Закарпатська співачка Віра Баганич: Її пісня — її доля

Квітневого п’ятничного вечора в Ужгороді у великій залі Закарпатської обласної філармонії зібралося дуже шановане і поважне товариство, щоб вшанувати 70-літній ювілей від дня народження відомої співачки, колишньої артистки Заслуженого Закарпатського народного хору Віри Степанівни БАГАНИЧ.

Віра БАГАНИЧ.
Віра БАГАНИЧ.
Працівники культури, облдержадміністрації, аматори сцени з смт. Воловець, рідні, друзі та добрі наставники співачки засвідчили їй свою глибоку шану, її самобутньому талантові, що справді заслуговує уваги й оцінки держави, бажали їй доброго здоров’я, родинного щастя й творчого довголіття.

У свій солідний вік співачка Віра Баганич-Гамага у чудовій формі. Голосом дужим, глибинно-народним, вона продовжує хвилювати слухачів. Зі своїм фольклорно-етнографічним ансамблем „Верховинка” у складі цимбаліста Олександра Ленарта та Юрія Філіпа (басоля) збирає великі аудиторії шанувальників свого пісенного таланту у різних містах та селах Закарпаття, а також на сценах колективів міста Ужгорода.

Всюди, де б не виступала Віра Баганич, її оголошують як заслужену народну співачку, незважаючи на те, що звання такого на державному рівні їй не присвоювали – народ сам визначається, кого і як потрібно шанувати. А в таких питаннях люди рідко помиляються.

Як на мене, то хто-хто, а Віра Баганич, співачка, яку породили і якій путівку у творче мистецьке життя вручила закарпатська глибинка, ніколи не зраджувала ні собі, ні духу народної пісні. Вона ще у пору свого дитинства від матері Ганни Іванівни та батька Степана Юрійовича успадкувала любов до пісенної народної скарбниці, з якої черпає натхнення для того, щоб ця живодайна криниця народного духу, народної мудрості не висохла і не зміліла.

Своїм диво-співом Віра Баганич почала чарувати широку публіку ще в пору далекої юності, коли виступала на аматорській сцені у рідному Волівці, пізніше – у містах і селах області. Вона була учасницею фестивалів аматорського мистецтва, їй аплодувала навіть столична публіка.

Така творча активність аматорки і незаперечний талант у 1961 р., після республіканського огляду самодіяльних колективів, привела юне обдарування у Закарпатський Заслужений народний хор. Тут вона майже відразу – через чотири місяці – стала провідною солісткою. І, звичайно, заздрісників вистачало.

Вірі Баганич підкорялися провідні сцени Європи – Чехії, Угорщини, Румунії, Польщі, Німеччини. Її репертуар складали переважно ліричні пісні, пісні-балади, соціально-побутові та обрядові пісні, колядки, віншування. Широта діапазону її творчості пояснюється й тим, що вона, працюючи у народному хорі, одночасно співпрацювала з колективом обласної філармонії, з яким виїжджала на гастролі. Усе складалося, як і повинно складатися у талановитої людини. Це на перший погляд. У 1979 році Віра Баганич перестала бути солісткою хору. То був важкий час. Велася боротьба з етнографізмом. Почався наступ на народну пісню. Репертуар Віри Баганич перекреслили – тужливі пісні і балади виявилися непотрібними. Радянська доба вимагала співати жартівливі і веселі коломийки про щасливе життя у Союзі республік-сестер. Образа була надто важкою. Співачка навіть відразу хотіла залишити сцену, але на деякий час залишилася. Проспівала ще два роки і пішла з великої сцени.

Можемо уявити собі трагізм долі талановитої людини, яка, через безглузду комуністичну заідеологізованість та особистий конфлікт з керівництвом хору, змушена була придушити в собі голос чарівної Верховини, розірвати життєдайний ланцюг спілкування зі слухачем, без якого не мислила себе. Відчула себе піщинкою у великій морській стихії – і це в пору великої всенародної шани, у пору буйного розквіту її самобутньо-неповторного таланту.

Професійна баладистка Віра Степанівна Баганич залишилася вірною своєму покликанню – доносити до людей силу і красу народної пісні, її могутній вплив на свідомість і почуття людей. Слухати її пісні-балади без хвилювання просто неможливо. Вона відчуває, що потрібна людям, тому йде до них. Співає тому, що не може не співати. Перестати співати для Віри Степанівни – все одно, що не жити. Шкода, що у свій час її закоханість у народну пісню та самопожертву не оцінили належним чином ті, від кого це залежало. Нехай це залишається на їхній совісті. Я вважаю, що цю помилку ще можна виправити. Добру справу зробити ніколи не пізно. Слово за управлінням культури і за численними товариствами культурологічного напрямку.

Екс-начальник Управління культури облдержадміністрації Василь Степанович Габорець, виступаючи на вечорі вшанування, визначив, що у виконанні Віри Баганич балада отримала друге дихання, і якби ввели приз за виконання народної пісні, цю нагороду неодмінно доручили б вручати талановитій баладистці Вірі Степанівні Баганич. Пан Габорець також наголосив, що почесних звань співачка не має, зате в неї багато шанувальників її таланту у різних куточках не лише нашого краю, країни, але й світу. Бо славу про наш рідний край по світах Віра Баганич розносила в своїх піснях і після того, як залишила Закарпатський народний хор і пішла працювати у готель „Закарпаття”.

Уже в новій іпостасі з новими колективами вона побувала у Югославії, Німеччині, Франції, Індії, Китаї. А значно раніше своїм мистецтвом співу вона підкорила публіку прибалтійських республік, Осетії, Узбекистану, Томська, Оренбурга, Москви і Ленінграда. То були щасливі дні духовного і творчого злету, за якими прийшло глибоке розчарування у жорстокому світі, який вмить може проковтнути чи розчавити людину, як комашку, чи просто відкинути на узбіччя, як непотріб. Це про талановитих. А на що може сподіватися простий пересічний громадянин із широкого загалу?! Отож бо!

Добре, що співачка Віра Степанівна Баганич знайшла у собі силу духу перебороти труднощі, пов’язані з професійною діяльністю. Робота у готелі „Закарпаття” повернула її до активного творчого життя. Без її співу не проходила жодна вечірка. Її запрошували на родинні свята. А поїздки по закордонах – то була справжня насолода.

Оглядаючись на пройдене і пережите, Віра Степанівна любовно й шанобливо згадує свою першу вчительку-наставницю Катерину Петрівну Мадяр, яка перша помітила дар юної дівчини і сказала їй, що має талант до народної пісні, згадує добрі настанови талановитих митців Закарпаття Дезидерія Задора, Степана Мартона, Михайла Кречка, які шліфували її талант уже у згадуваному народному хорі.

Завдячує чоловікові Олександру Гамазі, колишньому артистові знаменитої капели бандуристів, а згодом солістові хору. Він у найважчі хвилини душевних потрясінь був поруч як найкращий друг і порадник. Допомагають у дні важкої розпуки син Олександр – артист Закарпатського облмуздрамтеатру, та невістка Катерина Якубик, також артистка цього ж театру. А з добрими дітьми і щирими друзями завжди легше долати труднощі.

Радіє, що знайшлися небайдужі до її творчості люди – кандидат філологічних наук Валерій Падяк, який у видавництві свого імені за участю члена Ліги національних композиторів України у 2000 році видав книжку „Співає Віра Баганич”, у якій зібрано 64 фольклорні пісні, що складають репертуар співачки. Видавництво Валерія Падяка випустило і відеокасету, на якій записано 35 русинських народних пісень, також з репертуару співачки-баладистки. А це вже щось.

Пані Віра і зараз їздить по селах, збираючи перли живої народної пісні. Вона вважає, що хтось повинен це робити, щоб залишити нащадкам у спадок. Збираючи нові пісні, вона разом з тим поповнює свій репертуар.

Віра Степанівна завжди у пошукові, у творчій праці. То ж побажаймо їй нових знахідок, цікавих зустрічей і великого натхнення.
Клара КОНТРАТОВИЧ, м.Ужгород
05 травня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

20:59
100-річчя українського письменника Юрія Мейгеша в Ужгороді відзначили літературною зустріччю
16:23
Єдність у розмаїтті: Закарпатський народний хор запрошує на нову концертну програму
22:54
/ 1
В Ужгороді відкрилася виставка живопису Антона Ковача "Подорожі"
17:48
Сьогодні розпочався прийом творів на VІI Всеукраїнський конкурс малої прози імені Івана Чендея
18:32
Закарпатська філармонія запрошує на концерт The Bells of Christmas
14:21
У Закарпатській філармонії відбувся Великий Різдвяний концерт
13:28
/ 3
В ужгородському скансені відкрили виставку двох одеських художниць різних поколінь
19:31
/ 2
Ще 57 закарпатських об’єктів культурної спадщини з Закарпаття занесли до Держреєстру нерухомих пам’яток України
15:53
/ 2
Цикл різдвяно-новорічних свят Закарпатський народний хор завершить виступом на благодійному різдвяному концерті
16:28
В Ужгороді відбулася культурно-мистецька акція "Коляди у старому селі"
17:37
До Ужгорода на традиційні "Коляди у старому селі" з'їдуться колядницькі гурти й бетлегеми з усього Закарпаття
17:29
В антології "Наша Перша світова" представлено і Закарпаття
23:08
Перший український роман про Закарпаття
22:42
/ 1
В Ужгороді відбулася благодійна колядницька хода
14:31
/ 2
Василь Вовчок у Києві презентував свою виставку живопису "Пленерні етюди"
11:29
/ 3
Закарпатський народний хор повернувся із гастрольного туру Європою
01:08
/ 1
В ужгородському скансені на "Різдвяному вернісажі" представили свою творчість майстри народного мистецтва Закарпаття
00:31
У галереї "Ужгород" відкрилася традиційна "Різдвяна виставка" закарпатських художників
00:33
У четвер-п'ятницю в Ужгороді відкриються відразу 4 мистецькі виставки
17:24
В Ужгороді анонсували прем'єру нової вистави обласного театру в Хусті "MAVKA лісова"
11:21
Закарпатець Андрій Любка став переможцем премії імені Джозефа Конрада-Коженьовського
00:41
В Ужгороді письменник Олександр Гаврош презентував книгу "Фортель і Мімі"
23:08
До Дня української хустки ужгородський скансен репрезентував виставку хусток з власної колекції
05:47
В ужгородському скансені відкрилася виставка-конкурс малюнків вихованців мистецьких шкіл Закарпаття "До нас іде Миколай"
23:38
Харківське видавництво Vivat відкрило нову книгарню в Ужгороді
» Всі новини