Учасники прес-туру вивчали туристичний потенціал Закарпаття з метою висвітлення його у своїх ЗМІ. Вони також ознайомились із процесом створення туристичної дестинації (ТДМ) на території українсько-угорського прикордоння. Така система роботи вже діє в Угорщині та багатьох інших країнах світу.
– А напередодні, – каже директор Центру українсько-угорського розвитку Йосип Торпаі,- журналісти Закарпаття побували в ознайомчому прес-турі в угорських містах Ніредьгаза і Токай, де мали змогу побачити на практиці, як здійснюють управління туристичними дестинаціями на території Угорської Республіки. Проект "Управління транскордонними дестинаціями в Закарпатській області та Саболч-Сатмар-Березькому регіоні Угорщини" впроваджується Центром українсько-угорського регіонального розвитку в рамках Програми прикордонного співробітництва ЄІСП Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2007-2013 і співфінансується Європейським Союзом через Європейський інструмент сусідства та партнерства.
…Суботнього дня група відвідала Ужанський національний природний парк, де їх привітно зустрів директор Василь Копач. Він ознайомив медійників з діяльністю колективу природно-заповідної установи, головні завдання в охороні і примноженні навколишнього середовища, відповів на запитання журналістів всеугорської газети «Мадяр Немзет», Всеугорської спілки журналістів, журналу Угорської географічної спілки «Глобус», кореспондента президентства (Будапешт), туристичного журналу Північно-алфельдського регіону «Fitt vagyok», видавництва Professional Publishing Hungary, журналу «Тренди в туризмі», вісника «Napi turizmus», Всеугорського журналу для жінок, журналу «Дипломат», «Гостинність», журналу туристичного порталу «ÚtiSúgó». А далі була захоплююча мандрівка теренами національного парку, ознайомлення з життям населених пунктів Великоберезнянщини.
Найбільша увага – до споруд сакрального зодчества, дерев'яних церков у Солі та на Ужку. В ужоцькому храмі, де йшла підготовка до обряду вінчання молодої пари, на запитання гостей відповів настоятель о.Михаїл. А на Ужоцькому перевалі угорці відвідали військове кладовище Пешої світової війни, познайомилися з оновленими стендами та інформаційно-довідковими щитами, помилувалися навколишніми ландшафтами гірських вершин Карпат з оглядового майданчика.
– Дивовижна тут природа, – каже чарівна Вікторія Сабо з туристичного журнал Північно-алфельдського регіону «Fitt vagyok», – цікаві історичні місця. Я просто у захопленні!
– Ви вже бували тут? – запитую у колеги з Угорщини.
– Ні, – посміхається вона, – приїхала вперше, але обов’язково повернуся сюди ще і ще раз.
Приємні враження повела з собою в Жужанна Мегес з журналу «Глобус», інші члени делегації журналістів. Вона і її колеги охоче фотографували цікаві рекреаційні об’єкти, мальовничу природу, вкриті першим снігом дерева, скуштували мінеральної води ужоцького джерела. Багато вражень подарувало всім учасниками прес-туру відвідання села Стужиці, знаменитих «Діда-дуба» і дуба «Чемпіон», незабутні фото сесії біля дерев-довгожителів, ознайомлення з роботою колективу Новостужицького природного науково-дослідного відділення національного парку, гарячий чай з місцевого різнотрав’я на лоні природи, короткі підсумки побаченого і почутого і таке неохоче прощання. Але і угорцям, і закарпатцям було цікаво поспілкуватися, висловити своє бачення на сучасний стан туризму і охорони природи.
Іван Кузович, для Закарпаття онлайн