Відзначалося, що в січні-березні поточного року прийняте завдання перевиконано на 641,2 тис. грн. Досягнуто приросту до відповідного періоду минулого року загального товарообороту в діючих цінах 107,1 відсотка, у порівняльних — 104,5 відсотка, реалізація продукції власного виробництва в діючих цінах зросла на 12,7 відсотка, а в порівняльних — на 6,1 відсотка. Питома вага власної продукції ресторанного господарства становить 40,8 відсотка.
Гострій критиці були піддані правління райспоживспілок, де у спеціалізованих магазинах та секціях "Кулінарія" торгують покупними товарами, а кулінарними, м'ясними, борошняними, овочевими напівфабрикатами, кондитерськими виробами — у вузькому асортименті. Правління облспожиспілки стурбоване низькими темпами розвитку гуртової торгівлі.
Збільшено надання платних послуг населенню (на 13,9 %). У системі облспоживспілки намітилось і зростання обсягу виробництва товарів народного споживання до відповідного періоду минулого року. Програма з виробництва виконана на 106,5 відсотка. У першому кварталі забезпечили збільшення випікання хлібобулочних виробів Великоберезнянська, Іршавська, Мукачівська, Свалявська, Ужгородська райспоживспілки та Воловецьке РайСТ.
Заготівельний оборот сягнув 2291,5 тис. грн., або 100,1 % до 2006 року. Однак, зазначалось, у заготівлях ще не відбулася докорінна перебудова. Маючи суттєвий матеріально-технічний потенціал і реальні ресурси, окремі райони не виконали намічених обсягів заготівельного обороту.
У цілому діяльність системи облспоживспілки за перший квартал прибуткова. Прибутково спрацювали всі галузі, крім заготівельної. Разом з тим вказано на недостатній контроль з боку окремих голів правлінь та керівників підприємств і організацій за виконанням заходів щодо формування цін, зменшення витрат, пов'язаних з реалізацією товарів, формування асортименту товарів і т. д.
Проаналізувавши результати роботи, правління облспоживспілки запропонувало такі рішення, які зможуть у цілому поліпшити роботу системи.
Акцент зроблено на необхідності активнішого залучення кредитних ресурсів для здійснення господарської діяльності та оновлення кооперативної власності. Тепер, коли як ніколи гостро стоїть проблема поліпшення діючої матеріально-технічної бази і насиченості мережі товарами, керівникам слід подумати над необхідністю залучення банківських кредитів, адже чималій кількості підприємств не під силу обійтися власними оборотними коштами. Однак це слід робити лише на підставі ретельних розрахунків.
Критерієм доцільності варто керуватися і при визначенні форми оподаткування. Окремим підприємствам бажано повернутися від спрощеної системи до загальної, а деяким, навпаки, перейти до спрощеної. Всього ж за перший квартал цього року організаціями та підприємствами системи. Закарпатської облспоживспілки сплачено платежів до бюджету та у позабюджетні фонди (обов'язкові платежі, визначені Законом України "Про систему оподаткування") на загальну суму понад 6,4 млн. грн.
Після обговорення нагальних питань прийнято відповідну постанову, якою посилено відповідальність усіх голів правлінь райспоживспілок, споживчих товариств, керівників підприємств і організацій за реалізацію Програми розвитку споживчої кооперації Закарпаття на 2007 рік.
Василь ЦАП, голова правління Закарпатської облспоживспілки
16 травня 2007р.
Теги: