До книги «Свобода під заставу» увійшли чотири п’єси, деякі з яких були написані на основі вже створених автором книг раніше, розповів письменник Петро Ходанич. "Інтерес до драматургії я мав ще зі студентських років, першою книгою, написаною в цьому жанрі, стала «Синдром ЕР». Тоді, у 1986 році, ідея написання п’єси виникла на фоні масштабної чорнобильської трагедії, непередбачених аварій в Росії… В той час у мене зростали діти, і от я чую повідомлення з Чернівців про масове випадіння волосся у маленьких діток – наслідок отруєння маленьких організмів ядохімікатами", – розповів письменник.
Та у п’єсі Петра Ходанича, наділеного певним письменницьким передбаченням, діти страждають не від випадіння волосся – у них відбирає мову: «внаслідок хімічної отрути діти втрачають здатність говорити, починається безмовне покоління. І ось на початку XXI століття у нас намагаються мову відібрати. А це – найстрашніше, що може бути».
Крім «Синдрому ЕР», до книги увійшла також п’єса «Полонинські чари», орієнтована на підлітків. «Сьогодні у нас є п’єси для дітей, для дорослих, і дуже мало пишеться для підлітків. Адже це – особливий вік, особливі стан та інтереси, своєрідна лексика», – каже автор.
Ще одна п’єса, написана «дещо в комічному стилі», піднімає сучасну проблему хабарництва. За словами Петра Ходанича, «ця тема не нова, згадаймо хоча б гоголівського «Ревізора».
Четверта п’єса, яка увійшла до презентованої книги, називається «Віват, імператор!», і в ній автор відтворив образи трьох визначних постатей, закарпатських будителів Михайла Лучкая, Василя Довговича та Олександра Духновича. Головні герої постають на фоні подій 1842 року, коли Ужгород (на той час Унгвар) готується до приїзду австрійського імператора Фердинанда.
Як розповів директор видавництва «Карпати», в якому «Свобода під заставу» вийшла друком накладом у 300 примірників, книга «сповнена актуальних проблем сьогодення».
Солідарний з ним і голова закарпатської організації Спілки письменників України Василь Густі. Привітавши автора з виходом книги, на яку, за його словами, давно очікували і в письменницьких, і в театральних колах, Василь Густі зазначив, що «в кількох областях нею вже цікавляться люди, причетні до театру». Вихід книги, відзначив голова обласного осередку СПУ, засвідчив, що традиції, які історично закладались в закарпатській літературі, зараз розвиваються і забезпечують новаторський розвиток крайової літератури. «Книга актуальна, потрібна і важлива, п’єси дають відповіді на багато хвилюючих запитань. Хочу відзначити, що обласна організація СПУ прийняла рішення про висування книги на здобуття премії ім. Потушняка у галузі драматургії», – розповів Василь Густі.
Вікторія 2012-10-24 / 20:43:33
пане Петре, прочитала вашу книжку на одному подиху. Особливо вразила "Свобода під заставу":по-сучасному лаконічно і влучно. А історична п'єса про Лучкая, Довговича, Духновича - щось зовсім нове в нашій літературі.Виявляється, можна цікаво оповісти й про таку уже бронзову трійцю. Чого варті характери Мошка, Ержіки! Як би вони дивились на сцені, скільки б про Закарпаття дізнались цікавого... І якщо у нашій сучасній культурі є хоча дещиця КУЛЬТУРИ, ваші п'єси оцінять належно. У них є мудрість і життя. Спасибі.
Тишком-нишком 2012-10-24 / 07:00:17
Я раніше гадав, що в номінації "пєса" премію дають за конкретну пєсу. Аж тут висувають книжку перших проб пера. Та й то тишком-нишком.
А до чого тут театр взагалі? :)
Читач 2012-10-23 / 21:16:28
Так,цілком нормальний чоловік. Знає і читати і писати.
Слов'янин 2012-10-23 / 18:51:16
Петро Ходанич нормальний чоловік. І як людина, і як письменник.