Єдина в Україні виїзна бригада паліативної допомоги ранок починає з візиту до пацієнтів. Нині їх п'ятеро. Усі – невиліковно хворі. Медсестри роблять перев'язки, ставлять крапельниці. В середньому на одну людину витрачають годину.
Наталія Ілляш, керівник виїзної служби з надання паліативної допомоги:
- Більшість хворих, невиліковно хворих, хотіли би провести свої останні хвилини в умовах домашнього комфорту, в умовах свого середовища, в якому вони проживали ціле життя. І для того, щоб їм покращити життя на останніх стадіях, ми створили таку службу.
Пацієнти в основному із онкопатологіями і післяінсультними станами. Тому, в бригаді хоспісу, окрім 4-х медсестер, є ще і лікарі.
Оксана Жолдош, старша медсестра виїзної бригади з надання паліативної допомоги:
- Назначення виписують лікарі. У нас є онколог в нашому штаті, і терапевт. Вони повністю ведуть в залежності, який пацієнт, який діагноз має, в залежності від профілю у нас і йде лікування. За потреби викликаємо вузьких спеціалістів.
За півроку існування виїзної бригади медперсонал опікувався 13-ма пацієнтами. Нині їх залишилося п’ятеро. За словами лікарів, родичам хворих часом не вистачає сміливості викликати хоспісну допомогу.
Оксана Ворон, медсестра виїзної бригади з надання паліативної допомоги:
- Люди не звикли до того, що їм може просто хтось прийти і допомогти. В цьому складність. По-друге,складність у професійному вигоранні. Бо нам досить важко працювати з хворими і бачити, як на очах вони гаснуть.
Вивчити досвід Закарпаття приїжджали медики з усієї України. Виїзна бригада створена за грантові кошти. Базується на території районної лікарні. Цей заклад допомагає, чим може, але гроші закінчуються.
Володимир Шевчук, голова правління благодійної організації:
- Якщо держава не може надати основного фінансування, вона могла б закрити хоча б захисні статті. Мається на увазі, хоча б зарплату. Щоб ці люди перебували під дією штатного розкладу. Під дією цієї ліцензії. Ще рік і я думаю, цей проект ми будемо супроводжувати, знайдемо благодійні кошти. Важливо, щоб цей проект не помер, щоб йшов далі.
Один із варіантів розв'язання проблеми - переведення хоспісу на баланс райлікарні, каже Володимир Шевчук. У мінохорони здоров'я наказ про паліативну допомогу ще не пройшов юридичну оцінку. Медики сподіваються, що це станеться не пізніше наступного року.
Любов Марченко. Оператор: Іван Бабущак. Перший національний