У той же час Володимир Петрович повідомив, що станом на другу половину цього тижня ситуація у Чопі стабільна: про щось надзвичайне, тим паче про епідемію, говорити в жодному випадку не можна. За словами санепідеміолога, виною хвороби, яка супроводжувалась шлунково-кишковими розладами, є ротавірусна інфекція. А якість води і якість відібраних для дослідження взірців харчової продукції відповідає нормі.
Володимира Марковича, як і інших функціонерів офіційних медустанов, можна зрозуміти – вони дивляться на ситуацію через призму офіційної статистики, за якою не завжди видно реалії. Адже люди, з якими спілкувався в Чопі кореспондент Закарпаття онлайн, відповідали, що з нудотою, виснажливим проносом та високою температурою боролися стандартними методами, а до лікарів майже ніхто не звертався. Так само робили їхні знайомі – десятки і десятки мешканців міста. “Мені зовсім не хотілося в інфекційку, адже ліки можна придбати в аптеці, і, таким чином, вилікуватися. А думка, що мене заберуть на 4-5 днів від малолітніх дітей, аж ніяк не радувала”, — розповідає місцева мешканка Ольга Г. За словами жінки, вона увесь час була із своєю лікаркою “на телефоні”, тому змогла подолати хворобу в домашніх умовах. Часом лікарі свідомо радили своїм пацієнтам записувати м’якший, відмінний від реального, діагноз, і хворі, щоби не потрапити до інфекційної лікарні, погоджувалися.
Аптекарі Чопа підтвердили: дійсно, з початку минулого тижня і впродовж кількох наступних днів попит на сорбенти і регідратаційні препарати значно збільшився. Фармацевт однієї з аптек розповіла: «Люди звертались за такими препаратами». В ціні були регідрон, лінекс, смекта, ентеросгель і звичайне активоване вугілля. «Найбільше купували такі засоби з понеділка і до четверга минулого тижня, а далі вже все пішло на спад, » – повідомила працівниця аптеки.
Люди, які зіткнулись із захворюванням, нарікають: якщо в деяких випадках обмежувалось тільки проносом і блюванням, то дехто мав і проблему підвищення температури. Наталя К. розповідає: «У нас в родині спочатку молодша дочка захворіла, потім старша – тільки блювання, але постійне. Потім і я відчула нездужання, і в моєму випаду вже була висока температура, 38 градусів. Дзвонила лікарю, вона сказала пити багато рідини, дітям давати ніфуроксазид». (В інструкції до препарату вказано: «Антибактеріальний препарат. До ніфуроксазиду чутливі більшість збудників, що викликають кишкові інфекції»).
Інша мама – Анастасія В., зауважує: «Нашій дочці як тільки стало погано, ми одразу викликали лікаря. Дочка блювала, був пронос з температурою 39. Лікар сказав, що можна лікуватись дома, написав діагноз, щоб не відправили в інфекційну. Виписав препарати, ми їх кілька днів пропили і все минуло». Про те, що хворіла і її дочка, і онук, розповіла і Катерина Р.: «Дочці стало погано вночі, я думала, вона отруїлась. Лікувала звичайним способом, який відомий усім мамам, за два дні у нас усе пройшло. Потім такі симптоми мав онук, та взагалі я чула, що по нашій вулиці у кількох родинах були схожі проблеми».
Ці люди так само підтвердили, що до лікарів зверталися лиш у крайніх випадках – коли значно підвищувалась температура тіла. А так просто лікувались засобами з домашньої аптечки: протидіарейними і, за потреби, – регідратаційними. Тож не дивно, що офіційна статистика наводить зовсім інші цифри.
На запитання, чи може бути захворювання пов’язане із аварією 8 лютого на насосній станції Латорицького водозабору, внаслідок якої, як повідомляв офіційний сайт Чопської міської ради, «машинне відділення насосної станції було затоплено водою та припинено постачання води на насосно-фільтрувальну станцію, а відтак і на ціле місто», Володимир Маркович відповів: «Поломка на станції була ліквідована швидко, менш, як за добу, тому підстав для організації підвезення питної води не було. Стосовно перевірки води: коли водопостачання відновлюється, то її якість має перевіряти постачальник води. В даному випадку ним є Львівська залізниця, яка відповідно має свою санепідеміологічну службу. Я робив запит до них, і вони підтвердили, що порушень якості питної води не знайдено». Володимир Маркович наголошує, що, згідно із проведеними дослідженням, вода в Чопі придатна до споживання. Але запитання, наскільки головний санітарний лікар області має право на словах довіряти організації, абсолютно не зацікавленій у тому, аби її звинуватили в масому захворюванні мешканців Чопа, залишається відкритим. Як і загалом питання про якість питної води в Чопі, яку більшість із опитаних нами городян навіть в безаварійний період піддають великому сумніву…
Серед доступних джерел інформації саме вода значиться як один із основних можливих шляхів поширення ротавірусу. І антисанітарія, породжена аварією на водопроводі, створює для цього поширення сприятливі умови. І іншого, альтернативного пояснення доволі масштабного спалаху захворювань в Чопі (і тільки в Чопі) ні влада, ні відповідні служби не виявили і не оприлюднили…
Що показово, зі сторінок групи “Чоп – это сила!”, розміщеної в соціальній мережі “Однокласники”, де жваво обговорювалося масовое занедужання мешканців міста, відповідна тема зникла. Андрій Явін, котрий став ініціатором підняття цього питання на сторінках “Однокласників”, вважає це невипадковістю, адже ще минулої суботи його дружині Ірині взагалі закрили доступ до групи (жінка не дуже лесливо висловлювалася стосовно дій міської влади). Щоправда, адміністратор згаданої групи, з котрим ми зв’язалися телефоном, зазначив, що такий крок був вимушений, адже дискусія перейшла на рівень образ, погроз і «переходів на особистості». За його словами, довелося навіть посваритися із керуючою справами Чопського міськвиконкому (тією ж, з якою довелося зіткнутися в контексті цієї ж ситуації і редакції Закарпаття онлайн). Хлопець відзначив, що тепер працює над новими правилами, що діятимуть у групі, адже спілкуватися нормально у нас не вміють – ні пересічні громадяни, ні представники влади…
Втім, якщо з емоціями городян у цій далекій від звитчайної ситуації все зрозуміло, то, власне, позиція влади Чопа у цій ситуації і стала найбільшим знаком запитання. Починаючи від здатності її – влади – адекватно відреагувати на можливу загрозу санітарно-епідеміологічному благополуччю в місті в результаті зазначеної аварії на насосно-фільтрувальній станції водозабору і закінчуючи дивним намаганням приховати проблему в той час, коли сотні мешканців міста вже злягли від хвороби. А спроби тиснути на тих, хто хоч якоюсь мірою озвучував ситуацію чи просто відповідав на запитання журналістів, як і прямі спроби впливати на журналістську діяльність – зокрема телефонними розмовами на підвищених тонах, взагалі не вкладаються в рамки здорового глузду.
У разі потреби і при бажані ту ж саму картину, з якою мали справу мешканці Чопа і яку зафіксували журналісти нашого сайту, легко може відтворити будь-яка структура, до чиїх обов’язків входить контролювати ситуацію щодо дій та бездіяльності владних структур в зазначених обставинах. Ми певні, що мешканці Чопа – від простих городян і до аптекарів, лікарів, освітян – зможуть у такому разі розповісти все те, про що розповідали і нам. І тоді «офіційна статистика», що нею оперували місцеві владні чиновники, в один момент виявиться нікому не потрібною, або й, навіть, злочинною. Бо наступного разу таким самим чином, рятуючи саму себе і в складній ситуації проявляючи активність виключно у віртуальній площині, влада може допустити і спробувати приховати випадки захворювання значно серйознішого, аніж нинішній ротавірус. І тоді наслідки можуть стати непередбачуваними…
Так чи інакше, але протягом цього тижня ситуація, пов’язана зі спалахом ротавірусної інфекції в Чопі, суттєво покращилася: діти виходили на навчання, дорослі – на роботу. Але сталося це не завдяки, а, швидше, всупереч зусиллям тих, хто, в силу покладених на нього обов’язків, мав цю ситуацію не допустити, а якщо вже допустив – стабілізувати...
Минулого четверга ми надіслали інформаційний запит на ім’я головного державного санітарного лікаря Ужгородського району І. Паради. В ньому містяться цілком конкретні запитання щодо теми реагування райСЕС і міської влади на згадану аварію на НФС. І хоча ввічливий голос у слухавці пообіцяв нам письмово відреагувати у п’ятницю, того дня відповідь редакція так і не отримала. Не бажаючи затримувати вихід цього матеріалу, ми публікуємо його без неї. Але це не означає, що відповіді на задані запитання редакцію уже не цікавлять. І жителів Чопа – також…
I am 2012-02-27 / 16:01:44
В Чопы сьогодны знову нема води зранку. Ы ныде не ремонтують...
читач 2012-02-27 / 12:48:01
http://zakarpattya.net.ua/News/92530-Pidpryiemets-iakoho-ne-liubyt-vlada-Chopa-hoduvav-misto-zipsovanymy-produktamy-FOTO
Чопський 2012-02-27 / 12:46:21
Чому обов’язково мають бути крайні?
-Тому що був заказ мочити владу Чопа. Жаба комусь спокою не дае. Влада Чопа землею не торгуе, афери на мільони не прокручує, а мочити якось треба. От і вирішили заробити собі рейтинги на унітазах. Бо вибори на носі, а Чоп може взагалі голосів не дати за ПР. Враховуючи всі дії та бездіяльність лідера ПР у Чопі Палко Василя. Цей Чоп взалі якийсь не "вихований". Завод алюмініевий не дали ділкам із області пропхнути, табор для нелегалів тощо. Щоб не задумали в білому домі, Чопці уперто плани ламають. Комусь перед виборами дуже заважае Цар.Бо мае авторітет та підтримку громади.
sub 2012-02-27 / 11:44:46
Швидкого одужання всім хворим! дуже неприємна хворячка. Те що написане в статі поза межами добра і зла. Шановний автор, Ви представник ЗМІ які формують думку і на вас лежить велика відповідальність за написане. Ви би хоч трохи почитали про те, що пишите, якщо не розбираєтесь. Цікаво кого би Ви звинуватили якби дізнались, що в таких країнах як Японія і США спалахи ротавірусної інфекції трапляються щороку в період з листопада по квітень місяць? Мабуть керівництво Чопа і аварія на насосній станції також в цьому винуваті? Ротавірусну інфекцію ще називають шлунковим грипом, слідуючи за Вашою логікою коли люди хворіють грипом то в цьому теж влада винувата? Для чого нагнітати ситуацію такими статтями? Не дуже розумію. Людям властиво хворіти, і як правило в цьому ніхто не винуватий. Чому обов’язково мають бути крайні?
Алік 2012-02-27 / 07:05:29
А мож ше Хижняка зазвідати,коли він з бодуна.
Прикордоник 2012-02-26 / 21:04:12
За кожну таку поломку і таке не якісне постачання води повиннен відповідати безпосердньо мер міста. І шукати крайонього нема сенсу, просто треба задати це питання пані Царь, яка повинна надати відповідну відповідь.
Не треба шукати тут крайноього Укр.Залізницю і так далі.
Автора статті нема, а це вже проблема. Про мера міста нічого не сказано, а відповідь просто ЄЦ - мер міста член відповідної партії.
ссс 2012-02-26 / 18:15:32
Ступачка, не позорься!
Дастал! 2012-02-26 / 12:30:51
Слушай ты.....борис Лариса Викторовна - иди броди тебя же уже в казахстан предложили отправить!
Микола. 2012-02-26 / 12:27:55
Жах з проносом, нудотою і температурою не закінчився для нас! Вчора у дитини була температура 38,6 пронос такий, що вночі була вся у фекаліях в своїй краватці.
Запевняю Вас не вірте аналізам зробленим як ВОДЧ-5 так і СЕС – приховують брешуть і не червоніють! Наскільки мені відомо проводиться не один вид аналізів проб води є різні, так то головний лікар СЕС Парада навіть не робив аналіз на наявність паличок у воді а лише на наявність бактерій – тому, що бояться там знайти не лише вірус а й чорта з рогами!
Питання до редакції:
Чи можливо провести незалежний аналіз??? Наприклад відправивши проби води до сусіднього містечка Захонь наприклад (місто побратим Чопа). І покласти крапки на цій болючій темі.
чопик 2012-02-26 / 12:15:36
а ти, борисе, в прокуратури зазвідай, чи відповідає влада за поноси в місті. там тобі точно розкажуть, якщо ти не знаєш )))
борис 2012-02-26 / 12:03:35
Нові обличчя чопського проносу-Явін і Харина. Редактор сайту вже по группах в одноклассниках шніряе, шукає шляхи лікування від ротавірусу. Вже й не смішно. ПроФФФесіонали-що тут казати.Влада міста Чоп відтепер і за про проноси громадян відповідає. У інших містах України лікарі, а у Чопі - влада. Треба в закон про місцеве самоврядування це вписати. А призвіще редактора сайту, як автора ідеї.Це ж треба так ненавидити Чоп.
911 2012-02-26 / 11:31:31
Усе правильно. Дякуємо!
Мешканці Чопа.
Ужгородка 2012-02-26 / 10:38:54
Постачальник води - Львівська залізниця! Її ж спеціалісти запевняють, що вода була нормальна. Зрозуміло вони не зацікавлені в тому, щоб повідомити реальний стан речей на те злощасне 8 лютого. Люди масово займались самолікуванням. Але ж чиновник є чиновник, його офіційна думка не може базуватися на чутках. Є зафіксований факт зверненя до лікаря, виходячи з нього і вираховується кількість реальних захворювань. Читаючи цю інформацію таки незрозуміло - скільки ж людей реально лікувались в Чопі і звертались до лікаря.Якби це дійсно була проблема з водою (а саме до такої думки підштовхує нас автор матеріалу), то в лікарнях Чопа та Ужгорода вже перебувала принаймні половина прикордонного містечка.І ніякі регідрони, лінекси, смекти, ентеросгелі і активоване вугілля в даному випадку не вирішили б проблему. До слова, також незрозуміло чи підтвердив п.Маркович, в своєму коментарі проблеми в Чопі. Він тільки констатував, що ситуація стабільна і що всі відібрані взірці відповідають нормі.
Споживач води 2012-02-26 / 10:29:27
Автора нема, щоб не відповідати за некомпетентність яка так і пре,щоб очорнити владу. В Закарпатті десятки сайтів, але тільки в цього закрутило від Чопської води. Вибори почались? Далі буде.
I am 2012-02-26 / 09:46:16
Данной статьи почему нет автора?