У меню, за інформацією організаторів, буде представлено понад двадцять різновидів леквару з різноманітних ягід і фруктів, серед них такі, як леквар з терену чи журавлини.
Заклад належить одному з фермерських господарств, що розвивають так зване натуральне господарство – всі продукти, які звідси йдуть на столи споживачів, є екологічно чистими.
Як розповів завідувач кафедри туризму Ужгородського національного університету Федір Шандор, власник підприємства й дегустаційного залу Павло Тизеш сповідує чотири «без»: «Усі різновиди лекварів виробляються ручним способом – без консервантів, без барвників, без ароматизаторів, без ГМО».
Крім лекварів, у дегустаційному залі можна буде спробувати також усі можливі різновиди соків, у тому числі такі, як сік селери чи сік із бузини.
Тут же, на Виноградівщині, розводять і традиційну для угорської сільгоспкультури породу свиней – мангалицю. Пам’ятник їй поряд зі скульптурним слоїком леквару стоїть при вході в дегустаційну залу.
Ростік 2012-04-18 / 11:35:06
Сюжет для канала 24 години дала редакція новин Тиси-1. Вийшла прикрита супер реклама фермеру. Понятно що гроші за рекламу поклали в карман журналістка й оператор / не будук називати фамілій/. Хай президент Тиси - 1 Шишков, його перший зам Мещеряков розберуться. Інтерв"ю пишуться без напису на мікрофоні "Тиса", бо сюжети після продаються каналам "24 години", "Україна", УТ-1.