поділились власними спогадами про Помаранчеву революцію, провели паралелі між тими історичними подіями та нинішньою ситуацією в країні, а також спробували спрогнозувати, до чого громаді готуватись у найближчій перспективі.
Громадська організація «Закарпатський інститут політичних досліджень» створювалась у 2003 році з метою, найперше, інформування суспільства щодо політичних процесів та тенденцій, аби населення мало змогу адекватно сприймати й аналізувати ті чи інші політичні явища.
"Організацію ми створювали в часи тотального контролю, серед засновників – Віктор Пащенко, Генріх Стратон, Олександр Гаврош, Михайло Давиденко... Загалом, з організацією в різні часи співпрацювало приблизно 60-70 людей – починаючи від інтерв’юерів і завершуючи експертами. Працювали ми не тільки на Закарпатті: робота велась і в Києві, на Херсонщині, в Хмельницьку, Черкаській області. Упевнений, що такої кількості досліджень, що системно і регулярно проводились інститутом, ніхто в області більше не зробив", – розповів керівник установи Віктор Пащенко.
За десятиліття існування Закарпатського інституту політичних досліджень його організацією було випущено 5 книг: 2 підготовані до друку Віктором Пащенком, авторство 3-х інших належить одному з засновників ГО Олександру Гаврошу. З-пів десяток видань за 10 років – це однозначно дуже хороший результат для організації. Деякі з цих книг дуже цінні, як от «Закарпатський вибір» – по суті, збірка результатів виборів в області за всі роки з інформацією про їх перебіг, або «Політичне Закарпаття: 15 років вибору». Можу навіть припустити, що без них сьогодні не обійдеться жоден сучасний політолог», – розповів Олександр Гаврош.
За його словами, в книгах є як просто фактаж, так і людські емоції. Видання письменник і журналіст назвав «шикарним джерелом інформації, з важливим ілюстраційним рядом, з карикатурами того часу. І, якби книг не було, як і що ми нині говорили про Помаранчеву революцію? Гортали б підшивки газет…»
Разом з тим, власне саму Помаранчеву революцію Олександр Гаврош кваліфікував як другу в списку визначних подій новітньої історії України після здобуття державою незалежності. І чим далі йде історія, тим все більше стає зрозумілим значення Помаранчевої революції для країни, зазначив доповідач. І, посилаючись на дослідників історії, припустив, що вже незабаром Україна, ймовірно, матиме вже третю визначну віху розвитку, бо ж розвивається історія по спіралі.
Тим більше, що вже нині стало зрозумілим: владою все сильніш закручуються гвинтики, і наступні 1-2 роки для суспільства будуть сповнені викликами. «Наступні рік-два для суспільства будуть дуже непростими, і невідомо, у що взагалі виллється все, що нині твориться в соціумі. Бо при владі – «гопота», я не дуже пристойно висловлююсь, але інших слів у цьому випадку й не добереш. І вже зараз зрозуміло: владу мирно не віддадуть і не передадуть, що зрозуміло також і з останніх одіозних призначень губернаторів в окремих областях», – зазначив Віктор Пащенко.