Найбільше страждають від непрацюючих ліфтів жителі спального Нового району. Тут переважають дев’ятиповерхівки, кожна з яких обладнана ліфтом. У словацьких панельних будинках ліфти дещо молодші і справніші, проте тут на перших поверхах працівники міського ліфтового господарства поналіплювали папірці з сумами боргу та номерами квартир, у яких проживають боржники. Щоправда, за два тижні самі боржники ці папірці позривали…
Тим часом директор КП «Ужгородліфт» Сергій Сорока у коментарі газеті «Ужгород» розповів, що якісь невідомі злодії протягом тижня винесли з машинних приміщень ліфтів на вулицях Минайській, Толстого, Грушевського, Годинки, проспекті Свободи обладнання на суму понад 85 тисяч гривень, вивівши з ладу 15 ліфтів. А оскільки мешканці кожного з під’їздів, які залишилися без ліфта, боргують підприємству «Ужгородліфт» від 7 до 10 тисяч гривень, воно не може забезпечити ремонт ліфтів та відновити їх роботу. «Наше підприємство нині передживає дуже скрутні часи, — розповідає директор КП Сергій Сорока, — адже в червні були відключені 56 ужгородських ліфтів і ми мали провести їх капітальний ремонт (на цей час не відремонтовано 29 з них). Відповідно, грошей ми недоотримали з відключених ліфтів, та ще – борги населення, тож наразі коштів просто не вистачає, аби відновити роботу ліфтів, пошкоджених злодіями».
Насправді ж ліфти відключили й там, де ніхто не крав двигуни чи запчастини до них. Як, наприклад, у одному з під’їздів дев’ятиповерхівки № 68 на вулиці Легоцького. Тут теж повісили папірець із сумою заборгованості більше 7 тисяч гривень. Однак, під’їзд, про який іде мова, обладнаний кодовим замком і потрапити до нього без спеціального чіпа, котрий мають лише його мешканці, неможливо. Житель однієї з квартир цього будинку пан Михайло розповідає, буцімто запчастини з тутешнього ліфта зняли, аби переставити на ті ліфти, які пограбували. І, мовляв, зняли запчастини через заборгованість…
Аби з’ясувати, що ж насправді відбувається з ужгородським ліфтовим господарством, звертаємося до того ж таки директора КП «Ужгородліфт» Сергія Сороки. Зараз директор — на лікарняному, однак, розповідає, шо на обслуговуванні КП «Ужгородліфт» на сьогодні 295 ліфтів, із них 270 — у комунальних будинках, 6 належать кооперативним будинкам і 19 — підприємствам та установам. Більшість ліфтів були встановлені ще в кінці 70-х та у 80-х роках. Тому частина ліфтів могла бути зупинена через закінчення терміну експлуатації у 25 років.
Відтак, є відповідна процедура: після закінчення терміну експлуатації замовляється експертно-технічне обстеження. Його проводить спеціалізована організація ДП «Закарпатський експертно-технічний центр Національного науково-дослідного інституту промислової безпеки та охорони праці». Вони визначають стан ліфта, які деталі піддалися зносу і вимагають заміни. Директор ліфтогосподарства також зізнався, що в Ужгороді є й 132 ліфти у словацьких будинках, які дуже складно ремонтувати, оскільки запчастини на них уже не випускають.
Пан Сергій також спростував інформацію про те, що його працівники знімають запчастини з одних ліфтів і переставляють на інші. Щодо будинку № 68, то директор точно не зміг назвати причину відключення там ліфту, мовляв, чи то самі жителі вкрали запчастину, чи хтось інший. У той же час Сергій Сорока підтвердив, що через завдані збитки, його підприємство просто зупинило роботу. Зараз баланс КП «Ужгородліфт» становить мінус 3000 гривень. Директор каже, якби воно не зупинилося, то мінус був би набагато більшим.
— Мені немає з чого платити людям зарплату, — зізнається Сергій Сорока. — Ви би працювали без зарплати? — А стосовно тих людей, котрі боргують, я б на їхньому місці просто пошкодував своїх сусідів і пішов сплатити борг. До прикладу, у будинку № 68 на вулиці Легоцького про який ви кажете, борг становить близько 10 тисяч. У той же час, щомісяця з цього будинку ми отримуємо всього 360 гривень. І, повірте, в Ужгороді боргують не лише жителі першого чи другого поверхів, а й ті, що живуть на 7-му чи 9-му поверхах, і далеко не бідні люди…
Оскільки у нашій державі є правовий механізм впливу на боржників через суд, то запитуємо пана Сергія, чи судиться КП «Ужгородліфт» з неплатниками. Директор каже, що має кілька сотень таких справ, більшість з яких уже розглянута судом, однак не втілена у життя.
— Ми не можемо отримати відсуджені у боржників гроші через бездіяльність виконавчої служби, — каже Сергій Сорока. — Ці рішення просто не виконуються. Судовиконавці просто бездіють…
Наразі пан Сергій каже, що доводиться лише чекати, коли схаменуться боржники і запрацює Державна виконавча служба. Коли ж це станеться, прогнозувати директор не береться. Каже лише, що через борги в Ужгороді ліфти й на рік відключали…
До слова, у 2009 році під час крадіжки трансформаторів із 26 ліфтів було спіймано групу підлітків, двох із яких засудили до 4 років позбавлення волі. У 2010-му також було впіймано та засуджено двох молодиків, котрі викрали з ліфта двигун. Цього ж року ужгородські правоохоронці злочинців поки не знайшли…
Однак, прес-секретар Ужгородського міського управління міліції Людмила Феєр розповідає, що в обласному центрі тривають спеціальні рейди ужгородськими ліфтами, під час яких чергові оглядають ліфти, спілкуються з мешканцями та просять повідомляти про підозрілих осіб біля своїх під’їздів. Пані Людмила підтвердила, що до їхнього управління протягом останнього місяця кілька разів із заявами про викрадення деталей зверталися працівники КП «Ужгородліфт».
Прес-секретар каже, що міські правоохоронці дійшли висновку, мовляв викрадають лише котушки з ліфтів і цуплять ці деталі лише з радянських будинків. У цих будівлях доступ до ліфтових моторів є відносно легким, у той час, як у словацьких будинках — на замку. Міліціонери також з’ясували, що такі котушки застосовують лише у ліфтах, а цінного металу (міді) в них — 200-300 грам. Тому поки про мотиви цих крадіжок сказати не можуть. У той же час, ужгородські правоохоронці просять усіх городян, котрі мають будь-яку інформацію про викрадачів, телефонувати в чергову частину за номером 102…
Павло Білецький, Час Закарпаття