Юрій Павленко зустрівся з родиною Попович: батьками-вихователями Світланою Василівною та Василем Васильовичем та їхніми дітьми – Вірою, Катериною, Ганною, Ерікою, Йосипом, Веронікою, Христиною і Максимом.
У співпраці влади Ужгородського району, батьків-вихователів та благодійників ведеться робота щодо забезпечення житлом дітей – випускників дитячих будинків сімейного типу. Так, у селі Невицьке благодійним Фондом "Дім Милосердя" будується житловий будинок для 7 випускників, в селі Ратівці фондом "Святого Михайла" будуються котеджі для проживання 10 дітей.
Уповноважений Президента України з прав дитини позитивно оцінив таку ініціативу, оскільки це є показовим прикладом вирішення житлового питання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування.
Станом на сьогодні в Ужгородському районі Закарпатської області функціонують 6 дитячих будинків сімейного типу та одна прийомна сім’я, в яких родинним теплом зігріті 46 дітей.
За підсумками 2011 року в Ужгородському районі Закарпатської області жодної дитини, яка посиротіла, не було направлено до інтернатного закладу.
Як зазначив Ю.Павленко, такий результат є дуже позитивним, оскільки місцевою владою повною мірою виконується завдання із забезпечення пріоритетності права дитини на виховання в сім’ї та розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування.
Перед тим Уповноважений Президента України з прав дитини Юрій Павленко з інспекційним візитом також відвідав Закарпатську установу виконання покарань №9 в місті Ужгороді.
Мета візиту – моніторинг дотримання та реалізації прав дітей, яких утримають в установі. На даний час в Закарпатській установі виконання покарань №9 утримується 14 неповнолітніх ув'язнених віком від 14 до 18 років.
У ході візиту Уповноважений Президента України з прав дитини наголосив на необхідності вдосконалення системи профілактики дитячої злочинності, реабілітації дітей, які в конфлікті із законом, зокрема проведення якісної роботи з дітьми, які повторно вчинили злочин.
Більшість дітей, які утримуються в установі – засуджені за крадіжки. На переконання Ю.Павленка, до дітей застосовуються надто жорсткі покарання за такий вид злочину. Україна ратифікувала низку міжнародних документів та стандартів щодо захисту прав дітей, які перебувають у конфлікті із законом, однак її політика й досі залишається переважно каральною.
Ми зобов’язані, і відповідне завдання поставлене Президентом України, перейти від карального до відновного правосуддя щодо дітей, які перебувають у конфлікті із законом, яке має на меті зменшення застосування кримінальних покарань щодо дітей, заявив Ю.Павленко.
За підсумками 2011 року злочинність серед неповнолітніх в Закарпатській області зменшилась на 5,3%. Регіон увійшов до десятки областей по Україні, в яких відбулось зменшення злочинності серед неповнолітніх. Водночас на 39% збільшилася рецидивна злочинність серед дітей (57 проти 41); на 50% зросла кількість розбійних нападів; на 200% - незаконне заволодіння транспортним засобом.
Під час візиту Уповноважений Президента України з прав дитини також провів зустріч та поспілкувався з усіма дітьми, яких утримують в установі.
В інтересах забезпечення прав дітей, які знаходяться в конфлікті із законом, працюватиме і створена Президентам України робоча група з питань реалізації Концепції розвитку кримінальної юстиції щодо дітей в Україні. Як уже повідомляв Ю.Павленко, робоча група на постійній основі здійснюватиме моніторинг процесу створення в Україні такої системи кримінальної юстиції щодо дітей, яка забезпечуватиме законність, обґрунтованість та ефективність кожного рішення щодо дитини, яка потрапила у конфлікт із законом.
У ході робочої поїздки до Закарпатської області Уповноважений Президента України з прав дитини Юрій Павленко також зустрівся з дітьми-біженцями та дітьми-шукачами притулку, які прибули в Україну без дорослих.
Спільно з Комісаром ООН у справах біженців Олдрихом Андрисеком та представниками громадських, міжнародних організацій Юрій Павленко відвідав пункт тимчасового перебування біженців "Латориця" в м. Мукачевому, в якому тимчасово перебувають 24 дитини, з яких 10 – без супроводу дорослих, 14 – з батьками.
Під час спілкування з дітьми та їхніми батьками обговорювались питання щодо умов утримання в установі, забезпечення харчуванням, соціально-побутовими послугами, медичним обслуговуванням, забезпечення юридичною, психологічною, педагогічною допомогою, реалізації заходів по адаптації дітей та дорослих в Україні.
Також Уповноважений Президента України з прав дитини відвідав відділ тимчасового тримання в місті Чоп.
За підсумками відвідувань даних установ Уповноважений Президента України з прав дитини надасть свої висновки на міжвідомчій нараді з питань захисту дітей-біженців та дітей-шукачів притулку, які прибули до України без дорослих, яка відбудеться 25 січня в місті Ужгород.
Довідка
Пункт тимчасового перебування біженців "Латориця" в м. Мукачевому Закарпатської області реконструйований і зданий в експлуатацію 2007 року.
Відповідно до Положення, Пункт є державною установою для тимчасового розміщення осіб, на строк не більше шести місяців, які подали заяву про надання статусу біженця, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця та яким надано в Україні статус біженця в установленому порядку.
У пункті обладнано багатомісні кімнати, в яких можна розмістити 70 осіб, локалізовані кімнати для розміщення неповнолітніх шукачів притулку без супроводу на 20 місць; обладнано кухні для самостійного приготування їжі, душові кімнати, санвузли, медпункт.